Monika Melčáková:"hlavní plán je příprava na MS 2016"

Aktin Redakce
Aktin Redakce 10. 11. 2015
Uložit článek
Monika Melčáková:"hlavní plán je příprava na MS 2016"

V naturálním bikini fitness málokterá závodnice ve vysoké kategorii znamená více. Monika Melčáková poslední dobou válcuje jednu soutěž za druhou a svoji krásou a sportovní formou oslňuje nejednoho diváka. Jak hodnotí letošní sezónu a co ji ještě čeká? Pro Aktin.cz vyzpovídal Moniku Jakub Kalus. 

Monika Melčáková:"hlavní plán je příprava na MS 2016"

Ahoj Moniko, prvně bych ti chtěl pogratulovat ke skvělému úspěchu, kterého se ti podařilo na ME dosáhnout. Zkus čtenářům, kterým tato soutěž unikla, případně tě neznají, říci, kdo je vlastně Monika Melčáková, jaké jsou kromě sportu tvé další záliby, a jak vysoko tento úspěch ve své sportovní kariéře řadíš?

Mockrát Vám děkuji.  Řekla bych, že jsem jen “normální“ 20letá holka, která miluje sport a vše, co k němu patří. Studuji na fakultě UK - Tělesná výchova a sport, tím pádem mi sport vyplňuje téměř veškerý můj volný čas. Při takovéto fyzické zátěži je neméně důležitý i můj jídelníček. Zdravá strava a sportovní výživa jsou nedílnou součástí každého sportovce, tudíž i já si stravu připravuji každý den. Postupem času se i výživa stala mým koníčkem. Co se týče mého volného času, pokud se nějaký najde, tak se ráda účastním spolu s mou rodinou hasičských závodů.
První místo na Mistrovství Evropy v Itálii je pro mne zatím asi největším úspěchem spolu se 3.místem z Mistrovství světa v Dubaji. Nicméně každá absolvovaná soutěž je pro mě důležitá, protože získávám potřebné zkušenosti a učím se ze svých chyb. 
 
Jak dlouho už se věnuješ bikini fitness, proč ses pro tuto sportovní disciplínu rozhodla, a co tě na tomto sportu nejvíce baví a naplňuje? Jsou i jiné sporty, kterým ses dříve věnovala?
Bikini fitness se věnuji druhým rokem a velice mě to chytlo.  Asi od 6 let jsem tančila závodně latinsko-americké tance, a když jsem s tím před 2 lety skončila, hledala jsem něco, co by mi znovu naplnilo můj volný čas. V tu dobu jsem byla v maturitním ročníku a má maturitní práce byla zaměřená na výživu při sportu. Díky tomu jsem zašla do fitka a našla si osobního trenéra, aby mi pomohl s prací k maturitě. Chtěla jsem sama na sobě vyzkoušet jakých výsledků dosáhnu při pravidelné fyzické činnosti  a upravené zdravé stravě. O Bikini fitness mi řekl můj trenér a já se rozhodla, že to zkusím. Na tomto sportu mě nejvíce baví ta dřina a odříkání. Znamená to pro mě osobní disciplínu. Úspěch je pak sladká odměna a známka toho, že jsem vše zvládla a opět se posunula o kousek dál.
 
Pokud bys měla zhodnotit organizaci právě proběhlého ME v Itálii, a porovnat ji například se závody u nás, které si závodníci zpravidla pochvalují, jaký by byl tvůj verdikt? O Italech je známo, že nejsou zrovna nejspolehlivějšími organizátory, potvrdili svou pověst i v tomto případě, nebo vše běželo podle plánu?
Organizace na ME byla poměrně dobrá. Žádné velké problémy nenastaly, ať už u registrace, či v průběhu soutěže. Co bych pro příště vylepšila, by bylo dodržení časového harmonogramu, protože soutěž měla 2hodinový skluz. Také by se mohla vylepšit  koordinace sportovců na jevišti. Jinak musím říci, že organizátoři v Itálii vybrali hezké místo pro soutěž. A to, co mě opravdu nadchlo, byla velká obrazovka za sportovci na podiu a i přenos na další velkou obrazovku do zákulisí.
Nicméně na základě mých zkušeností mohu potvrdit, že organizace soutěží u nás v České republice je skutečně na vysoké úrovni. 
 

