UFC 200: "obří boj na život a na smrt"

Aktin Redakce
Aktin Redakce 10. 6. 2016
Uložit článek
UFC 200: "obří boj na život a na smrt"

Přesně za měsíc, tedy 9. července 2016, se v nově vybudované T-Mobile Areně v Las Vegas uskuteční doposud největší noc v historii UFC. Co UFC, v historii MMA, tedy smíšených bojových umění. Už dopředu se vědělo, že bude UFC 200 obří.

UFC 200: "obří boj na život a na smrt" 

UFC má čísla rádo, o čemž svědčí i velikost UFC 100, jež se konalo 7 let zpátky. UFC 200 je přesně tím, čím bylo UFC 100. Největší událostí, jakou mohlo UFC pro fanoušky připravit, a to i přes to, že na ní budou chybět dvě největší superhvězdy. Ronda Rousey se do oktagonu možná vůbec nevrátí. V letošním roce se její návrat neočekává, přestože by ji UFC rádo vidělo na historicky první akci v New Yorku. Rok 2016 je vlastně výjimečný v několika smyslech. Ronda je však po operaci kolene a musí točit filmy. Conor McGregor? Ten zkusil blaf, který mu nevyšel, což mu ale nemusí vadit. Bude zápasit o necelé dva měsíce později na UFC 202 a jeho zápas, odveta s Diazem, bude větší, než kdyby se utkali právě v červenci. Ještě mě napadá hvězda z Kanady, kterou není nikdo jiný, než GSP. Georges St. Pierre zápasil na UFC 100, přičemž jej UFC rozhodně chtělo vidět i na UFC 200. Zákulisní tahanice, které bych charakterizoval tak, že „peníze“, to však nedovolí. GSPho uvidíme v New Yorku, i když to samozřejmě není potvrzené. Já vám to ale říkám teď a tady.

Nyní jsem se věnoval tomu, co na UFC 200 nebude. Čeho se ale dočkáme? Je toho víc, než byste sami čekali.

Main card

Hlavním tahákem, hlavní událostí bude odvetný zápas dvou navzájem se nesnášejících fighterů. Jon Jones se pokusí získat zpátky titul, o který v oktagonu nikdy nepřišel. Proti komu půjde? Čeká ho zápas s držitelem UFC titulu ve váze do 205 liber (93kg), kterým je Daniel Cormier. Tohle je zápas dvou alfa samců, kteří ze všeho nejvíc na světě nechtějí prohrát, a už vůbec ne s tím druhým. Před prvním zápasem se dokonce porvali po jedné z tiskových konferencí, což udělalo celý zápas ještě větším. Jones je jediným člověkem v MMA, který dokázal porazit Cormiera, což jej štve natolik, že by dost možná obětoval i svůj život, aby ji odčinil.

Tohle není o sportu. Tohle je osobní. Tihle dva si toho řekli a vzkázali tolik, že si mnozí diváci budou myslet, že půjde o boj na život a na smrt. Vždyť právě to vzkázal Jones Cormierovi po tom, co Cormier nahlas vyřkl touhu plivnout Jonesovi do tváře. Odpověď Jonese? „Je ti jasný, že bych tě doslova zabil, kdybys něco takového udělal?“ V tomhle zápase půjde o všechno. O titul. O status nejlepšího zápasníka na světě. O čest. A i o život. Tihle dva dají do zápasu všechno. Bude to peklo před zápasem. Tisková konference bude na ostří nože. Vážení a následná konfrontace, kdy se jeden druhému navzájem podívají do očí. A pak samotný zápas. Bude to konec největší rivality, jakou kdy sport MMA zažil? Jak tohle celé dopadne? Oplatí Cormier Jonesovi svou první a zároveň jedinou porážku? Zničí Jones Cormiera tak, jak to umí šampionům provést jen on, a pošle ho do sportovního důchodu? Tohle bude zápas, při kterém budu celou dobu stát a napjatě sledovat, co všechno se během něj stane. Tohle je ten vůbec nejdůležitější zápas v současné MMA, a proto je také zcela zaslouženě tahákem UFC 200.

Co-main

Druhým hlavním zápasem je v tuto sobotu ohlášený návrat sportovce, který zajímá snad každého sportovního fandu v USA. Bývalý UFC šampion v těžké váze Brock Lesnar se vrací do UFC po 4 a půl leté pauze ze dvou prostých důvodů. Tím prvním je to, že dostane hodně dobře zaplaceno. Tím druhým důvodem, který Brock uvádí, je jeho nemoc po celou svou předchozí část MMA kariéry. To už je ale pryč, Brock je 100% zdravý a chce ukázat celému světu, co 100% Brock Lesnar dokáže. Tohle lidi táhne, přesně to lidi zajímá, za toto si lidé milerádi zaplatí. Tím spíš, když bude Brockovým soupeřem člověk, který dokáže každého sestřelit a uspat jediným úderem - Mark Hunt. Dokáže Brock dostat Hunta na zem a ukončit tam zápas tam, nebo se podaří Huntovi udržet zápas ve stoje a trefit Brocka takovým způsobem, že se po knockoutu Hunt otočí a bez emocí odejde do svého rohu? Na tohle vám teď nikdo neodpoví, ale jedno je skoro jisté. Do druhého kola se tento zápas nedostane.

