Mentální anorexie hrozbou fitness

Aktin Redakce
Aktin Redakce 13. 3. 2015
Uložit článek
Mentální anorexie hrozbou fitness

Viděl jsem jich v posilovnách a fitness centrech již spousty, na mnohých to ani nepoznáte. Přesto, když se vám poté jako klienty vyzpovídají, zjistíte, že mají problém. Ten problém se jmenuje mentální anorexie a může být jedním z těch, které si s sebou nesete celý život, a které vám život podstatně zkrátí. 

Mentální anorexie hrozbou fitness

Nedávno jsem viděl opět "nějaké" video, kde jsem narazil na silnou anorektičku. Probudilo to ve mě opět zájem o tuto oblast, a tak jsem se rozhodl napsat článek tak, aby snad alespoň někdo z vás měl možnost pocítit a rozpoznat, že anorexie obchází nejen běžnou populaci, ale i fitness svět, ve kterém je dokonce jednou z běžných nemocí. 

Setkávám se s mnoha klientkami, u kterých se dostaneme velmi často vždy ke stejnému tématu a výpovědi. "Když jsem byla mladší, trpěla jsem anorexií. Od té doby mám z jídla stále strach". Moje navazující otázka je pokaždé stejná: "Byla tato anorexie léčena?". Zpravidla se mi dostane odpovědi: "Ne, nebyla. Nejsem přeci žádný psychopat proto, abych mě někdy zavřeli do blázince." Psychopat sice nejste, nicméně máte závažný problém, který může velmi výrazně ovlivnit váš život. A dokonce jej i ohrozit. Neberte anorexii jako součást života a past, která vás uzavírá ve vašem běžném denním životě. Snažte se s ní vypořádat. 

AnorexieNa tomto místě je nutné říct, že do blázince sice nepatříte, nicméně vždy by měla být anorexie léčena, a to alespoň ambulantně. Možná si řeknete, že to není přece oděrka nebo zlomená noha. Máte pravdu, nicméně dnešní medicína a psychologické poradny nabízejí již poměrně slušný komfort i v boji proti anorexii a poruichám příjmu potravy obecně. Nejprve si ale řekněme, o co se vlastně jedná? 

Mentální anorexie je nemoc, která spočívá v poruše přijímání potravy s výrazným pozadím v psychice, u dospívajících a žen v přechodu navíc v hormonálních změnách. Jak možná víte, toto onemocnění postihuje zejména ženy, a to až ve 3 % případů z celé populace. Nicméně se nevyhýbá ani mužům, proto je třeba dbát na odhalení příznaků i u mužů. 
 
Mentální anorexie je nemocí lidí, kteří chtějí být štíhlí i za cenu sebepoškození, zejména adolescentů. Může vyústit až ke smrti vyhladověním. Kořeny poruchy přijímání sahají často do útlého dětství. V pubertě anorexii ovlivňují fyzické a psychické změny v souvislosti s nastupující funkcí pohlavních žláz v hormonální oblasti a v tvorbě pohlavních buněk, které jsou spuštěné z řídících center mozku. To vyvolává zvláště u dívek zaoblování tělesných partií. Je-li dodržován zdravý životní styl, postava se do cca 20ti let znormalizuje. Je třeba si uvědomit, že pokud se hmotnost člověka pohybuje v rozmezí cca 10% nad či pod hodnotou dosažené výšky vzrůstu, od níž odečteme 100 cm, jedná se o normální váhu. 
 
Možná se i po přečtení řádků výše ptáte na to, proč tento článek vznikl a jaký je jeho účel. Je to zejména upozornění na to, že se tento problém vyskytuje a je třeba s ním počítat i ve světě krásných, svalnatých a štíhlých lidí. Tedy i ve fitness. Možná si neuvědomíte, co všechno musí zažívat lidé, které tato nemoc postihne a v jaké psychické pasti se musí díky své bezradnosti ocitnout. Jednou jsem se dostal k příbehu mladé dívky, která pocházela z města nedaleko mého bydliště. Trpěla anorexií v terminálním stadiu a její jedinou potravou byl určitý druh zmrzliny, kterou si dokázala připustit a na jejím příjmu doslova vysel vlásek jejího života. Každý den její maminka chodila a nakupovala zmrzlinu v nedalekém obchodě. Jednoho dne přišla maminka zoufalá, zmrzlina se přestala vyrábět a ona neměla co své dceři donést. Byla naprosto bezradná. Po několika dnech dcera zemřela. 
 
Problém anorexie postihuje stále více a více mladých slečen a mužů. Sledujte tedy svoje okolí, sledujte sebe a snažte se o to, abyste nabídli pomocnou ruku, nebo tuto pomocnou ruku dokázali přijmout. Chápu, zase bych použil jedno heslo, které jsem měl možnost číst na jednom z webů PRO ANA: "Moje anorexie mi rozumí...". To je možná pravda, nicméně není dobrým rádcem. Zamyslete se nad tím. Možná uslyšíte, že se anorexie nedá vyléčit a je celoživotním údělem. Nejsem toho názoru, anorexie se dá vyléčit. Věřte tomu. Věřte sobě. I já zde nabízím svoji pomocnou ruku. Pokud trpíte anorexií, napište mi, budu se vám snažit maximálně pomoci. 
 

Na závěr jsem si dovolil propůjčit několik málo vět právě z PRO ANA blogů, které jsou na internetu běžně dostupné. 

BLOG 1: 

Já jedla denně takových 400kcal ke konci... a přišlo mi to moc..

Navíc ty kcal byly z hnusu jako čokoláda. 
Byla jsem furt v nemocnici a nezavřeli mě do blázince jen proto, že jsem dospělá a rodiče nemají do "mě" co mluvit.
Byla jsem slepá, hluchá, odporná, šedá, hnusná... neusmála jsem se..
Celý den od rána do večera jsem myslela jen na jídlo. 
S šílenou vášní jsem vařila pro celou rodinu, abych se pak dívala jak jim chutná a tak si své chutě vynahradila.
STANE SE TI TO. A AŽ SI TO UVĚDOMÍŠ BUDE POZDĚ. BUĎ ZEMŘEŠ NEBO BUDEŠ OPĚT TLUSTÁ.
 
BLOG 2: 
I ja jsem pro ana, vazim 45 kg ale furt na sobe mam ty speky....

BLOG 3:
Jinak z hubnutím jsem na tom teď dobře, nejím a ani na to nemám pomyšlení, možná si dám zítra ráno meloun aby se mi neudělalo špatně v letadle, ještě uvidím no. Chtěla jsem sem taky konečně napsat svoji aktuální váhu, ale bohužel, váha už 4 dny neukazuje vůbec nic, takže nic Smějící se Jo taky jsem zjistila, že ráno mám v pohodě břicho a večer si připadám nafouklá jak před porodem, ikdyž celej den nic nejím. Někde na netu jsem se dočetla, že to může být mlékem, který si já dávám do kafe, tak jsem si koupila dneska sojový a zkusila kafe s tím, ale teda moc yummy to není...
 
Anorexie

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________