Monika Melčáková

Zkus nám trochu popsat jaká je mezi ženami na soutěžích atmosféra? Můžeme v této kategorii také nalézt vyhrocenou atmosféru, která se často vyskytuje u kategorií mužských, nebo se snažíte soutěž maximálně užít, a nedělat si různé naschvály?
Myslím si, že na soutěžích mezi bikinami je super atmosféra. Z mých dosavadních zkušeností ze soutěží jsem nikde nezažila ať už vyhrocené situace nebo jakékoliv naschvály.  Spíše naopak.  S holkami, které jsem měla tu možnost poznat, si navzájem fandíme a podporujeme se, a o to víc si soutěž všechny užijeme a společně se těšíme na další závody. 
 
Užíváš si teď zaslouženého odpočinku a zvolněného režimu, nebo se ještě stále držíš v přísném tréninkovém tempu, a hlídáš si stravu do posledního detailu?
Teď po závodech mám o trochu volnější stravovací režim, a také od posilování jsem si dala týdenní pauzu. Snažím se naplno trénovat na zápočty ve škole, tudíž úplné volno od sportu nemám, ale už  zase od pondělí začnu opět s přísným režimem. 
 
Liší se nějakým zásadním způsobem strava kulturisty od stravy „bikiny“ tedy samozřejmě kromě množství? Případně je nějáký výživový směr, který vyznáváš? (vegetariánství, bezlepková dieta, paleo, atd.)
V zásadě ani ne. Jen nemusíme používat tolik suplementů jako kulturisti. Já žádný výživový směr nevyznávám, jím téměř všechno a hlavně se snažím jíst co nejrozmanitěji a nejzdravěji.
 
Máš svoje osvědčené rituály, kterých se snažíš držet před tréninky, či závody, a které ti dodávají motivaci? Jako například poslouchání hudby, či sledování motivačních videí, nebo chceš mít před tréninkem klid a čistou hlavu?
Žádné předsoutěžní či tréninkové rituály jsem doposud nezavedla. Nejlépe se před závody cítím, když jsou se mnou moji nejbližší a podporují mne přímo na místě. A hlavu si nejlépe pročistím právě při tréninku.
 
Jakou partii cvičíš nejraději, a které je naopak tvoje nejméně oblíbená?
Nejraději? Těžko říci. Všechny partie cvičím ráda a na každý trénink se těším.
 
Spřádáš už nyní plány na další sezonu, nebo tomu zatím necháváš volný průběh? Pokud máš své plány, poděl se o ně prosím s našimi čtěnáři.
Hlavní plán je příprava na Mistrovství světa v Maďarsku, které se bude konat na jaře. Co se týče ostatních plánů, tak bych určitě chtěla absolvovat co nejvíce soutěží a snažit se odjet přípravu na maximum, a tak zlepšit svoji formu pro příští sezónu.
 
Za každým úspěchem se většinou skrývá i pomoc blízkých, či lidí, kteří v tebe věří. Chtěla bys na závěr našeho rozhovoru touto cestou někomu poděkovat?
Ano, podpora a pomoc mých blízkých je pro mne to nejdůležitější. Já bych touto cestou ráda poděkovala mé rodině, která mě podporuje jak finančně, tak psychicky. Dále svému příteli a mé nejlepší kamarádce, kteří stále stojí při mne a vydrželi i ta nejtěžší předsoutěžní období. Za to jsem jim nesmírně vděčná. Bez Vás všech by to prostě nešlo! Děkuji mnohokrát. 
 
Děkuju za to, že sis na tento rozhovor udělala čas, a přeji mnoho dalších úspěchů a pevné zdraví. 
Já děkuji. Bylo mi potěšením.
 

Moniku najdete i na její FANPAGE


Autor: Jakub Kalus
Foto: Aleš Bedlík

Monika Melčáková

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________