Otázky a odpovědi: "vhodnost iontových nápojů"

Jan Caha
Jan Caha 7. 6. 2015
Uložit článek
Otázky a odpovědi: "vhodnost iontových nápojů"

Přinášíme vám po delší době další pokračování Questions&Answers, tedy otázek a odpovědí, které se nám dostávají do schránek nebo na eshop dnes a denně. Odpovídá Mgr. Jan Caha. 

Otázky a odpovědi: "vhodnost iontových nápojů"

Po delší době jsem se vám rozhodl opět odpovědět na několik otázek, které by vás jistě mohly a měly zajímat. Dnes se společně podíváme na použití a vhodnost konzumace iontových nápojů, a to zejména v oblasti fitness a silového tréninku. 

Q: Jak bych měl dávkovat iontový nápoj při pobytu v posilovně? 

A: Chtělo by se mi odpovědět hned kategoricky a rázně, a to: NIJAK. Nicméně byste z této odpovědi jistě nebyli zcela moudří a nevěděli byste proč. Když v dnešní době přijdete do fitness centra, najdete celý bar obeskládaný různobarevnými nápoji a iont drinky, které uživatelé konzumují s nesmírnou oblibou a hlavně s vizí, že jim tento "jupík" dá něco navíc a budou schopni podat vyšší výkon. Opak může být pravdou, a hned si řekneme proč. 

Ve fitness centru se ve své podstatě můžete setkat se třemi základními tréninkovými makrocykly nebo systémy, a pouze jeden z nich má svoje opodstatnění a je vhodnou dobou, kdy právě iontový drink použít. Vaším cílem tedy může být:

1 / Chci zhubnout...


Tento cíl je velmi jednoduchý, a stejně tak i aktivita, kterou budete pro jeho dosažení dělat. Během snahy o hubnutí budete zcela jistě trénovat poměrně intezivně, a stejně tak budete dělat mnoho kardio aktivit. Když se podíváte do složení iontových drinků, zjistíte, že hlavní složkou je velmi často glukóza, glukózový sirup nebo jakýkoliv jiný jednoduchý sacharid, který dodává iontového drinku nejen chuť a "sladkost", ale také, a to hlavně, poměrně mnoho energie. 

Právě tato energie by pro vás při povětšinou nízkoenergetických dietách nemusela být tím ideálním. Iontový nápoj bude jistě zvyšovat energetickou hodnotu příjmu z celého dne, ale navíc doplňovat jednoduché cukry, které jsou největší hrozbou spalování tuku. Jednoduchý sacharid vyvolá odpověď inzulinu, který inhibuje hormony podporující spalování tuku. Problém je tedy na světě, a vy se tak poměrně efektivně okrádáte o možnost spalování tuku a využití tukových rezerv. 

V tomto období: NE

2 / Chci přibrat...


Snaha o přibrání je trochu komplexnějším bodem, a dá se na ni dívat hned ve dvou rovinách. Pravdou je, že využití iontového drinku zvyšuje energetickou hladinu příjmu z celého dne. Nicméně využívá právě jednoduchých cukrů, které nejsou vhodné z důvodu vyšší možnosti ukládání tuku. Opět se dostáváme k inzulinu, který potencuje vyšší ukládání energetických zásob a živin, kterých tentokrát máte ve své výživě opravdu dostatek. 

Co si budeme také říkat, během snahy o přibrání trénujete povětšinou objemově. Tedy s dlouhými pauzami, s nízkým počtem opakování a s vysokou dávkou odpočinku. Velmi často se tedy ani nezapotíte, není tedy nutné, abyste ztracené ionty museli nějakým způsobem doplňovat. To stejné se děje s energií. Díky vysokému množství energie ve stravě nepotřebuejte další doplňovat při nízko intenzivním tréninku, a zcela bezproblémově doplníte energii z nastřádaných zásob v regenerační fázi. 

V tomto období: NE

3 / Chci vyšší výkonnost


Tento bod je tím nejvýhodnějším. Možná nevíte, o co by se přesně mohlo jednat. Jistotou je, že chcete mít vyšší výkonnost. Toho dosáhnete kombinací aerobního a anaerobního tréninku, a to je právě ten kámen úrazu a důvod, proč můžete v tomto bodě směle využívat iontový nápoj. Váš trénink má vysokou intenzitu, využíváte vysoké množství energie a tréninky trvají déle jak jednu hodinu. Jedním z velmi nutných aspektů je aerobní trénink. U toho vám nevadí, že nebudete využívat primárně tuk jako energetický zdroj, jde vám spíše o to, abyste dokázali maximálně udržet intenzitu tréninku. 

Stejně tak v posilovně, pravděpodobně budete trénovat na velmi vyosoké intenzitě, s velmi krátkou pauzou a s nižšími hmotnostmi. Budete cvičit ale velmi dynamicky a potřebujete okamžitý energetický zdroj. Cukr se tedy bude hodit. Dá se také předpokládat, že budete zažívat poměrně vysokou ztrátu minerálních látek při pocení. 

V tomto období: ANO

Obecně se dá říct, že se iontové nápoje velmi přeceňují. Spousta z nich je jen předraženým "jupíkem", tedy směsí glukózového sirupu a fruktózy, které semy o sobě nejsou pro vaši výživu Myslete a využívejte raději možností, které vám dává čistá voda. 

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________