Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Do you even Youtube - 14/2016

Do you even Youtube - 14/2016

Kanál Youtube nám v tomto týdnu opět nabídl velmi mnoho zajímavých videí. Některá z nich vyčnívají více, jak ta druhá, a některá jsou natolik dobrá, že se vejdou do naší pravidelné rubriky "Do you even Youtube". Co všechno se událo v kulturistice a fitness? 

Do you even Youtube - 14/2016

Crossfit Open jsou za námi, ale to vůbec neznamená, že se tu bude objevovat méně videí s crossfitery. Naopak! Jejich sezóna je v plném proudu, protože sranda končí a začíná to opravdu náročné. Na regionálky se musí nachystat natvrdo každý. Tam není nic o náhodě a o štěstí. Pokud nemáte natrénováno, tak se na Crossfit Games nedostanete. Ben Smith, vítěz loňských Crossfit Games, to ví a trénuje teď jako drak úplně pořád. My máme díky borcům z Supertraining možnost sledovat Bena při tréninku dřepů.

Dřepy si spolu s Benem ve videu odcvičil také Silent Mike, který je silově sice někde úplně jinde, ale vedení tréninku nechal na Benovi. Co z toho bylo? Video je o Benovi, takže se zaměříme na něj. S nějakými 185kg zvládl Ben 6 opakování. S přibližně 207kg zvládl 4 opakování. Pro 1 opakování si pak celkem lehce poradil s 220kg. Na to, že mají být crossfiťáci slabí, tak hodně dobré, ne? Tuhle sílu samozřejmě nebudují dřepováním v sériích o hodně opakováních. Programy jako Wendler 5/3/1, Smolov apod. jsou pravidelnou součástí v jejich přípravě. Síla v dřepech se buduje objemem práce ve vysoké intenzitě a na to jsou tyto programy přímo stavěné. Aby toho nebylo málo, tak si parta crossfiťáků po těžkých dřepech odjela ještě nadhozy. Těžce! Nadhazovalo se víc, než 150kg. Mike vůbec nechápal, kde na to po dřepech berou energii.

Že byste si dali ještě jedno video s Benem? Není problém. Pro vás cokoliv. V úvodu videa patří slovo Marku Bellovi, kterého můžete znát jako jednoho z tvůrců Bigger, Stronger, Faster. Mark mluví o tom, že se mu nelíbí komentáře, kde si lidé dělají legraci z crossfitu. Lidé si totiž dlouho dělali legraci z toho, že crossfiťáci nemají svaly a jsou slabí. Mark říká, že tomu tak je z jednoho prostého důvodu. Lidé se obklopují slabými lidmi. Mark je však v kontaktu s těmi elitními sportovci a z crossfiterů, které zná, má velký respekt. Tito lidé jsou silnější a vypadají mnohem líp, než většina lidí v posilovnách. Ben Smith to rozhodně potvrzuje, což jste měli možnost vidět v předchozím videu. V tomto videu se dozvíte něco z jeho příběhu. Jak začínal se sportem obecně, jak moc ho vedli ke sportu rodiče, jakou roli v jeho úspěchu hrají jeho bratří, se kterými trénuje dodnes. Je toho hodně. Je to zajímavé. A ve videu se zvedají pořádné váhy. Snad vás to bude bavit. Mě příběhy elitních sportovců baví téměř vždycky, když je producentem videa někdo, kdo se nebojí zeptat.

Mám dilema. Patří cheat days do fitness? Podle mě rozhodně ne. Už dávno bylo vědecky prokázáno, že cheat days zdaleka nemají takový pozitivní vliv na „rychlost metabolismu“, jak si mnozí „koučové“ myslí. Oni jsou často takové cheat days spojovány s jídelníčkem, ve kterém úplně chybí tuky a sacharidů je tam taky asi tolik, jako pro anorektickou holku, která celý den leží doma u Esmeraldy. Patří však cheat days do Do you even Youtube? Já říkám, že ano, protože jsou prostě součástí toho, co hodně lidí ve fitness pravidelně dělá. Někteří lidé dokonce každou neděli! Já jsem třeba za 6 let, co cvičím, nikdy žádný cheat day neměl. Možná i kvůli tomu se nikdy nebudu vymlouvat na svůj metabolismus, o který se starám velmi poctivě. V následujícím videu vám ukáže americký soutěžní jedlík Nathan Figueroa, jak vypadá jeho cheat day. Máte se vážně na co těšit!

