5 největších LŽÍ z posilovny

Jan Caha
Jan Caha 22. 6. 2016
Uložit článek
5 největších LŽÍ z posilovny

Posilovna je zvláštní svět. Najdeme tu celou řadu osobností. Někteří návštěvníci jsou typickými sportovci s jasným cílem, další se přichází spíše pobavit, jiní třeba jen zlepšit svoji kardio kondici. Většinu z nich však provází klasické lži z posiloven. Jaké to jsou? 

5 největších LŽÍ z posilovny

Setkal se s nimi snad každý z nás. Jednou za čas není vůbec na škodu si trochu zalhat. Zvedne nám to sebevědomí, možná trochu ego, anebo se alespoň na tréninku budeme cítit lépe. Ba co více, v této naší lži nás utužuje i naše okolí. Možná si to ani neuvědomujete, ale vše nemusí být zcela tak, jak se zdá. Co jsou tedy ty největší "lži" z posilovny? 

"Pojď, jdeš SÁM" 

Pokud se dá nějak definovat milosrdná lež, tak je to právě to nejčastěji opakované "pojď, jdeš sám", které si říká každý den tisíc a tisíc cvičenců. Je úplně jedno, jestli ví, že "nejdou sami", jednoduše se cítí lépe a tahle věta je motivuje. Nebudu vám lhát - miluji, když to slyším při poslední sérii benchpressu. Cítím se daleko silněji, přestože vím, že to není vůbec pravda. Prostě se na tu větu těším. Kdybych tolik neměl rád svoji kůži, tak si ji nechám vytetovat. Stejně tak se zřejmě cítí i všichni ostatní. Mimochodem, tato věta by mohla aspirovat na lež století. 

Jak by vypadala jako "NElež": Představte si, že přijdete do posilovny a jdete na sérii těžkých dřepů. S těžkostí mačkáte prvních osm, poté vás čekají ještě dva. Víte, že je sami nedáte a při každém dalším opakování na vás sparing silným a plným hlasem křičí: "Pooojď, nejdeš sám" anebo naopak vás nechá padnout k zemi a u toho křičí "pooooojď sám" a vy s praskotem v kolenou házíte činku za sebe. Sparing jen suše dodá: "dobře jsi šel". V tomhle případě, díky za tuto lež. 

"Břicho si dám až doma" 

Doma - to je nejlepší místo pro trénink břicha. Nedokážu si představit, že bych ho tam po tréninku necvičil. Prostě doma je doma. Co naplat, že až se dostanete domů, tak rozhodně nemáte chuť na to, abyste se ještě trápili na zemi nebo ve vzporu a rozpalovali svůj břišní pekáč do běla. Vy se chcete už jen prostě najíst a padnout do postele. To je celé. Možná ještě zkusíte malou kličku ve stylu: "dobrá, tak si ho dám až ráno", ale to je tak vše. Žádné břicho doma opravdu už nebude. 

Jak by vypadala jako "NElež": Tady je to velmi jednoduché. Prostě řeknete "břicho si dám už tady" a jedete na něj, nebo nebudete lhát sobě i svému okolí a jednoduše řeknete "kašlu na břicho, a nedám si ho ani doma. Stačí, když mám velkej bicák, nepotřebuju být úplně dokonalý. Dám ostatním šanci." A odcházíte směle domů se najíst a svalit do postele. 

"Tady mám špatné světlo" 

Kulturisti a fitnessáci by se dali považovat za mistry osvětlovače, doktory světelnosti nebo vědce v oblasti zkoumání luxů. Hledání dobrého světla je naším každodenním chlebem, zkoušíme to doma, venku, v posilovně, v práci. Jednoduše všude, kde aspoň paprsek světla dopadá na naše tělo a svaly. Neznám oblast sportu, která by se více zabývala světlem. Co naplat, že to zrovna světlem nemusí být. Možná jste prostě jenom z formy a ani sebelepší světlo to nezachrání. Tukový záhyb nevypadá ve stínu dobře, a tak ho aspoň trochu pojďme nastínit. 

Jak by mohla vypadat "NElež": Ať si stoupnete kamkoliv, budete mít dobré světlo a jednoduše vykřiknete: "Tady mám skvělé světlo, všude mám skvělé světlo". Nevím, jestli vybíjet lež lží, ale asi hodně závisí na tom, v jaké jste formě. V případě dobré až skvělé formy je tato lež přípustná. V případě neformy až tukoformy vás ani lepší světlo a horší výmluva na něj nezachrání. 

"Nemůžu dřepovat kvůli kolenům" 

Tahle lež má dvě roviny. Jedna je čistě zdravotní. Najde se velmi nízké a malé procento jedinců, kteří mají opravdu problém s koleny, a tato věta pro ně nebude lží. Najde se ale daleko větší procento jedinců a sportovců, kteří tuto chabou výmluvu používají téměř každý den, a to jen proto, aby zakrylo svoji lenost a nechuť ke dřepování. Možná si to ještě zkusí obhájit pověstným "nohy trénovat nemusím" a jdou si směle na sérii benchpressu. 

Jak by mohla vypadat "NElež": Dřepy jsou prostředkem růstu, a tak proč si jednou neříct "jo, chci dřepovat a můžu, jelikož mi to kolena dovolují". Kolena však nebudou tím hlavním důvodem, proč chcete dřepovat. Bude to jen a jen brutální a masivní rozvoj dolních končetin, kterého chcete dosáhnout. 

"Kardio nepotřebuju, jsem zahřátej dost"

Zahřátí před tréninkem je pro někoho sprostým slovem. Proč by se měl zahřívat, když došel zrovna ze šaliny a venku je přece tak hezky teplo? Je zahřátý až dost. Na co tedy? Možná právě to, že musíte své tělo připravit na silovou zátěž, a k tomu si určité vyladění psychických a fyzických sil budete žádat. Proč tedy nevyužít právě kardio aktivitu.? Ta vás připraví dokonale. Nezkoušejte si najít alibi v tom, že kardio aktivity "teda jako opravdu nemusíte". Občas je výhodné je zařadit. 

Jak by mohla vypadat "NElež": Tady je to asi to nejjednodušší. "Kardio potřebuji, nejsem zahřátý dost." Právě proto se musím zahřát na některém z příslušných strojů. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________