Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Norbert Zajac: "Andrej mě umí srovnat"

Jan Caha
Jan Caha 13. 7. 2016
Norbert Zajac: "Andrej mě umí srovnat"

V první části rozhovoru s Noro Zajacem jste se dozvěděli, jak Noro hodnotí letošní jarní sezónu. Dále přišla řeč i na jeho novou přítelkyni Dominiku. Norberta jsem se zeptal, jestli byl na jeho osobu tlak ze strany fanoušků a sponzorů. Noro poprvé veřejně promluvil o nehodě, která mu málem pokazila závod v Žilině. Bavili jsme se i o silovém trojboji, jeho prvních zkušenostech s tímto sportem a plánech do budoucna. Velkým tématem byli i jeho sponzoři a jejich role.

První rozhovor najdete zde: NORBERT ZAJAC - ROZHOVOR 1

Norbert Zajac: "Andrej mě umí srovnat"

V druhé části rozhovoru jsme s Norem zvládli probrat znovu hodně témat. Navázali jsme na téma sponzorství. Zjišťoval jsem, jestli se Norbert v přípravě dostává na brutální dávky kofeinu, nebo se v tomto ohledu drží trochu zpátky. Dostává se i na gram kofeinu denně? Řeč samozřejmě přišla i na Andreje Mozolaniho, což je nejen pro sportovní kariéru Norberta Zajace strašně moc důležitá osoba. Noro mi pověděl trochu více také o tom, jak velký tým lidí ho podporuje a kdo stojí za jeho úspěchem. Užijte si druhou část rozhovoru!

Noro, chápu, že zde nemůžeš zacházet moc do detailů, ale jak podstatnou část sponzorských darů zabírají finanční prostředky? Čtenáře tohle téma hodně zajímá.

Tohle téma je takové střídavě oblačné. V tomto směru mi nejvíc pomáhá firma SLOSMAT. Dále existují lidé, kteří mi pomáhají i přes to, že nechtějí být nikde zmiňováni. Zde se jedná o mé blízké přátele a i klienty. Tito lidé mi pomáhají finančně ať už na letenky, nebo celkové výdaje spojené se soutěží samotnou. Nemám to pokryté do takové míry, že bych mohl jen cvičit a nemusel pracovat, ale i tak musím říct, že je tato podpora od sponzorů tak výrazná, že bych bez jejich pomoci nezvládl ani jednu soutěžní sezónu.

Noro, u sponzorů ještě chvilku zůstaneme. Jaké doplňky stravy jsi využíval v přípravě na letošní soutěže a co všechno ti Extrifit poskytl?

V dietě se mi výborně osvědčil produkt Aminofree Peptides, který jsem dával před tréninkem jak ráno, tak i ve fázi po obědě. Poté tam byly kvanta BCAAček a glutaminu. Tohle jsou doplňky, kterými nešetřím. Jako předtréninkovou pumpu jsem dával Agrezz. Ten mě dokázal skutečně nakopnout. Poté jsem samozřejmě využíval komplexy vitamínů – V52 a vitamín C. Poté tam byla Gela na klouby. Protein jsem využíval Hydro 90ku, což je protein, který je navíc velmi chutný. Hydrolyzáty bývají většinou nahořklé, ale tento Hydro 90 byl lahodný, což jsem v dietě dost ocenil. Protein jsem pil pouze jednou denně, což mi vyhovuje jak v dietě, tak i v objemové fázi. Dále musím zmínit klasické hydrolyzované amináče v tabletách, které jsem dával hlavně po tréninku na večer. Poté jsem vše měnil podle toho, jak se mi hýbala forma. Ze spalovačů jsem šel synefrin a ze začátku i L-karnitin. Postupně jsem je ale vysazoval, protože nebyly potřeba, jak se forma lepšila. To už jsem radši přidával na doplňkách, které podpoří regeneraci, tedy komplexy aminokyselin.

Teď mě napadá, že bych se tě mohl zeptat na kofein. Někteří kulturisté se v dietě dostávají na víc, jak gram kofeinu denně. To je samozřejmě dost hardcore postup. Máš to podobně, nebo k tomuhle přistupuješ trošku inteligentněji?

Musím to sledovat. Párkrát se mi stalo, že jsem si to špatně vypočítal a denní dávku trochu přestřelil. Když se pak dostanu nad 600mg kofeinu na den, tak se začnu třást a ten den neusnu. Když se mi to stalo poprvé, tak jsem vůbec nevěděl, co se to semnou děje. Dokonce jsem uvažoval nad tím, že si zavolám sanitku. Musím si to sledovat pak i s ohledem na to, že jsem kávičkář. Kávu jsem si tedy někdy vůbec nedával i přes to, že jsem na ní měl chuť. Chtěl jsem se totiž vejít i s dvěma tréninky za den do 400mg kofeinu na den.

Plánuješ nějaké změny do objemové přípravy co do výživových postupů a suplementace?

