FID - FAST INSTINCTIVE DIET (III.)

Jan Caha
Jan Caha 23. 6. 2015
Uložit článek
FID - FAST INSTINCTIVE DIET (III.)

Fast Instinctive diet se dostává do své třetí části, ve které se podíváme na jednotlivé metabolické typy a zkusíme si pro ně nastavit příjem jednotlivých makroživin tzv. trojpoměry. Jaký metabolický typ jste vy? 

FID - FAST INSTINCTIVE DIET (III.) 

Dieta pro každého, která by mohla do budoucna změnit váš pohled na konstruktivní plánování hubnutí a změny vaší postavy. Tak by se dala definovat "Fast Instinctive diet" - instinktivní dieta, která zohledňuje vaše potřeby v příjmu jednotlivých živin, a to nejen dle nastavení, ale zejména podle vašich aktuálních pocitů. Připomeňme si, co se dělo v předchozích článcích...

První a úvodní díl jste měli možnost sledovat zde: FID - FAST INSTINCTIVE DIET (I.) 

Druhý díl nám napověděl, jak nastavit energetickou bilanci: FID - FAST INSTINCTIVE DIET (II.) 

Nyní již ale k tomu, čím se budeme zabývat dnes. Jistě vás už někdy napadlo to, kým vlastně jste. I já nad tím docela často přemýšlím, ale nebojte, nechci to tlačit nyní do filosofické sféry. Chci se podívat na to, kdo jste z metabolického hlediska a jaká živina je pro vás ta pravá pro kvalitní "přežití" na poli fitness, a to jak v jeho soutěžní formě, tak i na poli fitness jako životního stylu. 

Jak již jistě víte, tak každý z nás je metabolicky nastaven trochu jinak. Někomu vyhovuje, když bude denně konzumovat méně bílkovin, ale naopak více tuku. Jinému zase to, že bude konzumovat výhradně jen a pouze sacharidy a cukry. Jednoduše, každý máme svou metabolickou dispozici. Možná vás v tomto smyslu napadne souvislost s krevními skupinami. Ano, ta zde hraje také svoji roli, nicméně ne zase tak velikou a ne takovou, která by se dala dostatečně unifikovat konkrétně pro každého člověka. Dnes si tedy představíme základní metabolické typy pro Fast Instinctive Diet a její základní nastavení. 

Jak poznám jaký jsem typ 

Nyní již ale k tomu, abyste sami sebe dokázali odhalit a nastavit se živinově tak, aby váš organismus zpracovával právě tu živinu, která je pro něj nejpřirozenější. V následujícím popisku každého metabolického typu pro FID jsem se snažil popsat základní charakteristiky vás jako jedinců, výživových zvyklostí a inklinací, které ve svém běžném režimu máte, a podle kterých byste mohli určit správně "kdo jste". Ke každému metabolickému typu také rovnou přidávám trojpoměr živin (tedy energetický poměr bílkovin / tuků / sacharidů), kterým byste se měli řídit, pro následující dvou až třítýdenní období základního nastavení. Celou problematiku budu psát spíše z pohledu žen, nicméně přidám i odkaz na muže. 

Sacharidový typ 


Poměrně častý metabolický typ, a to hlavně u žen. Přirozeně ve své stravě inklinujete k sacharidům. Bez sladké ovesné kaše s ovocem si nedokážete představit snídani a pokud můžete a máte volný den, budete ho pravděpodobně celý věnovat právě sladkým pochutinám. Vaše postava není přirozeně štíhlá, vždy jste trochu bojovala s kily navíc, které se vám ukládají okolo boků a stehen. Vaše pánev je spíše široká, než že byste byla jako laňka a myslíte si o sobě, že nikdy nebudete dokonale štíhlá. 

V mužském provedení je vaše postava přirozeně hladká, dokonce by se dalo říct, že neatletická. Tuk se vám ukládá poměrně rovnovměrně (občas i na stehnech a zadku), ale vždy se ho ukládalo více, než vaši přátelům a kamarádům. Máte rádi sladké a nedokážete si bez něj představit život, ba co více, čokoláda nebo sladká pochutina nesmí chybět alespoň u poloviny večeří za týden. Svalovou hmotu budujete poměrně složitě a pokud, tak stejně zcela hluboká a viditelná. 

Ideální trojpoměr živin (B / T / S): 20 : 25 : 55

Bílkovinný typ 


Jako žena máte atletickou postavu. Vždy jste vynikala ve sportech, a to už od základní školy. Vaše boky jsou relativně úzké, a už po několika týdnech v posilovně nebo fitness centru vám vaše okolí říkalo, že jste svalnatá, a že byste se cvičením měla přestat. Přirozeně inklinujete k masité stravě, pokud je v ní však více tuku, tak dokážete i ztučnět. Tuk se vám však ukládá spíše centrálně nebo rovnoměrně. 

Muž byl od prapočátků závislý na konzumaci masa a bílkovin, a to si ve svém jídelníčku i uvědomujete a těší vás to. Nebudete se zabývat hraním volejbalu nebo kopané, vy potřebujete zvedat železo a ukázat, že tu sílu a svaly opravdu máte. Budou se vám budovat poměrně snadno a budete se také snadno dostávat na přední příčky soutěží v kulturistice. Navíc, ukládání tuku je u vás velmi malé a pokud k němu dojde, jste schopen s ním snadno zatočit. Pokud máte volný dietní den, budete ho věnovat konzumaci streaků, pizz nebo kebabů. Žádné sladkosti zde nemají svoje místo, nebo pouze jako zpestření. 

