Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

David Egydy: "report ze závodu Poland Throwdown"

David Egydy: "report ze závodu Poland Throwdown"

Ahoj příznivci sportu, fitness, CrossFitu, zdravého životního stylu, potu, intenzivního tréninku, powerliftingu, vzpírání, gymnastiky a dalších možných cvičení, které vás posouvají směrem, kterým chcete, a činí vás šťastnými. Jmenuji se David Egydy a dostal jsem tu krásnou příležitost, které si mimochodem velmi vážím, začít psát svůj oficiálně první blog a to přímo tady na Aktinu. Věřím, že vás moje příspěvky budou bavit a zajímat.

David Egydy: "report ze závodu Poland Throwdown"


Nejsem žádná hvězda a ani jsem nedosáhl žádných úspěchů na světové úrovni, ale závodním sportům se věnuji od malička a už 5 let poctivě cvičím CrossFit. Díky tomu, že jsem na české scéně dost aktivní a poznám to tu i za hranicemi, tak jsme se Jendou Cahou dohodli, že svoje tréninkové zážitky a poznatky ze závodů nebo ze světa CrossFitu, budu pravidelně psát sem, abyste měli i vy trošku lepší přehled o tomhle úžasném fenoménu ve světě fitness. Tím, že je CrossFit propojený se spoustou dalších disciplín, které vás všechny určitě zajímají, bude stále o čem psát. Ne nebojte se, nebudu psát o globálním oteplování ani pocitech náctiletých slečen. Připravte se na „propocené, smradlavé a špinavé“ fitness, tvrdý trénink, železo a pot. To tu bude na denním pořádku. Věřím, že se nám tu podaří vytvořit interaktivní spolek, kdy se budete zapojovat do dění i vy. Jsem jedno ucho a moc rád budu řešit vaše problémy a dotazy.

První díl asi nemůžu začít ničím jiným, než reportem ze závodu Poland Throwdown, který proběhl minulý víkend ve Wroclavi. Do závodu se přes kvaldu dostalo 30 mužů, 30 žen a 10 master mužů z čehož bylo 6 Čechů. Já, Mike Velkov, Filip Trojovský, Ondra Haláj, Míša Palová a Markéta Tarasová. Závod probíhal na výstavišti po boku nějakého sportovního veletrhu, takže tam bylo celkem rušno, i když takový kotel, jako třeba na Central Europe Throwdown v Bratislavě to nebyl ani zdaleka. Ale to zase tak nevadilo, stejně tě vyhecuje i těch pár lidí okolo, kteří křičí „davaj davaj“.

David Egydy

Večer v pátek proběhl athletes meeting, kde „Čapla“ (top Polský atlet Pawel Czaplický), jeden z organizátorů oznámil, jaké budou workouty až po finále. To si nechali až na sobotu. Nutno říci, že Čapla se vyřádil v jeho stylu. Jeho slavná hláška z Czech Beast Challenge mě vždycky pobaví. Cituji: „CrossFit is high intensity, when it is high intensity it must be high pain“ J Vždycky mě to rozesměje. No a tak jsem věděl, že to budou pikošky. A taky že jo, 1. Workout byl rozdělen na 1A a 1B, kdy A bylo 500m veslo a B 3-6-9-12 reps squat snatch 70 kg, box jumps 70 cm a ring dips, na konec ještě pokud zbýval čas tak opět 500 m veslo. Jinak řečeno, museli jste dát do prvního vesla maximum, aby byla naděje na postup do finále, kam měli postoupit jen 4 nejlepší. To je poněkud nestandardní, ale tak si to prostě bylo. Každý, kdo jel někdy 500 metrů naplno, ví, že dalších 15 minut nechceš dělat vůbec nic, natož pak těžší technický trhy, skákat na bednu a vyset na kruhách. No ale i to je CrossFit, prepare for unknowable. Věděl jsem, že tady mám šanci na dobrý výsledek a chtěl jsem to vyhrát, co se bude dít pak jsem už neřešil, každý byl po veslo v hrůze. Nakonec z toho byl osobák 1:20 a dělené první místo. Nejhorší na maximálním výkonu do 2 minut naplno je to, že po dokončení to není ještě nejhorší, laktát a kyslíkový dluh vás začne dusit po pár minutách, a to pak všechno pálí a tuhne, což tentokrát přišlo ve chvíli, kdy jsme byli uprostřed druhé části prvního workoutu. Myslel jsem, že mi ta činka rozpůlí záda vejpůl a na bednu jsem si přál mít žebřík, abych slezl. No krása :) Druhou část jsem dokončil 11. Což mě celkově hodilo na první místo. Druhý workout byla silovka a to je vždycky moje oblíbené, tentokrát to byl žebřík (postupuješ každou minutu na težší činku) a vždy děláš komplex mrtvola, přemístění a 2krát výraz nad hlavu (deadlift, clean, 2xjerk), váha na poslední čince byla 140kg.