Další neméně zajímavé placené zápasy ... 

Titulový zápas mezi Mieshou Tate a Amandou Nunes je až na třetím místě.  Fanouškům se jeví o něco méně zajímavější než dva předchozí taháky. I tak se však jedná o obrovský a nesmírně důležitý zápas. Miesha Tate konečně dokázala získat titul, který jí v UFC tak dlouho unikal. Amanda Nunes bude chtít dokázat celému světu MMA, že právě ona je v současnosti tou nejlepší fighterkou do 135 liber (61,5 kg). Miesha bude do zápasu vstupovat jako favoritka, přestože poslední dva titulové zápasy v této divizi zrovna nedopadly podle papírových předpokladů. Uvidíme, jestli zvládne Miesha titul udržet, nebo se již potřetí v řadě změní její držitelka.

O dalším zápase by se toho dalo napsat hodně. Dlouholetý šampion ve váhové kategorii do 145 liber Jose Aldo má před sebou první zápas od 13 vteřinové KO porážky s Conorem McGregorem, kde McGregor svůj titul ztratil. Jeho soupeřem je bývalý šampion ve váhovce do 155 liber. Člověk, kterého Jose už jednou velmi těšně porazil na body. Frankie Edgar. V tomto zápase půjde o dočasné držení titulu kategorie do 145 liber. Nikdo totiž neví, jestli se Conor dokáže vrátit a navážit požadovaných 65,9 kg, nebo jestli se bude muset mistrovského pásu vzdát. Oba dva však chtějí zápas s Conorem. Nesnáší ho. Chtějí ho porazit a dokázat, že jsou lepší než on. A také si chtějí přivydělat. Žádný jiný zápas jim totiž nepřinese takový balík, jako ten s Conorem. Nejspíše nás čeká velmi technický zápas, který vyhraje ten borec, který bude mít lepší fyzičku a vydá se během možných pěti kol co nejvíc. Nebo jeden z nich překvapí a ukončí zápas rychlým knockoutem?

V posledním zápase placené části programu jde o další návrat bývalého šampiona. Po ztrátě titulu se vrací Cain Velasquez a celý svět je zvědavý na to, jak bude vypadat fyzicky. V posledním zápase to nebyl Cain, kterého známe z minulosti například ze zápasu s Brockem Lesnarem. Byly důvodem jeho chabého výkonu častá zranění? Šlo opravdu o špatně zvolený tréninkový postup, konkrétně aklimatizaci na vyšší nadmořskou výšku? Nebo může za pokles ve výkonnosti „problém“, kterým je nově zavedená politika proti dopingu? Jeho soupeř Travis Browne tohle ale neřeší. Nezajímá ho, jaký Cain proti němu bude stát. Chce vyhrát a udělá pro to vše. Travis se dokonce nebojí ani podvádět a využít benevolence rozhodčích, kteří mu neseberou bod za šťouchání soupeře do očí. Čeká nás válka, a proto právě tento zápas zahájí hlavní část programu.

Velasquez vs. Lesnar

 

Předkrm k velkému programu ...

Jako předkrm před hlavním chodem si pro nás UFC připravila dalších 7 zápasů a velký fanoušek MMA v nich pozná všechna jména. A to se v té současné UFC moc nevidí. Do pozice nejdůležitějšího zápasu této fáze programu se dostal zápas mezi Cat Zingano a Juliannou Penou. Cat se bude chtít vrátit na vítěznou vlnu po bolavé porážce (nikdo se v titulovém zápase nevzdal svému soupeři tak brzy, jako Cat) ze zápasu s Rondou Rousey. Julianna Pena bude chtít přesvědčit celý svět, že právě ona si zaslouží být vyzyvatelkou pro vítěze zápasu mezi Tate a Nunes. Ze sportovního hlediska je pro mě tento zápas po main eventu a Aldo x Edgar tím vůbec nejzajímavějším. Měl by to být hodně vyrovnaný boj!

A další návrat šampiona. Johny Hendricks má za sebou tu nejhorší prohru své kariéry, když ho v jeho minulém zápase zničil v prvním kole mistr karate (a možná i mortal combat) Stephen Thompson. Pro Johnyho to byla devastující porážka, kvůli které si o titul nezabojuje nejspíše do začátku roku 2018. Prvním, kdo bude chtít tohle období pro Johnyho ještě prodloužit, bude mladý talentovaný Kelvin Gastelum. Kelvin bude chtít dokázat, že jeho problémy s váhou jsou již passé. Johny pro něj bude tím správným testem. Pokud nebude Kelvin 100% připravený na tento zápas, tak si proti Johnymu ani neškrtne. Pokud však bude ve formě, tak budeme mít možnost vidět velmi zajímavý zápas dvou wrestlerů, kteří umí knockoutovat své soupeře.

