Jak si vybrat "svoje" FITNESS CENTRUM?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 15. 6. 2016
Uložit článek
Jak si vybrat "svoje" FITNESS CENTRUM?

Začátečnické články zde již máme za sebou. V podstatě s nimi ale budeme pokračovat. Výběr fitness centra není totiž zrovna jednoduchý a měli byste se dívat na mnoho faktorů, které budou vaše rozhodnutí ovlivňovat. Jak tedy vybrat to nejlepší fitko pro dosažení svých cílů? 

Jak si vybrat "svoje" FITNESS CENTRUM? 

Ne vždy může být ten první krok, který uděláte směrem ke své vysněné postavě tím nejlehčím, co můžete v tréninkovém procesu udělat. Výběr fitness centra je velmi důležitým aspektem každého sportovního plánování. Co si budeme nalhávat, pokud si vyberete špatně, pravděpodobně se nebudete cítit zase tak skvěle při cvičení, jako byste mohli ve své "domácké" posilovně. Proč tedy trpět někde, kde by se vám nelíbilo? Jak vybrat svoje optimální fitness centrum? Zde jsou ty základní body, čeho se při výběru držet. 

1/ Poloha

Jednou z těch hlavních věcí, které budou ve vašem rozhodování hrát velkou roli, je poloha fitness centra. I když byste možná chtěli trénovat v Olympia fitness v Praze, tak vám to jako Moravákům nebude moc platné. Jednoduše fitness centrum pro vás musí být naprosto bez problému dostupné. Tedy samozřejmě ideálně ve městě, v němž žijete. Pokud dojdete do fitka pěšky nebo nepojedete hodinu autobusem, bude to jistě také plus. Fitness centrum pro vás musí být dostupné zcela bez problémů. Rozhodnutí dojít do fitka, když jste unaveni, vám nemusí vydržet dlouho, a tak je výhodnější dlouze necestovat a raději hned vystartovat. Ba co více, po dlouhém tréninku se vám jistě nechce jet hodinu domů. Doporučení tedy zní: vybírejte fitness centrum do 10 km od místa svého bydliště, práce nebo školy - zkrátka místa, kde se každý den pohybujete. 

Náš tip: vybírejte fitness centrum do 20 min. cesty od místa, kde se během dne nacházíte.


2/ Cena

Pokud nemusíte cenu fitness centra řešit, jste vítězem svého boje s výběrem fitness centra. Pokud ano, tak i toto je rozhodující činitel, na který se musíte dívat. Přeci jen každodenní návštěva fitness centra bude pro vás nemalou finanční zátěží a permanentka za jeden a půl tisíce nemusí být přesně tím, co byste od svého fitness centra vyžadovali. Zvažte to, kolikrát do fitka půjdete. Jak dlouho, nebo kolik měsíců v roce jej chcete navštěvovat, a kolik jste schopni do fitness centra investovat. Můžete pak daleko snáz investovat prostředky do měsíčních nebo termínovaných permanentek, do jednorázových vstupů nebo různých fitness center. 

Náš tip: cena by neměla být vyšší než 5 % vaše celkového měsíčního příjmu.


3/ Vybavení 

Pokud bych vybíral fitness centrum, tak pro mě bude vybavení hlavní proměnnou. Proč? Je to jednoduché. Stroje a činky, na kterých budete cvičit, vám jednoduše musí sednout. Sami víte, že pro optimální rozvoj svalové hnmoty, musíte být schopni ji procítit. Pro tento "feeling" ze cvičení potřebujete ty pro sebe nejvýhdonější stroje. Na co je vám, že fitko disponuje technicky dokonalými stroji, když v něm nenajdete volnou osu nebo stojan na dřepy. Nebo naopak, pokud jste žena a chcete pracovat na svých slabých partiích, budete jistě potřebovat specifické stroje a ne pouze volné váhy nebo jednoručky. 

Náš tip: vybavení musí odpovídat vašemu cíli, železo vs. stroje.


4/ Sociální skupina

Skupina lidí, které budete každý den potkávat je důležitým faktorem výběru optimálního fitka. Musíte se zde přeci jen cítit jako doma, a kdybyste doma měli někoho, kdo se vám nelíbí, nemáte ho rádi nebo se s ním necítíte dobře, tak by se vám tu ani nežilo dobře. Ve fitness centru to funguje zcela stejně, jednoduše se zde musíte cítit naprosto skvěle. Těšit se nejen na cvičení, ale i na lidi, které u toho cvičení potkáte. Jistě jako žena nebudete ráda, pokud dojdete do fitka plného chlapů, kteří vás budou každým pohledem probodávat a svlékat. Bude pro vás zřejmě jednoduší chodit do fitness centra, kde "žena" není cizí slova. To stejné sice neplatí u mužů (kde možná nějaký ten ženský pohled sneseme), nicméně asi se nám jako silnému pohlaví bude cvičit lépe tam, kde nás motivují výkony našich spolucvičenců. 

Náš tip: choďte do fitka, kde najdete sportovce stejných názorů a sociální vrstvy.


5/ Otevírací doba

Vybírejte dle otevírací doby. Pokud vím, že každý den chodím do práce v 8 hodin a vracím se v 7 večer, není pro mě fitness centrum s otevírací dobou od 8:00 do 20:00 ideálem, který bych vyhledával. Na cvičení potřebujete svůj klid a hlavně čas, a tomu by měla odpovídat i nabídka fitness centra. Jste byznysmen? Choďte do fitness centra, kde si můžete zacvičit ráno před prací, nebo kde mají alespoň do deseti hodin večer. Jste student? Fitness centrum, kde najdete tzv. "happy hours" pro vás bude tím nejlepším. Jste žena v domácnosti? Dopolední návštěva fitness centra pro ženy je tou ideální volbou, zvolte fitko, kde bude dopoledne otevřeno. 

Náš tip: fitness centrum by mělo být otevřené alespoň na 3 hodiny v době, kdy máte tzv. volný čas.


6/ Doprovodné služby 

Chcete občas využít solárium, nebo snad aerobní sál, nebo chcete na masáž? Dnešní fitness centra již nejsou jen a pouze o cvičení. Vaše fitness centrum vším tímto může přece disponovat a tyto služby vám nabízet k využití. Nemusíte zbytečně jezdit přes celé město tam a zpět. Všechno toto by vám mohlo vaše fitness centrum nabídnout a tak neváhejte, ale hledejte i podle toho, co všechno dostanete navíc.

Náš tip: myslete i na to, že občas chcete něco navíc ... solárium, vířivka, masáž ... zase, dle vašeho cíle.


7/ Personál

Není to sice to hlavní pro cvičení, ale personál vás bude velmi ovlivňovat. Paní na recepci bude ta, kterou uvidíte jako první. Její funkcí není jenom to, aby vám dala klíček od skříňky, ale měla by vám i umět poradit, kde je sprcha nebo toalety. Stejně tak vás může odkázat na to, kdo vám pomůže s prvním pohybem v posilovně. Zde se již může stávat personál jednou z nejdůležitějších součástí. Pokud si totiž vyberete osobního trenéra, budete se nyní pohybovat ve fitku pod jeho dohledem a měl by vám veškerý pobyt v posilovně vysvětlit, měl by vás fitness centrem provázet a pomoci nastavit vaše cíle. 

Zde přidám odkaz na článek o výběru správného fitness instruktora: 5 V kvalitního fitness trenéra

Náš tip: vyberte si fitness centrum s příjemným personálem nebo se svěřte do rukou osobnímu trenérovi ... v začátečnické fázi je to jen a jen žádoucí.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________