Grilování po kulturisticku (I.)

12. 6. 2015
5 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Grilování po kulturisticku (I.)

Teplé letní dny svádí k tomu, abychom je strávili na zahradách svých domů nebo na společných grilováních, která jsou plná lahodného opečeného masa. Máme tu jeden velký grilovací speciál, ve kterém vám nabídneme informace o tom, jak správně ugrilovat pořádný steak. 

Grilování po kulturisticku (I.) 

Nevím jak vy, ale já grilování doslova miluji. Každé léto se těším na to, že vyrazím na zahradu a pogriluji, když je náhodou chladno nebo deštivo a počasí zcela nepřeje tomu, abych strávil odpoledne u grilu, neváhám a vytáhnu domácí gril se kterým Můžu pracovat i doma, a na ten skládám jedno maso za druhým. Celý dům pak voní masem. V dnešním díle se podíváme na hovězí maso a možnosti, které nám nabízí. 

Hovězí maso v kulturistice

Jedná se o velmi výhodný a oblíbený zdroj bílkovin, který si kulturisté tak nějak přivlastnili a směřují za ním svoje kroky téměř při každé volnější chvíli. Nicméně hovězí maso není pouze pro volné chvíle, máme na výběr hned několik různých "druhů", které mají svoje stupně tučnosti a rozdílný obsah bílkovin. Hovězí maso se tedy nehodí jen a pouze do objemového období, je velmi výhdoné jej využívat i v dietním režimu a při snaze o snížení hmotnosti. 

Hovězí maso má jednu z nejvyšších biologických hodnot a využitelností v "masovém" světě. Co naplat, jedná se prostě o kvalitní zdroj bílkovin. Tomu však také odpovídá cena a pro mnoho cvičenců je tím hlavním a rozhodujícím činitelem. Srovnávejte však kvality. Měli byste však vědět, že hovězí maso je pro vás daleko přínosnější, než třeba kuřecí nebo krůtí maso z velkochovů. Díky své "červenosti" obsahuje vysoké množství minerálních látek (hořčík, železo a draslík), ale také například vysoké množství kreatinu, karnitinu i CLA. Můžete tedy druhotně podporovat anabolizaci vašeho vnitřního prostředí a růst svalové hmoty. Využijte této vlastnosti. 

Jaké maso na gril? 

Jak jsem již řekl, máte na výběr z mnoha variant, které jsou pro vás různě výhodné. Proto je dobré volit tu, která svojí tučností odpovídá vašemu cíli. Obecně se v dietním období snažíte přijímat masa s nižším obsahem tuku, ale vyšším množstvím bílkovin. V období objemovém vám pak nějaký ten tuk navíc nevadí. 

V následující tabulce vždy najdete energetickou hodnotu masa v kJ a kcal / obsah tuku / obsah bílkovin / obsah sacharidů, to vše na 100 g syrového masa. 

Maso hovězí - bok 752 kJ 180 kcal 10 g 19 g 0 g
Maso hovězí - játra 544 kJ 130 kcal 3.9 g 19 g 0 g
Maso hovězí - jazyk 958 kJ 228 kcal 18.1 g 16 g 0.4 g
Maso hovězí - kližka 450 kJ 107 kcal 5 g 13 g 0 g
Maso hovězí - krk 556 kJ 133 kcal 5 g 20 g 0 g
Maso hovězí - kýta 535 kJ 128 kcal 4 g 20 g 0 g
Maso hovězí - plec 511 kJ 122 kcal 7 g 13 g 0 g
Maso hovězí - přední 961 kJ 229 kcal 17.5 g 18 g 0 g

Typická masa pro grilování

Maso hovězí - roštěnka 1006 kJ 240 kcal 13 g 28 g 0 g
Maso hovězí - srdce 462 kJ 110 kcal 1.6 g 16.8 g 0.5 g
Maso hovězí - svíčková 471 kJ 112 kcal 3.5 g 20.1 g 0 g
Maso hovězí - zadní 620 kJ 147 kcal 10 g 15 g 0 g
Maso hovězí - žebra 772 kJ 183 kcal 14 g 19 g 0 g

Věřím, že tento přehled vám stačí. My máme vybráno, nyní již jen rozpálit gril a začít propékat. Jak by měl být každý steak propečený, a co vůbec uvádí anglické názvy, které se na vás chrlí v každé gril restauraci? 

Jak propéct steak?

  • Raw (syrový) – nepečený. Kromě speciálních pokrmů, jako je např. tatarský biftek, carpaccio, se steaky takto nepodávají.

  • Blue rare nebo very rare (velmi jemně propečený) – jenom krátce ošhlehnout nad plamenem. Zvenku je opečen, avšak vevnitř zůstává krvavý.

  • Rare (jemně propečený, teplota středu 52°C) – Z vnějšku je již tmavě-hnědý a vnitřek se také začíná zabarvovat, avšak je stále rudý.
  • Medium rare (středně propečený, teplota středu 55°C) – Z vnějšku je tmavě-hnědý, střed steaku je růžový a zbytek vnitřku přechází pomalu do šedo‑hnědé poblíž povrchu. Pokud zákazník neřekne jinak, budou mu takto připraveny steaky v dobrých steakhousech.
  • Medium (teplota středu 60°C) – Úplný střed je stále růžový, ačkoli zbytek masa už je zcela propečen do šedo‑hnědé barvy.
  • Medium well, (Medium well done) (teplota středu 65°C) - Maso už je téměř celé hnědé, pouze s náznaky růžové. Šťavnatost se již vytrácí.
  • Well done (teplota středu 71°C) – Maso je již zcela propečeno skrz naskrz. Šťavnatost a jemnost masa se z větší části vytratila a maso vypadá suše a gumově a také tak chutná. Po nakrájení lze předložit pejskovi (kočka se vám asi vysměje) a zkusit štěstí znovu... Pokud si takto propečený steak objednáte v lepších restauracích, pravděpodobně se decentně pokusí Vám tuto volbu rozmluvit (v některých "steak housech" v USA je dokonce přímo odmítnou udělat) a případně nabídnout něco jiného.

Nyní již víte, jak na maso a hlavně jak na gril. V následujícím článku si již zkusíme pár steaků propéct a představit si i nějaký ten recept, který by vám mohl při přípravě hovězího masa sedět. V tomto bodě můžete být kreativní i vy, pošlete nám recepty na jancaha@aktin.cz a staňte se hlavní hvězdou tohoto kulinářského speciálu. 

zdroj: www.lucy.cz

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek