Hubnutí není jen o shozené hmotnosti

Jan Caha
Jan Caha 7. 11. 2015
Uložit článek
Hubnutí není jen o shozené hmotnosti

Hubnutí - dnes se skloňuje snad ve všech pádech a dívá se na něj, jako na svůj životní styl stále více dívek, ale u mladých mužů. Opravdu je ale hubnutí jen o tom, kolik shodíte na hmotnosti? Podívejme se na základní cíle hubnutí. 

Hubnutí není jen o shozené hmotnosti

Dnešní trend je velmi jasný. Fitness a péče o svoje vlastní tělo se stává mainstreamovou záležitostí a stále více a více lidí je považuje více než za životní styl za něco, co prostě musí dělat, protože to dělá jejich okolí. Ruku v ruce se zlepšováním kvality potravin, služeb ve fitness centrech, ale také lepší dostupnosti všech možných fitness aktivit, však jde i větší a vyšší zájem o hubnutí a snižování tělesné hmotnosti. Není náhodou, že se v této oblasti ale velmi často chybuje, a že mnoho lidí neví, co je Vlastě tím hlavním cílem jejich snahy. Zkusme se tedy podívat na to, co by mohlo být tím hlavním bodem fitness programu a snahy o hubnutí.

Tento článek zkusím pojmout jako lehkou úvahu. Dnes a denně totiž vidím ve fitness centrech dívky, které doslova lpí na osobní váze a každé ráno se modlí, že tam bude o jedno deko nebo snad kilo méně. Není divu, měřítko je v tomto případě jasné. Snížíte svoji hmotnost a logicky tušíte, že byste se mohla pohybovat tím správným směrem, za svým vysněným cílem. Nicméně tomu nemusí být tak. Vaše pokroky přeci nemusí být závislé jen a pouze na tom, jestli snižujete svoji hmotnost. Ale spíše na tom, jak se mění vaše tělo.  

V případě snahy o hubnutí je totiž potřeba vytyčit se dva hlavní cíle.

1 / Co nejvíce svalové hmoty

Cílem číslo jedna by pro vás u vaší snahy o snížení hmotnosti nemělo ani tak posunutí rafičky na osobní váze směrem dolů, ale zejména zachování nebo udržení co nejvíce svalové hmoty. Záměrně o tom mluvím jako o cíli číslo jedna, o tom nejprimárnějším a základním cíli, na který se musíte dívat. Svalová hmota pro vás znamená udržení rychlosti metabolismu na těch nejvyšších možných obrátkách, a ve vztahu ke snižující se hmotnosti i jeho relativního navýšení. Svalová hmota je velmi metabolicky aktivní, je to tedy ta, která je zodpovědná za schopnost vašeho těla spalovat tuk jako energetický zdroj při fyzickém výkonu. Právě mitochondrie svalových buněk jsou těmi pekárnami, které využívají mastné kyseliny jako svoje pohaněče a tím stimulují svalovou hmotu k činnosti. Na tomto spalování energie je závislý samotný život, ale nejen ten, také vaše schopnost hubnout a snižovat svoji hmotnost. To nezajistíte ničím jiným, než silovým tréninkem.

Jak na to?

 • Posilovací trénink před aerobním
 • Komplexní zatížení celého těla
 • Suplementy oddalující katabolické procesy
 • Dostatečný příjem bílkovin v jídelníčku

2 / Shazujte pouze tuk

Shazování obecně je procesem, který není vůbec složitý. Jednoduše nemusíte snižovat svoji hmotnost jen na úrovni tukové hmoty, ale můžete také ztrácet hmotu svalovou nebo kostní. To všechno jsou však ztráty doslova zakázané. Reálným snížením hmotnosti z tukové hmoty je zhruba 350 g za týden. Pokud snižujete svoji hmotnost více, jak těchto 350 g pravděpodobně se bude jednat i o další „makroživiny“ z vašeho těla. Tedy povětšinou v první fázi o vodu vázanou na „cukr“ a o vlastní tělesné bílkoviny. Naopak, vy sami můžete spalování tuku podpořit. Jednoduchou možností je využití tuk spalujících aktivit. Tedy těch, které označujeme jako aerobní. Možná si vzpomenete na různé aerobiky a podobné věci, které jste měli možnost pozorovat jako sálové lekce. Chyba lávky, povětšinou jsou totiž tyto aktivity nárazové, a vy se budete pohybovat nad anaerobním prahem. Snažte se tedy svoji tepovou frekvenci držet na úrovni 60-70 % maxima. Ze začátku to nebude vůbec lehké, nicméně trénink od tréninku se budete stále více zlepšovat a zlepšovat. U těchto aktivit vydržte alespoň 30 min.

Jak na to?

 • Aerobní aktivity na úrovni 60-70 %
 • Podpora spalovači tuku
 • Vyšší energetický výdej než příjem

Jak měřit svůj výsledek?

Až do teď byla vaším pomocníkem jen osobní váha. Není divu, dává jasné číslo a ukazatel toho, jak se vám daří snižovat hmotnost a hubnout. Nicméně vy chcete hubnout správně. Právě proto zařadíte do svého tréninkového a výsledkového plánu i další měřidla Tím hlavním bude krejčovský metr. Pokud budete ztrácet na hmotnosti, paže a hrudník se budou relativně držet. Nicméně pas a boky půjdou dolů, tak máte takřka vyhráno. Hubnete správným směrem. Pokud tomu bude naopak, musíte se svojí tréninkovou filosofií i s výživou něco udělat.

Druhým pomocníkem bude měření na bioimpedančích přístrojích. Osobně mám velmi rád přístroje InBody. Nicméně bioimpendančí přístroje obecně, dají vašem tréninku jasný směr a odraz toho, jak se vaše tělo mění uvnitř. Využijte měření každé 3 týdny, ať víte, jestli hubnete správně.

Tím třetím pak bude vaše zrcadlo. Ano, nebojte se vysvléct a podívat se sami na sebe, na to jak vypadáte a jak se měníte. Jedině tak pochopíte, jestli hubnete správně nebo nikoliv.

Hubnutí není složité. Nicméně vy byste se měli dívat neustále na dva základní cíle, tedy pro zopakování na to, jestli máte dostatek svaloviny a zda hubnete opravdu tuku. Těchto cílů se držte a pracujte na nich, vedou totiž k úspěchu. 

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________