RON MCKEEFERY: "CEO STRENGTH COACH" – ČESKÁ VERZE

Aktin Redakce
Aktin Redakce 29. 4. 2016
Uložit článek
RON MCKEEFERY: "CEO STRENGTH COACH" – ČESKÁ VERZE

Vážení čtenáři, je nám ctí vám přinést rozhovor s trenérem, který se stal v letech 2008 a 2016 nejlepším trenérem roku v univerzitním prostředí dle asociace NSCA, a jehož kniha "CEO Strength Coach" se stala mezinárodním bestsellerem. Jeho jméno je Ron McKeefery, a jeho odpovědi na naše rozličné otázky můžete najít v následujícím článku. 

Autor: Jakub Kalus

RON MCKEEFERY: "CEO STRENGTH COACH" – ČESKÁ VERZE

Pane McKeefery, chci Vám moc poděkovat za Váš čas. Mohl byste se prosím našim čtenářům představit, říci, čím se živíte, jak dlouho jste na své cestě, a kde všude jste pracoval během své kariéry?

Děkuji za příležitost podělit se o svůj příběh. Na začátku jsem byl sportovec, hrající americký  fotbal, který během střední a vysoké školy využíval posilovnu pro zlepšení svého výkonu na hřišti. Studoval jsem medicínu, ale následně jsem si uvědomil, že se nejedná o správnou cestu, a našel zálibu v kondičním a silovém tréninku, kterým se od té doby věnuju. Trénoval jsem týmy Kansas City Royals (MLB), Tampa Bay Bucaneers (NFL), Berlin Thunder (NFL Eurobe), dále na University of South Florida, speciální armádní jednotky, na univerzitě v Tennessee, u Cincinnati Bengals (NFL) a nyní trénuju sportovce na Eastern Michigan Univeristy.

Jaká byla nejtěžší práce, kterou jste vykonával během své kariéry?

Každá byla svým způsobem něčím náročná. Nejnáročnější bylo pravděpodobně působení v NFL Europe, jelikož to bylo poprvé, kdy jsem měl na starosti veškeré náležitosti ohledně kondiční a silové přípravy hráčů, zatímco jsem žil na hotelu se všemi ostatními trenéry a hráči. V tomto prostředí nebylo možné na chvíli uniknout z reality, nebo si vydechnout. I přesto mi tato zkušenost pomohla v rozvoji mé kariéry.

Jako hlavní kondiční a silový trenér máte také i jiné povinnosti, než je trénování samotné, jako je například najímání nových trenérů. Jaká je největší chyba, kterou aplikanti dělají při pohovorech?

Největší chybou, kterou denně vidím, je to, že je velký rozdíl mezi tím být kvalifikovaný a zkušený. Jednoduše mít certifikaci, diplom či zkušenosti jako internista není dostatečné k tomu, abyste mohli vykonávat tuto profesi. Musíte zvládat i jiné povinnosti spojené s fungováním týmu. Plánování tréninků je ta lehčí část.

Jako hlavní kondiční trenér se také musíte starat o další zaměstnance, o finance, plánovat akce atd. Strávíte více času v posilovně/na hřišti nebo v kanceláři?

Rád bych odpověděl, že v posilovně, protože ta mě naplňuje nejvíce. Pravda je ale ta, že jako manažer a člověk starající se o administrativu mám spoustu jiných povinností, které vyžadují mou pozornost. I přesto se ale snažím, aby trénink sportovců zůstal prioritou, a abych byl  během tréninku s nimi.

Vydal jste knihu s názvem „CEO Strength Coach“. Myslíte si, že spousta trenérů zvládá dobře technické aspekty trénování, jako jsou tréninky samotné, rehabilitace, rozcvičení atd. ale chybí jim manažerské/podnikatelské schopnosti, jak ostatně píšete v knize?

Přesně z toho důvodu jsem knihu napsal. Cítím, že zbytečně moc důležitosti je přisuzováno technickému aspektu trénování. Z toho důvodu spousta trenérů časem s touto profesí skončí, protože nerozvíjeli svoje manažerské schopnosti, neumí nakládat s časem, či nemají podnikatelského ducha, aby se dokázali konstantně adaptovat na rychlé změny, které jsou pro tuto profesi typické.

Ve Vaší knize můžeme také nalézt fakt, že Vám trvalo relativně dlouho, než jste se dostal k Vaší současné profesi, a než jste vůbec zjistil, že taková profese existuje. Jste už na této cestě dlouhou dobu. Dokážete posoudit, zda je nyní vaše profese mezi lidmi populárnější a je jím lépe přístupná?

Jak se říkává, cesta je cíl. Na ní se setkáte se vzestupy a pády. Abych se dostal k tomu, proč takto odpovídám. Tato profese získala na popularitě, a trenéři začínají být adekvátně ohodnocování za svou práci, takže je viditelný příliv mladých, hladových talentů. Problémem je, že stejně jako velký příliv talentů, je na druhé straně patrný i velký úbytek trenérů, a doba jejich udržení je velmi nízká. Na tento jev bychom se v následujících letech měli zaměřit.

