Jan Caha - blog z přípravy na jaro 2015 (VII.)

Jan Caha
Jan Caha 16. 6. 2015
Uložit článek
Jan Caha - blog z přípravy na jaro 2015 (VII.)

Završuji pokračování svých blogů sedmým dílem, který se poohlédne za celou sezónou a zkusí ji trochu zhodnotit. Podíváme se také do Lednice, kde se konala tradiční pohárová soutěž napříč federacemi. 

Jan Caha - blog z přípravy na jaro 2015 (VII.)

Jarní sezóna naturální kulturistiky a fitness, stejně jako soutěží v nich, je již šťastně za námi. Schválně říkám šťastně, protože jsem dlouho zvažoval, jestli do ní vůbec půjdu. Pracovní povinnosti, podnikání i fitness aktivity mě dokázaly zaměstnávat natolik, že jsem snad ani nedoufal, že dokážu tuto sezónu absolvovat. Přesto jsem se rozhodl, že to zvládnu a dokážu, že to jde i s nedostatkem času.

Stalo se a jsem rád, že jsem se nakonec rozhodl startovat a opět nastoupit do soutěžního kolotoče, který byl letos docela podobný tomu, který jsem měl možnost absolvovat před dvěma lety. Pojďme ale postupně, nebo spíše od konce, a to poslední soutěží, kterou jsem absolvoval o uplynulém víkendu. 

O Lednické Olympii...

Možná jste někteří z vás zaregistrovali z mé fanpage, že jako poslední soutěž letošní sezóny jsem nezvolil Mistrovství světa v naturální kulturistice, které se konalo v Dubaji, ale ve stejném termínu se konající regionální Ledinckou Olympii. Důvod byl zřejmý, i když nominace na MS byla jasná a logická, neplánoval jsem zde svoji účast, spíše z časových důvodů a kvůli týdennímu vyřazení z práce, které si aktuálně nemůžu dovolit. Ale také proto, že start na domácích pódiích je pro mě aktuálně důležitý, a to i v kontextu s tím, že na Lednické Olympii můžu startovat proti závodníkům, se kterými se jinde nesetkám. 

Čím to? Lednická Olympia je vyjímečnou soutěží. Letos se konal desátý ročník, a po celých těch 10 let je soutěž tolerována všemi federacemi bez postihu. Setkávají se zde jak závodníci IFBB, tak NABBA, tak i my naturálové. Každý zde prezentuje svoji představu ideálu kulturistiky a já jsem osobně velmi rád, že se nám mezi kluky z jiných federací s trochu jinou filosofií daří, a že se divákům naše prezentace líbí. Letos tomu nebylo jinak a druhé místo, hned za vítězem několika posledních ročníků Pavlem Hochmanem pro mě bylo dostatečnou odměnou, stejně jako následné reakce diváků a fanoušků. První místo Franty Hofmana v "lehké váhovce" vše navíc podtrhlo. Děláme sport čistě, děláme ho jinak, a jsme rádi, že jsme za to oceněni. Doufám, že naše vystoupení zde bylo dostatečnou prezentací naturální kulturistiky. 

Na poslední letošní soutěži jsem tedy získal druhé místo. Lednická Olympia se letos vytáhla a byly k vidění opravdu hezké souboje, o závodníky je zde vždy dobře postaráno, a toho si velmi cením. 

K celé sezóně...

Pokud vezmu celou sezónu, tak ji hodnotím jako velmi úspěšnou. Dokonce druhou nejúspěšnější, kterou jsem absolvoval. Za svůj vrchol v umístěních stále považuji rok 2013, kdy jsem ale absolvoval i Mistrovství světa a o jeden závod navíc. Jak jsem tedy dopadl v letošním roce souhrnně? 

 • Mezinárodní mistrovství Slovenska - 1. místo 
 • Mezinárodní mistrovství ČR - 1. místo 
 • Mistrovství ČR páry - 1. místo (2. místo mezinárodně) 
 • Mezinárodní mistrovství Maďarska - 1. místo + absolutní vítězství 
 • Lednická Olympia - 2. místo 

Pokud bych měl hodnotit svoji formu. Tak v tomto roce jsem na maďarské soutěži předvedl svůj dosavadní vrchol. Závodil jsem s 94,5 kg tělesné hmotnosti. Cítím, že tohle byla moje životní forma, kterou jsem mohl předvést, ale také ta, kterou bych chtěl ještě posunout o kousek dále na dalších soutěžích. 

