Zázvor ve fitness výživě

Jan Caha
Jan Caha 10. 7. 2015
Uložit článek
Zázvor ve fitness výživě

Tajemný kořen, který se stává stále častěji tématem nejen pro "čajíčkáře", ale také vyznavače zdravého životního stylu a suplement makery, tedy producenty sportovní výživy. Jak je využít ve fitness výživě? 

Zázvor ve fitness výživě

Přiznám se, že když jsem si šel před několika lety vůbec poprvé kupovat zázvor, očekával jsem něco TOP chutného, co budu moci v dietě jen tak ukusovat a docela samo mi to zajistí perfektní formu, produkci trávících šťáv a vyšší termogenezi. No zmýlil jsem se hned s ukousnutím prvního kousku. Fuj. Nepoužívám moc expresivních výrazů, ale na samostatné jezení to tedy určitě není. Tenhle fór jsem pak přenesl na některé svoje kolegy a rodiče, a náramně se u toho bavil. To bych ale zabrušoval už někam úplně jinam. Jasným faktem je, že zázvor je fitness potravina, která má v našich jídelníčcích opravdové místo a my jej můžeme využívat poměrně hodně a hojně nejen jako prevenci nachlazení. 

Co je zázvor? 

Zázvoj velmi jednoduše poznáte. Jedná se o žlutý až nahnědlý kořen, který se z historického pohledu využívá již poměrně dlouho. Zcela jistě se neví, odkud pochází. Nicméně první uživatele zázvoru najdeme v Číně a v Indii, kde bude zřejmě i první působiště tohoto koření. Do střední Evropy se dostal ze starověkého Říma a Řecka. Posledním, kdo si mohl začít užívat jeho blahodárných účinků byl americký kontinent. Sem se zázvor dostal v 16. století díky námořníkům. Je typický pro svoji ostře štiplavou chuť, která připomíná citrusy a je vhodná jak do čajů, tak i pro studenou nebo teplou kuchyni. Možná si vzpomenete na babiččicny zázvorky o Vánocích. Hmm, ty byly...

Nutriční hodnoty


79,83 kcalKalorie na 100 g:
1,8 gBílkoviny:
17 gSacharidy:
1,7 g   Z toho cukry:
0,750 gTuky:
2 gVláknina:
13 gSodík:
16 mgVápník:

Jaké má účinky na náš organismus? 

Zázvor není pouze chutným kořením, je také velmi výhodnou potravinou pro svoje působení na zdraví a prevenci mnoha zdravotních neduhů. Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. To je i ten hlavní důvod, proč jej využívat zejména při podezření na nachlazení nebo na rodící se chřiku. Právě zázvor by mohl minimálně zmírnit příznatky této nemoci nebo je zcela omezit. 

Zázvor také velmi efektivně pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech. Podporuje peristaltiku a produkci trávících šťáv. Pokud tedy trpíte právě na nevolnosti, tak je to pro vás ideální řešení. Pokud se již bávíme o trávícím ústrojí, tak tento kořen může snižovat cholesterol a podporuje karidovaskulární systém optimalizací krevního tlaku.

Abychom nebyly ale pouze a jen u efektů na zdraví. Mám tu pro vás jeden fitness benefit, a to poměrně podstatný. Zázvor podporuje termogenezi v organismu. To má na svědomí látka zvaná GINGEROL, která působí podobně jako kapsaicin v pálivých čili papričkách. Pokud tedy chcete snížit množství vaší tukové hmoty, je pro vás zázvor tím podstatným a využitelným. Využijte jej ihned ráno po produbuzení a napomůže zvýšení teploty tělesného jádra za pomoci a využití tuků jako zdroje energie.

Gingerol je rovněž podroben vědeckému zkoumání s ohledem na pozitivní ovlivnění nádorových onemocnění (např. rakovina střeva, prsní tkáně, vaječníků nebo slinivky břišní).

Díky své "tvrdosti" a štiplavosti má však omezení v užívání. Podobně jako na suplementech najdete varování před užitím v určitých životních obdobích, tak to stejné platí i nyní. Zázvor není vhodný pro děti a kojící matky. Zde si na něj dávejte pozor, stejně jako na celou řadu dalších potravin. 

Jak jej aplikovat? 

Máte na výběr hned několik možností. Samozřejmě tou nejlepší je čerstvý zázvor, který naleznete běžně v obchodech a supermaretech. Klasický zázvorový čaj je přeci jen tím nejlepším, co můžete pro svoje tělo udělat. Samozřejmostí je i využití sušeného zázvoru nebo kandovaného. S jeho další úpravou se vždy snižuje množství účinných látek. 

zazvor

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________