Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Jan Páleníček: "moc si titulu vážím"

Jan Páleníček: "moc si titulu vážím"

Pro Jana Páleníčka znamenal tento rok opět velký posun v jeho kulturistické a fitness kariéře. Po roce se opět postavil na pódium, nicméně letos již ne s tím, aby si vyzkoušel nové působiště, ale proto, aby uspěl. To se mu povedlo a získal absolutní prvenství na MČR v kategorii klasické kulturistiky. Co nám řekl o své letošní sezóně? 

Jan Páleníček: "moc si titulu vážím"


Honzo, úspěšně procházíš letošním rokem na soutěžích v klasické kulturistice, ale i fitness. Která disciplína se ti zdá pro tebe výhodnější a bližší?

Tuto sezónu jsem uspěl v klasické kulturistice a moc jsem si to užíval. Přípravu jsem měl nakombinovanou ještě s tréninkem gymnastiky, tak abych byl připravený na provedení fitness sestavy na mistrovství Evropy. Sedmým místem na Evropě jsem si uvědomil, že budu muset přidat a zlepšit se v technickém provedení silových i akrobatických prvků. Kulturistika je pro mě snadná, jenom se vysekám. I když ve fitness nejsem nejlepší, vidím v něm větší potenciál a příležitost uspět. Určitě nejsem ten tip, který chce přibrat svalovou hmotu. Takže bych řekl, že ,,klasika,, a fitness jsou pro mě ideální kategorie a hlavně mě baví.
 
Stal ses absolutním Mistrem ČR v klasické kulturistice. Co pro tebe tento titul znamená?
Moc si titulu absolutního mistra ČR v klasické kulturistice vážím a je to pro mě úžasný výsledek, o kterém jsem ani nesnil. Loni jsem skončil na 4. místě a jsem rád, že tento rok jsem porazil tolika skvěle připravených závodníků. Klasika má svůj váhový limit a je vždy na kost, což z ní dělá ukázku anatomie mužského těla. Na to se rád dívám.
 
Jaká vedla cesta právě k titulu z MČR? Jak vypadal trénink a dieta. 
Začal jsem se připravovat od konce ledna 2015, kdy jsem se opravdu hlídal, co sním. Postupně jsem zpřísnil stravu a hlavně množství. Musím podotknout, že v celé přípravě na jarní soutěže jsem minimalizoval přísun doplňků stravy. Jelikož nemám partnera, který by mi zajišťoval doplňkovou stravu, byl jsem rozhodnut formu postavit na opravdu kvalitní a pocitově vyvážené stravě. Což se povedlo. Trénoval jsem 4 krát týdně v posilovně a 2 krát gymnastiku. Abych se vlezl do nízkých váhových limitů, na konci jsem zařazoval jízdu na stacionárním kole. Na klasiku jsem musel mít 84 kg a na fitness ještě přísnějších 81kg. 
 
Na ME jsi nastoupil již ve fitness. Překvapila tě úroveň evropské špičky?
Ano, úroveň mě překvapila. Někteří z nich byli profesionální artisti, gymnasti nebo tanečníci. Tito závodníci celkem slušně benefitují ze svého zaměření a ve fitness sestavách září. Bylo to úchvatné se na ně dívat. Většina z nich dokonale ovládá své tělo. Postava byla hodnocena z 50-ti procent a hodně z nich postrádá symetrii, tak to dohání extrémním vyrýsováním svaloviny. Sestavu jsem měl hodnocenou nízko a postava byla někde ve středu, což nestačilo na finále a skončil jsem sedmý. Byl jsem z výsledku zklamaný. Teď to beru jako motivaci do budoucna a musím se více připravit.
 
Kam povedou tvoje kroky dál. Předpokládám, že letos nekončíš.
 
Už teď mám za sebou perný měsíc čtyř vydařených soutěží: 
  • 3.místo Fit-balance cup
  • 2.místo mistrovství Čech
  • 1.místo mistrovství ČR (absolutní vítězství)
  • 7.místo mistrovství Evropy - katg. Fitness men
 
Soutěží je celá řada a moc mě lákají. Měly to být červnové Evropské hry v Baku, na které jsem se moc těšil a nakonec nepojedu. Chci být lépe připravený. 6. června proběhne mistrovství ČR ve fitness, ale nejsem si jistý, jestli kategorie fitness mužů bude otevřená. Závodníků ve fitness je u nás kriticky málo. 
 

Jan Páleníček - contest prepare

 

 
Jan Páleníček
  •