Jan Caha

K celé přípravě...

Tato příprava byla náročná. Pokud bych ale měl srovnávat s předchozími, tak ji hodnotím, jako docela pohodovou. Víte, není jednoduché odhalit to, co kulturista cítí v přípravě. Občas si připadáte jako stín, každý krok vás bolí, neste schopni se usmát, jak jste unavení. Z toho však občas zachytíte závan energie a motivace, jste schopni cokoliv. Nicméně stále je to vše o odhodlání a o tom, že vaše hlava dokáže přemluvit tělo k nadlidským výkonům. Kulturistika není jednoduchý sport. Možná se zdá, že trénovat je snadné. Vždy 2x nebo 3x denně trénuje spousta sportovců. Nicméně trénovat bez dostatku energie ze stravy a s potlačením všech nutných odpočinkových požadavků vašeho těla není nic extra. Právě proto je kulturistika jeden z nejtěžších sportů, které si můžete vybrat. 

Cílem této přípravy nebylo pouhé získání medailí a cenných kovů. Dokonce bych řekl, že to byl cíl až druhořadý. Tím hlavním bylo opět ukázat, že to jde. Že můžete svoje tělo posunout na svoji hranici i čistě, bez použití zakázaných látek a dopingu, ale také to, že se dokážete připravil, i když jste ve vysokém pracovním zápřahu. Spousta lidí si stěžuje, že na přípravu nemá čas, a nemůže do ní investovat. Jsou to jen řeci. Jednoduše se jim nechce, nejsou ochotní hledat tu cestu nebo ten prostředek pro to, aby svého cíle dosáhli. Věřte mi, že ta cesta tu vždy je. Jen její projití možná bolí více, než byste sami byli schopni akceptovat. Zde už je to jen a pouze o vašich prioritách a odhodlání. 

Věřím, že jsem opět dokázal ukázat naturální kulturistiku jako sport, který má svoji budoucnost a může mnoha mladým cvičencům otevřít oči. Sport bez dopingu má svůj smysl, a má také svoje opodstatnění. Držte se ho a podporujte jej. 

Co bude dál? 

To je otázka, na kterou ještě nechci zcela odpovídat. Na pódiu MMČR 2015 jsme si s Erikem Tóthem slíbili společný souboj v roce 2017 (na jaře) a jak doufám, tak se uskuteční. Viděl bych tedy svůj start reálně v tomto roce. Stále mi ale také chybí mužský titul z Mistrovství světa (MS je vždy na jaře a jinde než v Evropě na MS startovat nechci). Poslední metou, o které jsem mluvil před dvěma lety ve vztahu k roku 2017, byl vstup na profesionální scénu a absolvování několika soutěží v USA. V tomto roce jsem získal možnost vstupu do profi tábora a předpokládám, že ji jednou využiji. Start v roce 2017 je tedy reálný, nicméně bych do těchto soutěží šel již bez váhového limitu (tedy na podzim) a s hmotností okolo 100 kg soutěžní hmotnosti. To je o 5 kg více, než nyní. To by bylo i moje naturální maximum. Opět je zde ale požadavek toho, aby tyto profesionální soutěže a jejich absolvování měly nějaký v ČR uplatnitelný smysl. Prozatím nepotvrzuji a nevyvracím žádnou ze soutěžních variant. 

Poděkování 

Za každou přípravou a sportovcem vždy stojí spousta lidí a lidiček, kteří ho podporují, snáší jeho nálady a útrapy. Pokud jste se se mnou setkali na závodech, viděli jste že okolo mě skáčou 2-3 lidé, kteří mi pomáhají s přípravou. Bez nich si nedokážu soutěže a přípravu vůbec představit. Všem bych jim chtěl moc poděkovat. Děkuji mojí přítelkyni Nikče, Peťovi, mým rodičům, Kamilovi, Verče, Zdenovi, Lukášovi, Mišce a všem ostatním, kteří mě podporovali přes zprávy, osobně mimo závody, ve fitku, v práci a všude jinde. Byli jste mou oporou a motivací. 

Jan Caha - trénink 2015

 

zdroj: youtube.com

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________