Dlouho jsem se vám neozval s pokračování článku o kreatinu. Co by to však bylo za seriál, když bych se nepřihlásil s dalším dílem. Ten je zde a dnes se podíváme na "varianty kreatinu", které jsou dostupné na trhu, a které můžete využít pro svoje výsledky. První díl je zde.
Kreatin - dostupné verze (IV.)
Kreatin je jedna z nejzapeklitějších oblastí, které můžete ve sportovní výživě najít. Takto se mi to alespoň zdá, když si pročítám veškeré materiály a studie, které jsou dostupné dnes na internetu a zájmových webech. Ne nadarmo se také kreatin stal jedním z nejméně pochopených suplementů a dnes a denně na něj slyšíte různé nepřesné informace a mýty, které mají jeden pouhý důvod. Tím je neinformovanost, a jak doufám, stane se pravidlem, že se budete na našich stránkách vzdělávat právě v této oblasti a budete se snažit získat informace, které jsou opravdu relevantní. Dnes se budeme zabývat opět kreatinem, jak jinak, a to v tom duchu, kdy budeme hledat ten nejlepší a nejvýhdonější pro vaše aktivity a cíle.
Předchozí díly naleznete zde:
KREATIN - ZDROJE A ÚLOHA V ORGANISMU (I.)
KREATIN - STRUKTURA A PROJEVY NEDOSTATKU (II.)
KREATIN - BIOLOGICKÝ VÝZNAM (III.)
Varianty kreatinu jsou zde, podívejte se společně s námi...
1 / Kreatin monohydrát
Nemůžeme začít jinak, než nejpoužívanější a nejprobádanější formou kreatinu, a sice kreatin monohydrátem. Ten se stal fenoménem sportovní suplementace, a to nejen v kulturistice a fitness, ale také ve všech ostatních sportech, které mají co dočinění se sílou, rychlostí nebo výbušností. Proto dnes najdete kreatin v suplementačních plánech atletů, kanoistů nebo i hokejek a fotbalistů. Ne nadarmo i tito sportovci hledají svatý suplementační grál a vidí ho v suplementaci kreatin monohydrátem.
Tento kreatin je referenční a základní variantou ke všem vědeckým studiím a k porovnání s ostatními variantami. Je poměrně dobře vstřebatelný v tenkém střevě a je 100 % čistý. Můžeme ho najít také jako mikronizovaný, klasicky uváděno jako "creatine micronized". Tato mechanická úprava zmenšuje částice kreatinu tak, aby byl přístupnější pro rozpouštění ve vodě. Účinnost je však srovnatelná s klasickým kreatinem.
V našich končinách se setkáme také se dvěma variantami. S kreatinem nakupovaným v Číně nebo v Itálii, která nemá nijak speciální označení, ale také s tzv. Creapure, který je patentován pro výrobu v Německu a svoji čistotu.
2 / Kreatin hydrochlorid
Jedná se o variantu kreatinu, která se dostala na pulty prodejců teprve nedávno. Přesto si našla svoji poměrně vysokou oblibu, a to nejen u běžných sportřebitelů, ale hlavně ve sportech, kde je nutnost bezproblémového vstřebání kreatinu.

3 / Pufrovaný kreatin (Krea-Genic, Kre-Alkalyn)
Pufrovaný kreatin, který je provádán pod obchodními názvy jako Kre-Alkalyn nebo Krea-Genic, je nabízen jako účinná náhrada kreatin monohydrátu, která opět slibuje nižší potřebu účinné dávky. A to díky vyššímu pH kreatinu, která umožňuje lepší translokaci přes cytoplazmatickou membránu a větší akumulaci ve svalové tkáni.
Toto tvrzení však nebylo nikdy dostatečně dokázáno a nedávné srovnávací studie nepotvrdily žádný významný pozitivní efekt užívání pufrovaného kreatinu oproti klasickému kreatin monohydrátu.
4 / Kreatin ethyl-ester
Poslední verzí, kterou si dnes představíme je CEE - kreatin ethyl ester, který se již začlenil na trhu, dnes se od něj však ustupuje. Kreatin ethyl-ester zvyšuje hladinu svalového kreatinu v menší míře, než kreatin monohydrát. To může vést ke zvýšení hladin sérového kreatininu v důsledku užívání kreatin ethyl-esteru. CEE využívá transportu za pomoci neenzmytických prostředků, což byla také "papírová" výhoda, která vedla k jeho úspěšnosti na trhu. Převádí se na kreatinin přes ne-enzymatické prostředky v podobném prostředí jako v zažívacím traktu.
Kreatin ethyl ester byl původně vytvořen ve snaze obejít transportér klasického kreatinu. Toto je v současné době využíváno jako potenciálně vhodné pro situace, ve kterých je nedostatek kreatin-transportérů. Účinnost však velmi záleží na nitrožilním podání.