Ideální trojpoměr živin (B / T / S): 30 : 30 : 40

Smíšený typ


Do této kategorie spadá největší část cvičenců. Nejste zcela vyhraněná tomu, zda budete konzumovat ve svém jídelníčku pouze maso nebo pouze brambory. Jednoduše si ráda dáte obojí dohromady. Občasná konzumace sladkostí vám také nevadí, nicméně je nemusíte mít každý den. Vaše postava je průměrná, máte ženské boky, ale nezabíráte jimi dvě sedačky. Tuk se vám na nich neukládá o mnoho více, než po celém těle, a to vnímáte i jako svoji výhodu. Jste schopná odcvičit si své v posilovně, ale také zajít si třeba zaběhat nebo pojezdit na kole. 

Pokud jste muž, jste typickým návštěvníkem posilovny. Máte drobné bříško, nicméně k němu vlastníte i na poměry ve vašem okolí slušné paže, a tak se tím mnoho netrápíte a spíše si užíváte pozornosti při nošení krátkých triček. V tréninku jste schopen zvedat vysoké zátěže, ale není to pro vás extrémně důležité. Vaše svaly jsou dostatečně veliké, nicméně náznak žíly na bicepsu je pro vás asi tou největší odměnou při napumpování a svaly jsou stále jaksi lehce zatažené v kůži. Máte rád smíšenou stravu, takže nemáte problém sníst cokoliv a kdykoliv. Těžko vás však cokoliv uspokojí, protože hned máte chuť na zcela opačnou potravinu. 

Ideální trojpoměr živin (B / T / S): 25 : 25 : 50

Bílkovinno-tukový typ 


Samostatně tukový typ jsem do tohoto článku záměrně nedával, on se totiž definuje velmi špatně a dalo by se říct, že spousta českých občanů se podle tohoto "tukového" typu snaží chovat. Ač jimi ani zdaleka nejsou. Nicméně ve fitness máme na mysli něco jiného. Dalo by se říct, že se může jednat o extrémní bílkovinný typ, kterých se neobjevuje mnoho, nicméně existují. Těmto sportovcům nebo lidem je po příjmu sacharidů vyloženě špatně, nemusí jich mít ve stravě nadbytek a dokonce jsou schopni fungovat bez nich relativně lépe, a daleko efektivněji, než v případě konzumace sacharidů. 

Pokud je do svého jídelníčku zařadíte, začínáte tloustnout, jste malátní a unavení. Vaše tělo je poměrně svalnaté, a pokud se necpete sacharidy, tak i s vysokou žilnatostí. Po sacharidech se cítítte nateklí a nafouknutí. 

Ideální trojpoměr živin (B / T / S): 35 : 35 : 30

Nyní již tedy víte, který s metabolických typů byste mohl nebo mohla být. Jak ale dále s touto informací pracovat?


Jak si možná pamatujete, v minulém článku jsme si našli ideální hladinu energie pro váš vyrovnaný energetický stav. Ještě stále nehubnete, a kroky které aktuálně provádíme a děláme slouží jen a pouze k tomu, abyste se "normalizovali" a nastavili svůj metabolismus. Metabolické typy nejsou základem FID diety, je to pouze prostředek přednastavení metabolismu a určitého nalezení optimálního množství živin pro váš vyrovnaný stav. To je nutné si říct. To hlavní a zásadní teprve přijde, a to v podobě "instinktivního" nastavení živin jednotlivých dní. 

Vezměte tedy svoji energetickou potřebu, kterou jste si zjistili na základě předchozího článku a zkuste do ní zapracovat právě svůj metabolický typ a trojpoměr živin. Ukážu vám to na svém příkladu: 

Vím, že potřebuji pro vyrovaný metabolismus 15 000 kJ energie a z dnešního článku jsem zjistil, že jsem bílkovinný typ. Vezmu tedy trojpoměr živin a snažím se z něj získat podíly energie pro jednotlivé živiny. 


Bílkoviny budou tvořit 30 % to je 4 500 kJ

Tuky budou tvořit také 30 % tj. 4 500 kJ 

Sacharidy budou tvořit 40 % tj. 6 000 kJ


U bílkovin však vím, že 1 g bílkoviny obsahuje 17,2 kJ, proto zkusím vydělit 4 500 / 17,2. Vyjde mi číslo 261 g. Pro dietu nastavenou na 15 000 kJ tedy potřebuji 261 g bílkovin. 


U tuků vím, že 1 g obsahuje 38,4 kJ, proto opět zkusím vydělit 4 500 / 38,4. Vyjde mi číslo 117 g. To je tedy množství tuku, které ve své dietě potřebuji. 


U sacharidů vím, že opět 1 g sacharidů představuje 17,2 kJ na 1 g, proto zkusím vydělit nyní 6 000 / 17,2. Vyjde mi číslo 348 g. 

Nyní tedy už vím, že můj kompletní jídelníček by měl obsahovat pro udržení stávající hmotnosti, při aktuální frekvecni tréninkového vytížení, měl obsahovat 261 g bílkovin, 117 g tuku a 348 g sacharidů. To se mi zdá jako reálné číslo. Pokud se trochu děsíte tak vězte, že se nejedná o čísla pro hubnutí, ale opravdu k udržení stávající hmotnosti 102 kg vážícího kulturisty. Tímto bych dnešní článek zakončil. Máte za sebou opět poměrně hodně informací, které si zkusíme v dalším článku, který vám již osvětlí hubnutí a první instinktivní dny, lehce utřídit. 

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

27 let / 187 cm / 110 kg

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (8 let praxe)

Fitness trenér
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
12 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista INBA Czech (absolutní vítěz MMČR 2013, 2. na MS 2013, vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
 
 • šéfredaktor magazínu Aktin.cz
 • externí redaktor MUSCLE&FITNESS
 • reprezentační poradce, vedoucí trenérsko-metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
 • přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut 
 • majitel Fitness Institut s.r.o.
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________