Poland ThrowdownS klukama jsme řešili jednu věc a to, jak moc budeme vyřízený po 7 předchozím liftech na činkách, které začínali váhou 100kg. Na takových závodech je super, že jste tak napumpovaný adrenalinem, že vám to dodá super schopnosti jako Canptain Amerikovi. Jediný na co se soustředíš, je činka, na kterou se chceš dostat. V mým případě ta poslední. To, co tomu předcházelo, byl jen warm-up a show pro lidi. Moje dosavadní PR na nadhoz bylo 137,5 kg, takže jsem si nebyl jistý, zda to dotáhnu až na 140ku, ale když jsem 135kg dvakrát vyrazil celkem na pohodu, tak jsem si celkem věřil a padlo to nakonec jednou, podruhé jsem to už nad hlavu nedal, ale to nevadilo, protože to se nepovedlo nikomu, jen další 3 kluci včetně Filipa Trojovského se dostali až sem. Vypadalo to tedy po 2 workoutech dost dobře, protože jsem vedl a náskok na druhého byl 3 body. Jenže ve třetím workoutu byla chůze ve stoji na rukách a to je moje největší slabina, nerad to přiznávám, ale totálně jsem tenhle skill zanedbal a to se v CrossFitu nevyplácí. Stačí pokazit jeden workout a je všechno v háji. Šlo se 10 strikt pressů s 60 kg a 5 m po rukách, pak 10 clean and jerků s 32kg kettle bellem(5 na každou ruku) a zase 5m hs walk, pa 10 bar muscle ups a 5 m hs walk a na konec 30 kettlebell swings s 32 kg koulí a 5m hs walk. Ve zbytku 8 minut maximální počet striktních pressů s 60 kg činkou. Můj problém byl v tom, že se musela ujít celá vzdálenost unbroken a pokud se spadlo ještě před čárou, muselo se jít zpět na začátek a udělat 5 burpees. Já padal pořád těsně před čárou a celkem dělal asi 18 trestných burpees. Při každém pádu se ozvalo z davu „davaj, davaj, ooooouuuuuu ..“ No celkové 25. místo v tomto workoutu znamenalo pád na 10. místo celkově a velké zklamání. No co už, to mám za to, věděl jsem to dlouho, že, mi to nejde. V CrossFitu nejde o to, vyhrávat všechny disciplíny, ale nepokazit žádnou, jinak není šance na úspěch.

Po počátečním vzteku přišli emoce opačné a radost z povedených prvních třech bodovaných workoutů a obrovský nával motivace mě nenechal v klidu ani druhý den, kdy jsme šli hned s Míšou Palovou vzpírat do Obřan v Brně a já chodím po rukách skoro každý den. Kdo to ještě neví, tak už od ledna je ze mě Brňák jak poleno a dost si to tu užívám.

Velké gratulace Míše Palové, která v Polsku nenašla přemožitelku a vyhrála, Marki Tarasové za užasný výkon na prvních elitních závodech, Mike Velkov a Filip Trojopvský za 9. a 11. Ondra Haláj za taky super výkony.

Co mě čeká dál? Letošní sezóna je dost našlapaná a hned tento pátek jsou závody smíšených dvojic v Praze, které pořádá CrossFit Home Town, ze kterého napíšu další díl blogu. Tak zatím pořádně makejte, ať jste krásnější a ještě zašlapanější. 

Jedeme bomby, Egy.   


 


David Egydy je výhradním dovozcem značky Progenex pro ČR. 

 

www.czechbeast.cz

http://www.crossfitnp.cz/treneri

https://www.facebook.com/davidegydy?fref=nf

  •