Jak moc velký dopad mají podle Vás sociální média na tuto profesi? Začal jste trénovat v době, kdy tyto média neexistovaly. Dokážete nám tedy říci, zda je podle Vás jejich vliv pozitivní či negativní?

Sociální média mohou být skvělou učební a networkingovou platformou. Každopádně díky nim nezískáte zaměstnání, ani vám jej neudrží. Musíte se rozvíjet ve svém oboru k tomu, abyste se na své cestě udrželi. Využívání sociálních médií k učení, a možnost spojit se díky nim s těmi nejlepšími ve svých oborech po celém světě z nich ale dělá velmi důležitou pomůcku pro moderního člověka/trenéra.

Měl jste možnost pracovat jako trenér u týmu evropské verze NFL. Dokážete porovnat mentalitu hráčů v USA a v Evropě?

Abych řekl pravdu, tak i v Evropě byl náš tým tvořen hlavně z amerických hráčů. Každopádně krásou sportu je to, že bourá hranice tvořené rasou, pohlavím, kulturou či etnikem. Na hřišti byste od sebe hráče z USA a evropana patrně neodlišil.

Máte za sebou také pracovní zkušenost z US Army. Dají se u tohoto zaměstnání najít určité paralely s trénováním univerzitních či profesionálních týmů?

Zprvu bych chtěl říci, že bez ohledu na to, z které jste země, máme všichni velké štěstí, že jsou tu muži, kteří brání naši zem. Armáda je sportům podobná tím, že vše je postavené na fungování týmu. Z atletického hlediska jsem měl v týmech a na univerzitách možnost pracovat s jedněmi z nejlépe fyzicky vybavených sportovců světa, takže rozdíl v armádě byl možná v tomto. Každopádně díky síle mysli a houževnatosti se spousta vojáků dokázala dostat svými výkony nad tyto sportovce, což mi velmi otevřelo oči v tom, jak jsem vnímal psychickou stránku výkonu.

Dokázal byste se podělit s mladými trenéry o to, jak se udržet v tomto odvětví, a dále se rozvíjet?
Myslím si, že je třeba držet se třech základních věcí, které popisuju ve své knize: Mít dobré technické znalosti, ale také být dobrý podnikatel a manažer. Na všech třech aspektech byste měl pracovat, a snažit se v nich kontinuálně zlepšovat

Vím, že bude těžké na tuto otázku odpovědět. Ale která osoba Vás nejvíce ovlivnila na Vaší cestě?
Mark Asanovich byl můj šéf u týmu Tampa Bay Buccaneers. Ukázal mi jiné přístupy k časovému managementu, které byly efektivnější, a pomohl mi se otevřít novým ideám. Také se jednalo o nejorganizovanější osobu, kterou jsem kdy potkal. Velmi mě v mé kariéře ovlivnil, a pomohl mi, abych se stal osobou, kterou jsem nyní.


Jaká je nejlepší rada, kterou jsem kdy jako trenér obdržel?

Pokud něco milujete, je třeba na tom pracovat. Pokud máte profesi, v které se chcete stát úspěšnými, a milujete to, je potřeba vynaložit enormní úsilí k tomu, abyste v ní byli úspěšní. To stejné platí i ve vztazích. Pokud milujete svou rodinu, snoubenku, přítelkyni atd. je třeba věnovat svůj čas i těmto aspektům. To, čemu věnujete svůj čas a lásku bude prosperovat.

Dokážete popsat, osobě, která má běžné zaměstnání (od 9 do 5) životní styl trenéra?

To co miluji na této profesi je to, že každý den je diametrálně odlišný. Nemyslím si, že bych byl schopen nastoupit do „normální“ práce, a dělat každý den stejné věci. Ale vzhledem k tomu, že jsem nikdy takto zaměstnán nebyl, to asi nedokážu kvalifikovaně posoudit. Svým atletům říkám, že se musí naučit cítit se příjemně v nepříjemných situacích. To stejné dle mě platí i pro trenérya obecně všechny podnikatele, či osoby, bez stálé pracovní doby.

Dokázal byste nám poradit určité knižní tituly, které Vás nejvíce ovlivnily na Vaší cestě? Bylo by skvělé, kdyby se nejednalo pouze o knihy ze světa silového či kondičního tréninku, ale i o jiné tituly.

Mám pravidlo přečíst jednu knihu týdně, a měnit v těchto týdnech zaměření knih. Většinou rotuji mezi tréninkovými knihami, knihami o byznysu/leadershipu/osobním rozvoji a knihami o rodině.
Z každého odvětví se tedy podělím o mé oblíbené knihy:

Trénink:

 • David Joyce – High Performance Training for Sport,
 • Boyd Epley – Path to Athletic Power
 • Joe Kenn – Strength Training Playbook
 • Byznys:
 • 21 Irrefutable Laws of Leadership
 • The 4-Hour Work Week
 • E-Myth Revisited
 • Rodina
 • Raising a Modern Day Knight
 • Lead for God’s Sake

Děkujeme, že jste se s námi podělil o své poznatky, a přejeme mnoho úspěchů ve Vašem dalším působení.
Já děkuji, že jste mě zařadili do své série článků.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________