Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Miss Natural Bratislava 2015 – report

Miss Natural Bratislava 2015 – report

V sobotu 16.5.2015 se v Kulturním domě Ružinov v Bratislavě konala zajímavá soutěž v naturální kulturistice, určena pouze pro zástupkyně něžného pohlaví. Byla to tedy skvělá příležitost pro všechny závodnice, které chtěly poměřit své síly s ostatními v kategoriích jako bikini fitness, sport model, Ms. physique, či fitness figura. Je mi potěšením vám na následujících řádcích přinést reportáž z tohoto klání z pohledu jak trenéra, tak i diváka. 

Autor: Jakub Kalus


Miss Natural Bratislava 2015 – report


Jako jedni z mála startujících z České republiky jsme se na cestu vydali již v dopoledních hodinách, abychom stihli prezentaci, která probíhala v příjemném čase mezi 12 a 14 hodinou. V hlavním městě Slovenska nás žádné komplikace nečekaly, a s pomocí navigace jsme relativně snadno dojeli na místo závodů okolo dvanácté hodiny. Kulturní dům, ve kterém soutěž probíhala, mi přišel skvěle situován, a my, jakožto výprava s nulovými znalostmi Bratislavy, nemuseli bloudit spletí uliček, jednosměrkami atd. Po příjezdu na místo jsme si na přilehlém parkovišti našli parkovací místo, a vzhledem k tomu, že jsme přijeli celkem brzo, jsme místo našli poměrně snadno. Netroufnu si tvrdit, jak na tom byly ostatní výpravy.
 
Vzhledem k tomu, že jsme naši závodnici doprovázeli ve dvou, kdy kamarád působil v přípravě jako trenér přes trénování samotné, a já jako trenér přes výživu a záležitosti v den soutěže, jsme se s prvním problémem samozřejmě setkali hned u prezentace, jelikož každý závodník může mít pouze jednoho trenéra jako doprovod. Přijal jsem tedy roli „diváka“, ale chtěl bych tímto poděkovat organizátorům soutěže, že pokud bylo nutné navštívit šatny, a zkontrolovat barvu, či rozvrhnout poslední příjem jídla před vstupem na podium, bylo možné se lidsky domluvit.
 
Samotné soutěže se zúčastnilo okolo 80 závodnic, a samotného mne překvapilo, že slečny z kategorie bikini fitness netvořily 90 % startovního pole, ale závodnice byly rovnoměrně rozmístěné hlavně v kategoriích již zmíněných bikin, ale i sport-model, a poměrně nabitou kategorií byla i kategorie fitness figura. V žádné z kategorií nebylo více, než 12 závodnic, a tedy nikde nenastala situace s příliš velkým a nepřehledným počtem žen na podiu. 
 
Celá soutěž odstartovala úderem třetí hodiny, kdy nejprve startovaly závodnice bikini fitness rozdělené do 3 výškových kategorií, a po nich následovaly další kategorie. Nutno říci, že harmonogram soutěže byl splněný tak, jak organizátoři slíbili a nikde se nevyskytly žádné prostoje. Atmosféra v hale také postupně nabrala na obrátkách, a největšího povzbuzování se dočkaly pravděpodobně závodnice z kategorie Ms. physique, které měly v hale početné fankluby, a také přinesly do soutěže čerstvý vítr v podobě neskutečného svalového rozvoje. Co se týká samotné návštěvy na této soutěži, tak lze říci, že bylo skutečně „narváno“. Bohužel velká část diváků byla nucena stát na přilehlých schodištích, a organizátoři možná pro příští soutěž zvolí větší prostory, rozhodně ale tato návštěva dokazuje, jak jsou závody stále populárnější, a jakou Mekkou kulturistiky je Slovenská republika.
 
 

Miss Natural Bratislava 2015

V prostorách, ve kterých se tato soutěž uskutečnila, mi jako divákovi nechybělo prakticky nic, kromě již zmíněné vyšší kapacity haly. Z trenérského hlediska mohu říci, že šatny byly zařízeny tak, jak na většině závodů, tedy spousta lidí, ručníků, tašek, a nervozita ve vzduchu. 

K rozhodčím řeknu jen to, že v 90 % případů jsem se s jejich rozhodnutími ztotožnil, ať už se jednalo o závodnice, které byly v prvních vyvoláváních, a tedy zaujaly nejvíce, anebo o konečné umístění. Na závodě se střetly závodnice, pro které to byla první soutěž v životě, s ostřílenými veteránkami, a nutno říci, že tato generační bitva dopadla remízou, kdy často zkušenější závodnice předvedly naprosto precizní formy a vystupování na podiu, a mladšími kolegyněmi se rozhodně nenechaly zahanbit. I ty ale mnohdy předvedly skvělé formy, takže jak už jsem napsal, generační bitva skončila remízou.
 
Celkově tyto závody hodnotím jako zdařilé, a dobře organizačně zvládnuté. Před všemi soutěžícími smekám, a přeju jim hodně štěstí v dalších závodech, a případně pokud je již další závody v dohledné době nečekají, co nejrychlejší metabolismus při konzumaci všech dosud zakázaných dobrot.
 
  •