Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Do you even Youtube - 15/2016

Do you even Youtube - 15/2016

To nejlepší z kulturistiky a fitness, co se v tomto týdnu událo na streamové síti Youtube. Opět pro vás připravil Honza Kavalír. A na co se můžete těšit? ... příprava na Games, vzpěrači, silový trojbojaři nebo Matt Ogus. 

Do you even Youtube - 15/2016

Zajímá vás, jak cvičí v současnosti ten asi nejlepší vzpěrač na světě? Do Kazachstánu se za Ilyou Ilyinem vydal tým z All Thing Gym, aby zachytil tohoto fenomenálního atleta v přípravě na sezónu 2016, kde je samozřejmě hlavním cílem pro všechny elitní vzpěrače Rio, kde se uskuteční Olympijské hry.

Ilya se během návštěvu ATG týmu nacházel v období, kdy trénuje dvoufázově. Ranní tréninky bývají o rychlosti a dynamice. Večerní tréninky jsou těžké a chodí se zde prakticky do maxima. Prvním cvikem v ranním tréninku byly čelní dřepy, kde šel Ilya celkem hodně sérií ve vysoké intenzitě a dostal se asi na 237,5kg. Druhým cvikem byly trhy, což je jeho velká doména. Na světě nenaleznete asi nikoho, kdo má tak vyladěnou techniku trhu. Je až k neuvěření s jakou lehkostí si pohrává s činkou vážící víc, jak 140kg. A ta rychlost, s jakou se dostává pod osu, šílenost! Nadhozy šel také velmi lehce Asi do nějakých 160kg. Hračka. A ta rychlost a dynamika. No těším se na ten večerní trénink. Prý to má být vážně něco!

Nevím, jak moc sledujete přípravu Matta Oguse, ale pro mě jsou za poslední 3 měsíce jeho videa tím vůbec nejlepším, co člověk sledující kulturistiku a fitness může sledovat na Youtube. Jeho příprava je možnost naučit se něco o tréninku, jídelníčku, psychologii sportovce, marketingu a plno dalších věcech. Prostě to nejlepší!

Příprava Oguse na první letošní soutěž vrcholí. Od pondělí 11. dubna to bude už jen 5 dní do soutěže. Video, které sem přidávám, zachycuje Matta asi 7 dní před soutěží během finální fáze přípravy na první vrchol. Matt je úplně v pohodě. Vůbec neřeší, že mu oproti objemu spadla síla asi o 20%. Z tlaků na rovné s 67kg jsou teď tlaky s 54kg. Dřepy i tahové cviky jsou na tom podobně. Cviky jako bench press, nebo military press, které v přípravě kvůli problémům s lokty omezil, spadly možná i o 25%. No a co? Ogus je teď kulturista a tak také musím vypadat jeho trénink. Cílem je kulturistická postava. Aktuální trénink Oguse je rozepsaný úplně jednoduše. Střídá tréninky spodní poloviny a vrchní poloviny těla. Tak pojede vlastně až do pátku před soutěží, kdy dá kruhák celého těla. Trénink den před soutěží, zajímavé! Ogus si to prostě dělá po svém. Zajímavostí je i to, že bude postupně navyšovat také kardio, aby v pohodě zvládl navážit 165 liber (asi 75kg). Snad mu to vyjde přesně podle představ! Vy se pak vše dozvíte v Do you even Youtube následující týden.

Videa z crossfitu mám hodně rád. Důvodem je asi to, že crossfiťáci cvičí kvůli tomu, aby se zlepšovali. Musí toho postupně dělat víc a víc a používat vyšší a vyšší zátěže. Tréninky jsou tedy výzvou. Nemůžou si dovolit jít do posilovny a odcvičit 5 cviků na kladkách na záda s rozpisem 5 sérií o 10 opakováních na cvik. Ne. Crossfit je sport, kde musíte být dobří ve všem a mít periodizaci, které přinese tu správnou adaptaci. Síla, koordinace, vytrvalost, gymnastika, rychlost nebo i schopnost sportovce kousnout se jako strongman, jít a nezastavovat se. Musí se makat na všem. Máte pravdu. Jsem fanouškem crossfitu. Začal jsem tento sport sledovat a jinak to prostě nešlo. Důvodů je víc, ale tím hlavním důvodem je to, že lidé v crossfit boxech vypadají mnohem líp, než lidé v posilovnách. Hádejte proč.