Věřte nevěřte, máme tu ještě jeden návrat bývalého UFC šampiona. T. J. Dillashaw se bude chtít dostat zpátky do boje o titul, ale v cestě mu stojí předposlední zápasník, který ho v UFC porazil. Po delší pauze způsobené vleklým zraněním se totiž na UFC 200 vrací i jeden z nejlepších zápasníků kategorie do 135 liber Raphael Assuncao. Ten jde do zápasu plný očekávání a bude chtít zápas s Dillashawem ukončit před časovým limitem a nenechat tak nikoho na pochybách, že právě on si zaslouží být tím dalším vyzyvatelem pro Dominicka Cruze. I tohle bude nesmírně vyrovnaný souboj dvou borců, kteří jsou na technickém vrcholu své kariéry.

Zápas Diego Sanchez vs. Joe Lauzon je favoritem na zápas večera. UFC pravidelně vyplácí bonusy za předvedený výkon (zápas večera a dva nejlepší výkony) a tihle dva borci si jich mezi sebou rozdělili už 20. Joe má na svém kontě 6 zápasů večera, 1 knockout a soupeř se mu vzdal hned šestkrát. Diego byl v zápasu večera hned sedmkrát! Tihle borci se nemají rádi a hned od začátku po sobě půjdou hodně ostře. Něco jako precizní sebeobranu zde nečekejte. Tomuhle zápasu bude dominovat ofenzíva a vyhraje ten, kdo toho snese víc.

V zápase mezi Gegardem Mousasim a Derekem Brunsonem půjde oběma o to ukázat vedení UFC, že mají oba na to vyzvat ty nejlepší ve své váhovce a posunout se zase o něco dál. Nesmírně komplexní Mousasi bude chtít držet zápas ve stoje a postupně tam Brunsona rozebrat pečlivě zvolenými údery a hlavně kopy. Derek se naopak bude snažit dostat zápas na zem a tam postupně Mousasiho rozbít a vynutit si tak od rozhodčího ukončení zápasu. Pro Brunsona by bylo vítězství v tomto zápase tím životním.

Jim Miller vs. Takanori Gomi je nejspíše zápasem o UFC kontrakt. Dost možná zde bude porážka znamenat jak vyhazov, tak i ukončení kariéry. Gomi je legenda MMA, která toho má za sebou mnoho. Zápasil s těmi největšími jmény v MMA. Jim Miller je nesmírně nebezpečný fighter, kterému se v posledních letech také tolik nedaří a je vidět, že jeho silná zem už není pro ostatní zápasníky tolik nepředvídatelná. Tohle bude "kdo s koho" a po zápasu Lauzona se Sanchezem je tento zápas druhým největším favoritem na štípačku večera.

A to nejlepší přichází na konec. Superhvězda Sage Northcutt se vrací po své vůbec první porážce kariéry, přičmž stane proti Enrique Marinovi. I zde je vše jasné už dopředu, Sage bude chtít udržet zápas ve stoje a trefit Enriqueho něčím, o čem budou fanoušci mluvit pěkně dlouho. Enrique bude chtít dostat zápas na zem, která je velkou slabinou Sage. Pokud se zeptáte kohokoliv, kdo se Sagem trénoval, všichni vám potvrdí, že jeho obranné schopnosti na zemi jsou tragické. Za to může především zlý coaching jeho otce, jenž dohlíží na všechny Sagovy tréninky a nepouští svého syna do pro něj nevýhodných pozic, ze kterých si musí sám vybojovat únik. Ano, i tohle se stává na takto vysoké úrovni. Sage je ve svých 20 letech nejmladším zápasníkem v UFC a organizace do něj investovala celkem dost. Dokáže Sage UFC, že se tato investice vyplatila a Sage na to má, nebo bude z velké naděje někdo, pro koho bude lepší sbírat zkušenosti mimo UFC?

Ať už sledujete UFC z jakéhokoliv důvodu, UFC 200 bude večerem, který si nesmíte nechat ujít. Takto našlapanou kartu zápasů už UFC nemusí nikdy postavit. Návrat Brocka Lesnara. Pokračování největší rivality v historii UFC mezi Cormierem a Jonesem. Jeden další titulový zápas. A ještě jeden zápas o dočasný titul. Návraty bývalých šampionů a zápasy, které mají potenciál být nejen zápasy večera, ale také zápasy roku. Já jsem na 9. červenec připraven. Co vy?

Zdroj: UFC.com Youtube.com www.mmaweekly.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________