První zastávkou jsou Krispy Kream donuty. Těch do sebe během 18 minut nacpe Nathan 30, díky čemuž přijme 6600 kcal. To je příjem některých bikini fitnessek na více jak jeden týden. Druhou zastávkou je slavná restaurace Five Guys, kde si Nathan objedná burgry, ze kterých získá asi 3300 kcal. To už je ve dvou jídlech na 10 mega kaloriích. Jídlo číslo tři? Dezerty. Ty na videu vypadají vážně dobře a mě při pohledu na ty dva talíře chytá mlsná. Řeším to proteinem do bílého jogurtu. Nathan zde kalorie neřeší, možná je zkusí spočítat doma. V dalším jídle přichází řada na pizzu. S tou Nathan nemá zas tak velký problém, jen je už pozdě večer. Po pizze vyráží Nathan do sprchy, protože na Floridě na Apríla bylo hodně dusno. Blik. Blik. Další snímek je druhý den ráno, protože Nathan usíná a jeho cíl sníst za den 20 tisíc kilokalorií nevychází. Celkově se dostal na 16 136 kcal, což je naprosto brutální porce energie. To už jde, ne? Jaký je váš rekord?

Pokračujeme videem, na které jsem čekal celý týden. Už dopředu jsem věděl, že do Do you even Youtube budu muset přidat video Zdeňka Vopřady. Českého profíka, který žije už dlouhá léta v USA. Zdeněk získal v loňském roce profi kartu, po které následovala soutěžní pauza. Teď už je ale zpátky a připravuje se na svůj profi debut. Pro nás české fanoušky si Zdenda připravil video, ve kterém nás vezme znovu trošku blíže do svého života. Podíváme se s ním hlavně na nákupy. Hlavní zastávkou jsou Hy-Yee Huskers. Tam Zdeněk velmi rád kupuje především hovězí maso. V dnešním nákupu si vybral steaky z předního ramene dobytka. Další položkou jeho nákupu je něco, co získává popularitu i v České republice. Krupice z rýže. Vynikající zdroj sacharidů jak před, tak i po tréninku. Není nad to, když sacharidy chutnají dobře. No a samozřejmě vločky. Ty jí v USA snad každý kulturista. Zdeněk si pak vybírá další věci, něco z toho i pro děti. Zázvorová limonáda mě třeba hodně zaujala. Tu bych si dal. Jednou jsem pil strašně moc dobrý zázvorový nápoj a teď na něj budu myslet celý týden.

Nejlepší část videa je však u Zdeňka doma. Zdeněk má svou rodinu, takže kulturistický život není jen o něm. Kulturista z České republiky si žije svůj americký sen a na to se vždycky kouká moc hezky. Snad vás bude tato část také bavit. Já Zdeňkovi přeji vždy to nejlepší. Je vážně super, že o něm ví stále víc a víc lidí.

Poslední video je něčím, co zatím v DYEY nemá obdoby. Matt Porter, jeden z nejlepších bodybuilding koučů na světě, se totiž vydal za svým klientem Santi Aragonem, kterého v Miami čekal profesionální debut. Matta jinak můžete znát jako trenéra Zdeňka Vopřady. V současnosti se Matt soustředí pouze na své klienty. Svou kariéru ukončil koncem loňského roku kvůli rodinným problémům. Matt jakožto bývalý špičkový amatér v NPC samozřejmě užíval poměrně velké množství chemie, se kterou se jeden den rozhodl úplně přestat. Celý proces, kdy se ze super člověka Matta stal někdo, kdo má hodnoty testosteronu ještě níž, než je průměr pro ženy, Matt dokumentuje na svém Youtube kanálu celkem detailně. Pokud vás tohle zajímá, tak si otevřete jeho Youtube kanál a projděte si starší videa. Následující video je však o tom, jak prep kouč pomáhá svému klientovi ve dnech těsně před soutěží.

Santi je ve světě kulturistiky znám tím, že má nejlepší vlasy mezi profíky. V tomto videu se o Santiho tajemství k dokonalým vlasům dozvíte něco víc. Matt se Santim si stejně jako Zdeněk zajdou na nákup. Santiho nákup bude ale o tom, co bude dávat těsně před soutěží, aby nacukroval. Řada přijde i na trénink. Matt je před soutěží velkým fanouškem kratších pumpovacích tréninků. A tím rozhodně nejsou myšleny žádné vypalovačky. Spíše hodně cviků, hodně sérií, ale opakování středně vysoko, tzn. kolem 15. Dojde i na pózování. Matt poté vysvětluje plán na další dny. Santiho protokol pro plnění svalů a pořádné vysušení. Tajemstvím, které se dozvíte z videa, je zařazení uzeného lososa, který má v sobě hodně sodíků a plán je takový, že díky tomu Santiho svaly vylezou ještě víc na povrch. Což se, jak uvidíte na konci videa, také stalo. Pokud vás zajímají i další videa, která Matt natočil tento víkend na Floridě, tak si rozklikněte jeho Youtube kanál.

zdroj: youtube.com
  •