Kreatin - dostupné verze (IV.)

Jan Caha
Jan Caha 24. 6. 2015
Uložit článek
Kreatin - dostupné verze (IV.)

Dlouho jsem se vám neozval s pokračování článku o kreatinu. Co by to však bylo za seriál, když bych se nepřihlásil s dalším dílem. Ten je zde a dnes se podíváme na "varianty kreatinu", které jsou dostupné na trhu, a které můžete využít pro svoje výsledky. První díl je zde. 

Kreatin - dostupné verze (IV.) 

Kreatin je jedna z nejzapeklitějších oblastí, které můžete ve sportovní výživě najít. Takto se mi to alespoň zdá, když si pročítám veškeré materiály a studie, které jsou dostupné dnes na internetu a zájmových webech. Ne nadarmo se také kreatin stal jedním z nejméně pochopených suplementů a dnes a denně na něj slyšíte různé nepřesné informace a mýty, které mají jeden pouhý důvod. Tím  je neinformovanost, a jak doufám, stane se pravidlem, že se budete na našich stránkách vzdělávat právě v této oblasti a budete se snažit získat informace, které jsou opravdu relevantní. Dnes se budeme zabývat opět kreatinem, jak jinak, a to v tom duchu, kdy budeme hledat ten nejlepší a nejvýhdonější pro vaše aktivity a cíle. 

Předchozí díly naleznete zde: 


KREATIN - ZDROJE A ÚLOHA V ORGANISMU (I.) 

KREATIN - STRUKTURA A PROJEVY NEDOSTATKU (II.) 

KREATIN - BIOLOGICKÝ VÝZNAM (III.) 

Varianty kreatinu jsou zde, podívejte se společně s námi...

1 / Kreatin monohydrát 

Nemůžeme začít jinak, než nejpoužívanější a nejprobádanější formou kreatinu, a sice kreatin monohydrátem. Ten se stal fenoménem sportovní suplementace, a to nejen v kulturistice a fitness, ale také ve všech ostatních sportech, které mají co dočinění se sílou, rychlostí nebo výbušností. Proto dnes najdete kreatin v suplementačních plánech atletů, kanoistů nebo i hokejek a fotbalistů. Ne nadarmo i tito sportovci hledají svatý suplementační grál a vidí ho v suplementaci kreatin monohydrátem. 

Tento kreatin je referenční a základní variantou ke všem vědeckým studiím a k porovnání s ostatními variantami. Je poměrně dobře vstřebatelný v tenkém střevě a je 100 % čistý. Můžeme ho najít také jako mikronizovaný, klasicky uváděno jako "creatine micronized". Tato mechanická úprava zmenšuje částice kreatinu tak, aby byl přístupnější pro rozpouštění ve vodě. Účinnost je však srovnatelná s klasickým kreatinem. 

V našich končinách se setkáme také se dvěma variantami. S kreatinem nakupovaným v Číně nebo v Itálii, která nemá nijak speciální označení, ale také s tzv. Creapure, který je patentován pro výrobu v Německu a svoji čistotu. 

2 / Kreatin hydrochlorid

Jedná se o variantu kreatinu, která se dostala na pulty prodejců teprve nedávno. Přesto si našla svoji poměrně vysokou oblibu, a to nejen u běžných sportřebitelů, ale hlavně ve sportech, kde je nutnost bezproblémového vstřebání kreatinu. 

Kreatin-hydrochlorid (Kreatin HCI) je forma kreatinu, kde se molekula kreatinu váže na kyselinu chlorovodíkovou. Na základě toho se předpokládá, že by pro stejnou účinnost nemuselo být nutné využívat tak vysoké dávky, jako u kreatin monohydrátu. Kreatn HCL se pravděpodobně rozpadá do volného kreatinu a kyseliny chlorovodíkové, což přibližuje jeho biodostupnost klasickému kreatin monohydrátu. 
 
 

3 / Pufrovaný kreatin (Krea-Genic, Kre-Alkalyn)

Pufrovaný kreatin, který je provádán pod obchodními názvy jako Kre-Alkalyn nebo Krea-Genic, je nabízen jako účinná náhrada kreatin monohydrátu, která opět slibuje nižší potřebu účinné dávky. A to díky vyššímu pH kreatinu, která umožňuje lepší translokaci přes cytoplazmatickou membránu a větší akumulaci ve svalové tkáni. 

Toto tvrzení však nebylo nikdy dostatečně dokázáno a nedávné srovnávací studie nepotvrdily žádný významný pozitivní efekt užívání pufrovaného kreatinu oproti klasickému kreatin monohydrátu. 

4 / Kreatin ethyl-ester 

Poslední verzí, kterou si dnes představíme je CEE - kreatin ethyl ester, který se již začlenil na trhu, dnes se od něj však ustupuje. Kreatin ethyl-ester zvyšuje hladinu svalového kreatinu v menší míře, než kreatin monohydrát. To může vést ke zvýšení hladin sérového kreatininu v důsledku užívání kreatin ethyl-esteru. CEE využívá transportu za pomoci neenzmytických prostředků, což byla také "papírová" výhoda, která vedla k jeho úspěšnosti na trhu. Převádí se na kreatinin přes ne-enzymatické prostředky v podobném prostředí jako v zažívacím traktu.

Kreatin ethyl ester byl původně vytvořen ve snaze obejít transportér klasického kreatinu. Toto je v současné době využíváno jako potenciálně vhodné pro situace, ve kterých je nedostatek kreatin-transportérů. Účinnost však velmi záleží na nitrožilním podání. 

Přímé studie provedené na kreatin ethylesteru se jeví jako méně účinné než kreatin monohydrát, a na stejné úrovni s placebem.  CEE obsahuje 82,4% kreatinu  a tudíž poskytne 8,24 g aktivního kreatinu v dávce 10 g.
 
První varianty kreatinu máme za sebou. Počítejte však s tím, že tímto nekončíme. Ještě stále jich je poměrně hodně, které jsme si nepředstavili, a které by se také mohly do vašich suplementačních plánů dostat, a které můžete využít. Sledujte nás dále. 
 

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________