Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

FID - FAST INSTINCTIVE DIET (V.)

Jan Caha
Jan Caha 13. 7. 2015
FID - FAST INSTINCTIVE DIET (V.)

Pětka je tady, a já jsem velmi rád, že sledujete tento seriál článků, a že článek od článku je vás více a více. Fast instinctive diet - dietní postup, který jak doufám, opět posune trochu hranice chápání vašeho těla a diety, jako přirozené a nenucené součásti vašeho života. 

FID - FAST INSTINCTIVE DIET (V.)

Dnešním článkem jsem dospěli k dalšímu bodu vaší cesty za zmněou postavy, ale hlavně za vaším vysněným vzhledem. Než se ale pustíme do další části teorie FIDu - tedy diety, která zohledňuje vaše individální potřeby a spojuje je s vaším instinktivním vnímáním sebe sama a zejména pocitů při dietním postupu. Podívejme se na shrnutí předchozích dílů, které jsem vám již na Aktinu představil. 

První a úvodní díl jste měli možnost sledovat zde: FID - FAST INSTINCTIVE DIET (I.) 

Druhý díl nám napověděl, jak nastavit energetickou bilanci: FID - FAST INSTINCTIVE DIET (II.) 

Třetí díl je zaměřen na to, co jaký jste metabolický typ: FID - FAST INSTINCTIVE DIET (III.)

Čtvrté pokračování se již zabývalo bílkovinným dnem: FID - FAST INSTINCTIVE DIET (IV.) 

Podívejme se již konkrétně, o čem se budeme dnes "bavit". V minulém článku jsme se podívali na bílkovinný den s tím, že vám ještě jako doplnění dlužím bílkovinný den 2/3. Vím o tom, nicméně k tomu stačí, když se vyjádřím v článku číslo šest nebo sedm. Dnes se opřeme do druhého podstatného pilíře instinktivní diety. Dnes nás čeká sacharidový den. 

brambory

Sacharidový den 

Sacharidy jsou stejně jako ostatní živiny ve vašem jídelníčku velmi podstatnou veličinou, dokonce se dá říct, že jejich změny v užívání jsou tím hlavním, o co se budete opírat, a co bude pro vás směrodatnou proměnnou. Bílkovinný den  v našem podání FIDu, byl jasný. Sacharidy jste "řízly" na jednu třetinu z aktuálního příjmu. Dnes se vrátíme k vašemu standartnímu jídelníčku a v podstatě k tomu, co vás udržuje na stabilní hmotnosti. Tou je kompletní příjem sacharidů, bílkovin a tuků. Zde opět připomenu, jak jsem na tom ku příkladu já v komparaci předchozích článků...

Předpokládám, že jsem bílkovinný typ a na kalorický příjem 15 000 kJ potřebuji 261 g bílkovin, 117 g tuku a 348 g sacharidů. 

Pro svůj sacharidový den tedy využiji všech 348 g sacharidů, které mi budou sloužit jako energetický základ do dalších dní. Když se podíváte na celou situaci logicky, tak jednoduše ve dnech předchozích hubnete, snižujete svoji hmotnost a vyčerpáváte svoje energetické zásoby. Vaše tělo se již začalo adaptovat na nižší příjem energie, a to ideálně za pomoci snížení tělesné hmotnosti, to nejde do nekonečna a tak logickým dopadem by po čase byla snaha o zpomalení metabolismu, která je ochranou organismu před absolutním a terminálním vyčerpáním. Tak aby se ale nemuselo adaptovat i zpomalením metabolismu, je potřebné mu ukázat, že i energetická krize má své hranice a vy ji máte snahu doplňovat. Sacharidový den je ideálním pomocníkem, a to nejen proto, že vám doplní energetické zásoby (ne natolik, abyste byli nuceni "vyčerpávat" se znovu a od začátku a dalším a dalším krokem budete blíže vysněné hranici snížení hmotnosti). Pomůže vám také ve smyslu psychického odpočinku a přípravy na další náročné dny, které vás čekají v rámci bílkovinných dní. 

Pokud budete logicky počítat, a to právě s třetinami, tak zjistíte, že oproti normálu, kde byste za týden skonzumovali 7x3 třetiny, tedy 21 třetin. Tak v tomto dietním plánu skonzumujete třetin pouze 12. V mém případě se dostanu tedy do energetické nerovnováhy celých 17 956 kJ, což může v ideálním případě představovat energetický úbytek 472 g tuku (17 956 kJ / 38 kJ = 472...energetická hodnota 1 g tuku je rovna 38 kJ). To si myslím, že není špatné. Samozřejmě, nikdy nepůjde zcela o tuk, rozhodně ne v prvních fázích, kdy se budete snažit svoje tělo vyčerpat z glykogenových zásob, a kdy vám logicky budou nejprve docházet sacharidy s vodou. Nicméně zhruba po třech týdnech, můžete očekávat již plný nástup tukového metabolismu. 

