Největší úskalí FITNESS DIET

Aktin Redakce
Aktin Redakce 26. 5. 2016
Uložit článek
Největší úskalí FITNESS DIET

Každá fitness dieta má svá úskalí. Nechápejte ji jako nic jiného, než extrémně stresující stav pro organismus, a to dokonce tak, že je nucen snižovat svou hmotnost. To je pro něj i z hlediska vývoje nevýhodný stav. Jaká jsou ta největší úskalí, s nimiž se budete nutně potýkat? 

Největší úskalí FITNESS DIET

Fitness diety dnes zažívají svůj boom. Vzniká celá řada nových výživových stylů strhávající pozornost menších nebo větších skupin osob, kteří se snaží využít jejich potenciálu, ať již domnělého nebo doloženého. Jaká jsou ta největší úskalí fitness diet, se kterými se budete nutně potýkat a o nichž  musíte vědět? 

Fitness diety jsou pro náš organismus stavem nepřirozeným. Rozvrací naše vnitřní prostředí, vede k notným fyziologickým změnám v rozložení tělesných tkání, co nutí měnit naše tělo využívané zdroje energie a v podstatě se před tímto neblahým vlivem i chránit za pomoci "ochranných" mechanismů. 

Zpomalení a adaptace metabolismu

Tím hlavním, s čím se budete ve fitness dietách setkávat, je jeden z adaptačních mechanismů. Tím je zpomalení metabolismu. Nedávno jsem četl příspěvek jednoho z propagátorů nových "výživových" směrů ve fitness založených na vlastní zkušenosti. Nestačil jsem se divit. Nutnou podmínkou pro to, že budete snižovat svou hmotnost je kalorický deficit, a to způsobený jednak snížením příjmu stravy, zvýšením svalové práce či tělesné aktivity anebo změnou složení stravy směrem k energeticky náročněji využitelným živinám. Tyto procesy jsou logické. Nicméně každé snížení energetického příjmu s sebou nenese pouze odpověď organismu ve snížení množství tělesné hmoty, ale také ve "zpomalení" nebo také adaptaci metabolismu. Ten nutně nemůže běžet na takové obrátky, protože přirozenou vlastností živých organismů je udržení rovnováhy. A tak se snaží časem co nejvíce přiblížit snížené energetické hladině. 

S tímto metabolismem je po skončení diety nutno pracovat. Pomalu jej rozhýbávat a pracovat na jeho zrychlení. Tzv. manipulace s rychlostí metabolismu je dnes již velmi často využívanou praktikou, která v sobě skrývá promyšlený systém navyšování příjmu jednotlivých živin. Jednoduché skokové navýšení k tzv. "normální stravě" by totiž vždy znamenalo i návrat hmotnosti, a to do té doby, než by se metabolismus opět stačil vzpamatovat a adaptovat na aktuální hladinu. 

Jak co nejvíce omezit toto úskalí: nikdy nepřidávejte ani neubírejte skokově, stačí vám snížení nebo navýšení příjmu a výdeje o 250 kJ za týden.

Rizikový návrat

Již jsem to nakousl v odstavci předchozím. Žádná dieta netrvá věčně. Měla by mít svůj jasný začátek a konec, protože poté se vždy dostaví ten efekt, kdy dietujete 2 - 3 roky a výsledek stále nikde. Intenzivně a přímo k cíli. To by mělo být heslo každé diety. Po tomto konci však přichází návrat k běžnému, nebo ne aspoň tak náročnému výživovému stylu. Ten s sebou nese tradiční jojo efekt, a to v tom případě, že se jedná o skokové navýšení energie. Naše tělo v podstatě neví, jak si s tímto případem poradit. Nečeká, že mu najednou dáte tolik energie, a tak ji chce co nejvíce uskladnit, protože tuší, že by mohlo přijít další hladovění. No a místo před dietních 60 kg máte najednou 62 kg. Jste ještě dál od svého cíle, než dříve. Dieta nebo alespoň dietní stravování by se mělo stát vaší součástí - součástí vašeho životního stylu. Platí jednoduché pravidlo, pokud budete jíst zdravě, budete i zdravě vypadat. Pokud budete stejně jako většina naší populace jíst jako "čuník", budete také jako čuník vypadat. 

Jak co nejvíce omezit toto úskalí: nový stravovací režim by se měl stát novým životním stylem 

Rozpad svalové hmoty

Každý energetický deficit je zátěží pro váš organismus. Katabolické děje převládají nad těmi anabolickými, což znamená nejen snížení množství tukové hmoty, ale také často snížení množství hmoty svalové. Základem vaší diety by neměla být ani tak snaha o snížení množství tuku, nýbrž udržení co nejvyššího množství svalové hmoty. To je cesta k přirozenému snižování tuku ve svalových "palírnách". 

Jak co nejvíce omezit toto úskalí: dbejte na dostatečný příjem bílkovin a ochranných aminokyselin ve stravě i suplementaci.

Nedostatečná schopnost regenerace 

Ve stravě vám bude docela jistě chybět jedna z velmi podstatných živin. Ano, jsou to sacharidy. Ač se zabýváte ketogenní dietou a jste si vědomi schopnosti našeho organismu vytvořit si sacharidy téměř z čehokoliv, vězte, že to značně omezí vaši schopnost regenerace. Mimo ATP, CP je hlavním zdrojem energie pro vaši svalovou práci glukóza, potažmo glykogen, a to zejména u silových tréninků. Právě proto byste měli využívat všech možných regeneračních prostředků, které jednak ochrání vaši svalovou hmotu, ale také budou alespoň částečně šetřit nebo regenerovat glykogenové zásoby. 

Jak co nejvíce omezit toto úskalí: využívejte BCAA, glutamin nebo MCT olej. 

Ty hlavní 4 body tedy již znáte, tím ale výčet nekončí. Vy si musíte dávat pozor také na: 

 • nedostatečnou pestrost stravy nenabízející dostateční přísun vitamínů a minerálních látek 
 • přemíru vlákniny ve stravě, která může vychytávat důležité minerální látky
 • nadměrný příjem bílkovin zatěžující naši trávící a vylučovací soustavu
 • nedostatečný přísun antioxidantů kvůli vyššímu zatížení volnými radikály
 • nedostatečná individualita je spojená se slepým kopírováním populárních výživových stylů, nad každým z nich stojí vaše krevní skupina, metabolický typ a převažující energetické krytí při sportovní disciplíně, to jsou určující činitele, které musíte sledovat pro prvotní nastavení diety

Než se tedy pustíte do redukční diety, tak přemýšlejte nejen nad tím, jakým způsobem může zapracovat na vašem cíli, ale také na tom, jaký dopad na vás může mít. 

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________