K videu. Brooke Wells a Jacob Heppner se v něm připravují na Crossfit Games a vlastně i na celou sezónu. A cvičí tvrdě! Cvičí chytře! Oba ve videu mluví o stravě, o tréninku, o své rodině ale i o volném čase. Pokud jste fanoušky crossfitu, tak si video určitě nenecháte ujít. A pokud jste fanoušky Do you even Youtube, tak víte, že byste si video neměli nechat ujít. Mimochodem. Brooke je single. Nemůže si najít kluka, protože v okolí není nikdo, kdo je silnější jak ona. Najde se někdo mezi vámi?

Santi Aragon možná skončil při svém profi debutu až na 10. místě, ale fanoušků má více, než kdy předtím. Plno lidí totiž dalo na internetu jasně najevo, že s tímto výsledkem nesouhlasí. V IFBB je však stále trendem to, že se vepředu umísťují ti největší borci, a připravenost jde někdy stranou. A estetika se symetrií? To nezajímá vůbec nikoho z rozhodčích. Vždyť Mr. Olympia měl v roce 2014 pupek jako Dave Palumbo v době největší slávy. No dobře, zas takový pupek to nebyl, ale byl to velký problém, který měl Phila odsunout v pořadí dolů. Vraťme se ale k Santimu. V posledním, třetím, díle mini seriálu o jeho profi debutu se podíváme už přímo na soutěž a to, co přišlo po ní. Santi se prezentoval skvěle. Byl připravený, plný, předvedl výbornou sestavu a jeho prezentace byla na velmi vysoké úrovni. On sám určitě může být spokojený s tím, jak vypadal.

Po soutěži už přišlo na to, co Santi tolik miluje. Jídlo. Maso, přílohy, dezerty a celkově plno chutí, které musel Santi v přípravě omezit, nebo úplně vynechat. Bylo vidět, že si to užil. Pro mě bylo nejzajímavějším bodem videa zhodnocení celého víkendu Mattem Porterem, což je Santiho kouč. V současnosti jeden z nejlepších koučů na světě, pokud se bavíme o kulturistice a schopnosti dostat klienta do co nejlepší formy. Matt byl, stručně řečeno, opravdu pyšný na to, co spolu se Santim dokázali. Santi vypadal přesně tak, jak bylo v plánu. Výsledek však zklamal Santiho, který se rozhodl nehrát hru rozhodčích, díky čemuž na nějakou dobu končí s kulturistikou a bude soutěžit jako profík v kategorii classic physique. Jako kulturista by musel nabírat svaly, čímž by si ničil tvary, rostlo by mu břicho, hlava a on by se tak nelíbil hlavně sám sobě. Přestup do classic physique bude pro Santiho novou motivací. Santi si bude moct dovolit trénovat trošku víc podle sebe a hlavně bude moct ubrat dávky drog, které musí brát každý profesionální kulturista. Pro Santiho je zdraví důležité a classic physique pro něj tedy bude krok dopředu.

Nakonec znovu jedno volnější video, které vás snad bude bavit! Půjde o výzvu, ve které se utkají opravdové hvězdy ve světě silového trojboje.

Vyzyvatelem je Josh Hancott, mistr světa v kategorii do 74kg. Jeho soupeřem v současnosti ten asi nejlepší lifter na světě v kategorii do 83kg, Brett Gibbs. Josh navážil v den natáčení 79kg a Brett 88,6kg. Půjde o souboje v 5 disciplínách a poražený si musí oholit svůj vous. Respektive vous může zůstat, jen ne kompletní. Vítěz totiž určuje, co čeká losera. Tak jdeme na to!

Soutěžit se bude v dřepu (dvojnásobek tělesné hmotnosti na počet opakování), bench pressu (1,5x těl. Hmotnost), skoku z místa, push pressu a tlačení prowleru. K vítězství je potřeba vyhrát 3 disciplíny. To bude sranda! Výsledky vám psát nebudu, spoilery sem nepatří. Užijte si to!

zdroj: youtube.com
  •