Jak pracovat s jídelníčkem? 

Práce s jídelníčkem je zde velmi jednoduchá. Proč také ne. Tento jídelníček v podstatě kopíruje váš běžný denní režim tak, jak ho máte nastaven nyní, a to v příjmu všech živin. Jen pro připomenutí se však podívejme na výběr vhodných sacharidových potravin. 

 • Jaké sacharidy zvolit: ovesné vločky, celozrnné (opravdu jen a pouze celozrnné, nikoliv tmané) pečivo, hnědá rýže (do 100 g denně), brambory, zelenina, ovoce
 • Jaké sacharidy nezvolit: rýžové chleby, knackenbroty, klasická bílá rýže a těstoviny 

Jak by mohl vypadat jídelníček? 

 • Snídaně: 100 g ovesných vloček, 100 g celozrnného pečiva, kousek ovoce, vejce a vaječné bílky

 • Svačina: proteinový nápoj, ovesné vločky

 • Oběd: 120 g masa, brambory
 • Svačina II: 120 g masa, ovesné vločky
 • Svačina III: 120 g masa, hnědá rýže
 • Před tréninkem: proteinový nápoj
 • Po tréninku: proteinový nápoj, ovoce
 • Večeře: 120 g masa, zeleninový salát s olivovým olejem
 • Před spaním: micelární kasein, ořechy

V tyto dny se vám velmi snadno může stát, že vaše trávejí nebude schopné zpracovat tolik potravy a budete nafouklí. Přeci jen, dny před tím pro vás nebyly zcela nenáročné a tak dejte svému organismu možnost se trochu vzpamatovat. Pokud cítíte jakýkoliv náznak nadmutí nebo neschopnosti strávit potravu, kterou máte přichystanou. Netlačte na svoje tělo. Omezte příjem tuků v první části dne a přesuňte je do doby, kdy na ně již bude připravené, tedy v odpoledních a večerních hodinách. Nebo klidně i další den, který již bude "bílkovinný". Opět zde platí, abyste poslouchali svoje tělo. nejste stroj, který dokonale spaluje. Teprve svoje tělo učíte. Nebojte se, ten stav, kdy si váš organismus o kompletní jídelníček řekne a bude jej schopno zpracovat, nastane. Může to však chvilku trvat. Vytrvejte i se svou hlavou. 

Co když je hubnutí moc rychlé? 

Pokud budete počítat množství třetin, které sníte za celý týden, všimnete si, že jste poměrně ve velikém energetickém deficitu. Může se tedy stát, že vaše hmotnost bude padat až příliš rychle. Tímto příliš rychlým padáním myslím ztrátu hmotnosti vyšší jak 0,5 kg za týden. V prvních dvou až třech týdnech se samozřejmě může stát, že snížíte svoji hmotnost daleko více, nicméně vězte že se nejedná o nic jiného než vodu zadržovanou v organismu. Následně na to, již po těchto dvou týdnech byste něměli ztrácet více jak 0,5 kg za týden. Pravidla vážení jsem vám již pravděpodobně někdy říkal. Jen pro připomenutí tedy, važte se vždy v úterý a pátek, ráno nalačno. 

Abyste tento deficit vykompenzovali, udělejte z tohoto dne sacharidový den 4/3. Přidejte tedy stejné množství sacharidů, nad rámec běžného příjmu, které máte ve své snídani. Máte tak vystaráno a hubnutí se zpomalí, nicméně nezastaví. 

Prokousali jste se dalším dílem FID - fast instinctive diet. Již jsme za polovinou a vaše dietní snažení tedy může pomalu a úspěšně odstartovat. Další díl vám přinesu už v příštím týdnu. Jsem velmi rád, že diskutujete, komentujete a glosujete. Proto neváhete a komentujte dál. Budu se vám vždy snažit dostatečně validně odpovědět. 

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

27 let / 187 cm / 110 kg
Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (8 let praxe)

Fitness trenér
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
12 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista INBA Czech (absolutní vítěz MMČR 2013, 2. na MS 2013, vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
 
 • šéfredaktor magazínu Aktin.cz
 • externí redaktor MUSCLE&FITNESS
 • reprezentační poradce, vedoucí trenérsko-metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
 • přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut 
 • majitel Fitness Institut s.r.o.
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________