Proč má žena trénovat ve fitness?

Jan Caha
Jan Caha 7. 1. 2016
Uložit článek
Proč má žena trénovat ve fitness?

Svaly jsou v módě, a to i v ženském provedení. Ještě nedávno byla doba, kdy se mnoho žen bálo, že ve fitness centru budou tak nějak navíc, a hlavně že se z nich po chvíli stanou kulturisté. Jak by tedy měly ženy trénovat ve fitness centru? 

Proč má žena trénovat ve fitness?

Mnoho žen se mylně domnívá, že když začnou posilovat, narostou jim svaly do nečekaných rozměrů. To však není pravda. Aby žena vypadala jako kulturistka, musí se opravdu hodně snažit. Ženské tělo má mnohem méně svalové hmoty než mužské, ale hlavně ženám chybí dostatečná hormonální výbava, a to hlavně hormon testosteron, který je tím nejanaboličtějším hormonem. 
 
Trénink v posilovně je pro ženy výhodný, neboť kromě zlepšení zdravotního stavu a prevence civilizačních onemocnění, se mohou těšit ze zrychlení bazálního metabolismu. Právě tréninkem se totiž zvyšuje množství aktivní tělesné hmoty a množství energie, kterou organismus každý den spálí. V praxi lze jednoduše říci, že pravidelným posilovacím tréninkem a zvyšováním bazálního metabolismu docílíte toho, že spalujete mnohem více tukové hmoty. Po každém tréninku metabolismus pracuje na vyšší obrátky asi 36 – 48 hodin, proto je pro ženy nejvhodnější kondiční posilovací trénink minimálně třikrát v týdnu.
 
Další výhodou pravidelného posilovacího tréninku pro ženy je zpevnění a vytvarování ženských tělesných partií, dosažení zdravějšího, mladistvého a sportovnějšího vzhledu, zpevnění vazů, šlach, úleva od bolesti zad, krční páteře, hlavy a kloubů. V tréninku ženy najdou také prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním, prevenci diabetu, osteoporózy, žilní insuficience dolních končetin, otoků dolních končetin a bércových vředů. Z duševní stránky dochází k upevňování sebevědomí a potlačování depresivních stavů.
 
Naopak na co by si ženy při trénování měly dát pozor je nevhodný výběr tréninkového programu, nebo špatný výběr špatného osobního trenéra, který může na klientku aplikovat nevhodné tréninkové postupy. Každý z nás je totiž individualita, a proto žádný správný trenér nesmí trvat na postupech, které pomohly jemu samému. To totiž není zárukou, že pomohou i vám. Každý z nás má totiž jinou tělesnou konstituci, rozdílné cíle ve cvičení a jinou možnost jejich naplnění. 
 
 
Pokud patříte mezi stydlivé a špatně se vyrovnáte se s pocitem, že vás ve fitcentru někdo sleduje, zkuste zpočátku zajít do fitcentra určeného jen pro ženy, kde se snad budete cítit alespoň o trochu líp. Myslete na to, že každý zde byl někdy poprvé a ostatní sem jdou za stejným cílem jako vy – zapracovat na své postavě. Nepřicházejí sem okukovat a vysmívat se začátečníkům. Po čase možná zjistíte, že fitness centrum není tím bojištěm, ale místem, kde se cítíte velmi dobře a kde se kvalitně odreagujete. V této chvíli již budete schopna navštěvovat jakékoliv fitness centrum. 
 

Jak tedy trénovat? 

Pokud jste ve fitness centru nová, tak je volba jasná. Tou nejlepší variantou, co můžete udělat. Je zaměřit se na slabiny, které na svém těle vnímáte jako problém, ale hlavně na procvičení celého těla. Což je jediný způsob, jak svého cíle dosáhnout komplexně. V tomto bodě byste tedy měly sáhnout po kruhovém tréninku. Není lepší volby. Kruhový trénink vám umožní procvičit celé tělo. Můžete tedy chodit do fitness centra 2-3 x do týdne a i tak očekávat výsledek. Ba co více, v tréninku máte i za předpokladu kruhového procvičení možnost zařadit ve zvýšené míře svoje slabiny. Pokud tedy cítíte slabinu v hýždích, procvičte je dvakrát. Pokud ve stehnech, můžete je také zařadit ve více cvicích. Volba je jen na vás. My vám přidáváme jeden malý vzor toho, jak by mohl váš vstupní tréninkový program vypadat. 

Cvik

Série Opakování
A1: Stahování kladky na široko 4 10-12
A2: Tlaky na hrudník 4 10-12
B1: Přítahy na spodní kladce 3 10-12
B2: Tlaky na ramena 3 10-12
Zadní dřepy 4 10-12
C1: Zakopávání 3 10-12
C2: Dřepy na široko  3 10-12
Výpony ve stoji 3 10-12

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________