Veledůležitý pitný režim

Jan Caha
Jan Caha 13. 8. 2015
Uložit článek
Veledůležitý pitný režim

Nebudu vám nic nalhávat, aktuální teplé počasí přímo vybízí k tomu, abyste se vykašlali na pravidelný trénink a práci, a směřovali svoje kroky k vodní ploše, do hospůdky nebo na zmrzlinu. I to je jeden z důvodů, který mě motivoval k napsání tohoto článku. 

Veledůležitý pitný režim

Většina z nás však má určitou "závěrku", která nám říká, "takhle ne kamaráde, takhle by ses nikam nedostal. Makej". A proto jdete zpět do fitka, i přes to, že zde vypotíte více, než jste si schopni sami připustit a než byste kdy očekávali. Jak se tedy chovat a jak uhasit žízeň, kterou s sebou nesou aktuální horké dny. Co všechno je nutné uděla pro to, abyste se cítili dobře a aby vaše tělo neskomíralo pod náporem horka? 

Důležitý pitný režim 

To, že je pitný režim velmi důležitý, vám jistě nemusím opakovat a zdůrazňovat. Zejména pak, pokud teploty atakují třicet stupňů celsia a mají na sobě cejch tropického počasí. O to více musíte zvýšit dodávku tekutin. Jak jste již poznali, tekutiny nejsou důležité je pro náš pocit. Jsou v podstatě tím nejzásadnějším, co do svého organismu přivádíte. Bez jídla vydržíte třeba měsíc, nicméně bez vody nevydržíte déle jak 3 dny. Tekutiny jsou jednoduše základ. 

Naše tělo je tvořeno z více jak 50 % právě vodou. Její množství záleží na mnoha faktorech, na pohlaví, na věku, na aktuální úrovni množství svalové hmoty nebo třeba i na tom, zda jste nemocní nebo zda jste zcela fit. Všechny tyto faktory ovlivňují množství tekutin v organismu. Obecně se dá říct, že jako dítě, jste v podstatě taková malá "skoro medůza". Vaše tělo obsahuje až 80 % vody, a čím jste starší, tím více sesycháte. Ve stáří se vaše tělo dostává až ke 40 % svého obsahu vody. I tak je v těchto hraničních obdobích dbát správného příjmu tekutin. 

Jak pít a kolik? 

U tekutin platí jedno zlaté pravidlo. Jejich příjem a potřeba je značně individuální. I tak byste si měli jejich příjem hlídat. Pro dospělého člověka toto množství představuje 35-40 ml/kg (kojenci 70-180 ml/kg). To je zhruba 2,8-3,2 l/den pro 80 kg vážícího člověka. Sami vidíte, že již toto množství je poměrně vysoké, a to pozor. Jedná se o dobu, kdy se pohybujete v teplotně neutrálním prostředí, neprovádíte zvýšenou fyzickou aktivitu a nemáte fyzicky náročnou práci. Nyní si všichni šáhněte do svědomí, opravdu pijete tolik? A co když děláte ještě nějakou fyzickou práci? 

Příjem tekutin při sportovní aktivitě 

Příjem tekutin ve specifických sportovních podmínkách je kapitolou samou pro sebe. Obecně se dá říct, že pokud absolvujete výkon do jedné hodiny, není nutnost zvýšeného krytí příjmu tekutin během výkonu tak akutní, jako u výkonu trvajících nad jednu hodinu. O to více, pokud se jedná o silový trénink, který sebou nese dlouhé odpočinkové pauzy. V tomto případě pijte tolik, kolik uznáte za vhodné. Obecně byste se měli během hodinového výkonu dostat na 500 ml tekutin. 

Pokud ale bude váš výkon delší, musíte již konzumovat tekutiny cíleně, a to hned od začátku výkonu. Opět známe platnou poučku, která hovoří o tom, že byste měli vypít 150-250 ml tekutin během každých 15 minut výkonu. Rozmezí je dostatečně široké na to, aby vám dovolilo určitou individuální variabilitu, nicméně dostatečně přesné na to, aby se vám podařilo zapracovat jej do svého pitného režimu. Opět bude nižší nároky a tekutiny vyžadovat výkon silový než aerobní. 

Co pít? 

Poslední doporučení se nemůže týkat ničeho jiného, než volby vhodného nápoje. Co tedy pít? Vhodnými nápoji pro pravidelné pití jsou: čistá voda z kohoutku, čaje a slabě mineralizované vody (v obou případech je vhodné obměňovat) a vodou ředěné zeleninové a ovocné šťávy (nejlépe nedoslazované stoprocentní). Při sportovním výkonu můžete využít iontové nápoje.  Naopak nevhodnými nápoji jsou kolové nápoje, přemíra kávy, alkohol (zejména tvrdý, zde se však už snad ani nejedná o nápoj), uměle slazené vody nebo soft drinky.

Myslete tedy na svoje tělo. Myslete na to, že musí pít, ale také, že tekutin není skoro nikdy dost. 

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________