Tuto fázi už jsem začal a zatím musím říct, že je to vše jen na bázi stravy. Navýšil jsem sacharidy a trénink mám rozdělený 1+1 s výjimkou soboty, kdy jdu cvičit v pátek i v sobotu. Doplňky výživy aktuálně tak, že protein, glutamin, BCAAčka a vitamíny. Postupně budu přidávat další, určitě přijde řada i na kreatin. Těším se i na produkt, který jsem ještě nezkoušel. Hero. Jedná se o takový all-in-one produkt po tréninku. Aktuálně dávám po tréninku ke klasickému proteinu ještě glukózu. Tento týden jsem zařadil nově i Actinox, což je předtréninková pumpa, kterou můžete díky složení dávat i kdykoliv ve dne a podpořit tím růst svalové hmoty.     

Dalším velkým tématem je Andrej Mozolani. Začněme tím, jaký je Andrej trenér. Jaký spolu máte vztah?

Andrej je typem trenéra, který nepochválí jen tak za nic. Jeho pochvalu si musíte zasloužit. Já Andreje potřebuji kvůli tomu, že mě umí srovnat. Kdybych si dělal přípravu sám, tak budu mít 60 kg. Na sebe nemám ani trochu objektivní názor. Můžu připravovat kohokoliv, ale sebe ne. S Andrejem konzultuji úplně všechno. Už to ale není o tom, že potřebuji sestavit trénink na míru, kde by mi Andrej říkal, kolik opakování mám kde řešit. To máme vyřešené už dávno. Řešíme hlavně stravu. Andrej musel řešit jako promotér Diamond Cup a Mozolani Pro Classic, ale i tak si na mě kdykoliv našel čas. Já nikdy dopředu nevěděl, co budu jíst druhý den. To jsme vždy řešili až v ten daný den ráno s Andrejem podle mé hmotnosti. Andrej mi podle toho, kolik jsem navážil, řekl, kolik si těch sacharidů mám tedy dát. Mě v přípravě padá váha hrozně rychle. Když už ten metabolismus rozběhnu, tak to pak šlape. A tady potřebuji Andrejův názor a jeho pozornost. Díky němu se mi tohle všechno podaří hlídat a můžu se připravit na soutěž. Trénink je spíše o tom, že mi dá Andrej nějaký tip. Vidí mě často, a tak ví, jak na tom jsem. Jinak si trénink řeším sám, tam se sám hlídat dokážu. Nejlepší je, když si s Andrejem najdeme chvíli na společný trénink. To je pecka! Trénink pod jeho vedením mě vždy překvapí. Vždycky si myslím, jaký jsem mocný a silný a on mě vždy přesvědčí o opaku.

Jak jste se s Andrejem vůbec dali dohromady?

Šlo to ruku v ruce s tím, že jsem se k němu dostal jako zaměstnanec. Z toho pak vzniklo i přátelství a vztah klient – svěřenec. Všechny tyto role měly tedy stejný počátek. Po roce, kdy jsem v juniorech soutěžil na ME, jsem stále ještě soutěžil za VTJ Technika Liptovský Mikuláš pod trenérem Ľubomírem Hečkem (hodně mě toho naučil a jsem mu za všechno moc vděčný). Tehdy jsem ale potřeboval řešit finanční situaci, protože práce za pásem ve výrobě bot mi ke kulturistice nestačila. Pracoval jsem na tři směny a nebyla to vůbec žádná sranda. Bral jsem to jako přechodnou práci, kterou jsem řešil horší finanční situaci. Vždy jsem ale věděl, že u této práce nezůstanu. Tehdy jsem napsal Andrejovi, jestli by náhodou neměl možnost zaměstnat mě u sebe jako osobního trenéra. Andrej mě v té době už znal z nějakých soutěží, dali jsme si schůzku a on mi dal šanci u něj pracovat, zatím ale jen na zkoušku. Moje práce se mu asi líbila natolik, aby mě u sebe zaměstnal. Tím vznikl vztah šéfa a zaměstnance. Spolu s touto změnou jsem udělal i klubový přestup, protože by bylo divné, kdybych pro Andreje pracoval, ale soutěžil za jiný oddíl. S panem Hečkem jsme se rozešli v dobrém a já začal soutěžit za tým Andreje. Tehdy jsem s Andrejem navázal spolupráci i jako jeho klient a v této době také přišly mé do té doby největší sportovní úspěchy. V současnosti bych k Andrejovi řekl asi to, že ho vnímám jako jakéhosi staršího bratra. Já jsem takový kluk z ulice, který měl tendenci k tomu dělat hlouposti. Tím, že mi Andrej takto pomohl a podal pomocnou ruku, tak jsem si to trošku srovnal v hlavě a dospěl. Od Andreje jsem se toho hodně naučil. Zároveň jsem se toho hodně naučil i díky práci s klienty.

Jak vnímáš Andrejovy úspěchy v profi? Tím spíš, když jich dosáhl po 10 letech bez soutěžení.

Nikomu se nepodařil takový comeback po 10 letech bez soutěžení ve vrcholové kulturistice. Já tedy o nikom takovém nevím. Jediný, kdo se o to teď může pokusit, je Kevin Levrone. Ale jeho sem plést nebudu. Andrej bral dvě třetí místa a v Dallasu mohl klidně porazit Rockela. To je ale vždy na rozhodčích, já výsledek řešit nebudu. Podle mého názoru se Andrej dostal do perfektní kondice. Připravil se skvěle. Lidé, kteří znají Andreje tak, jako já, ví, kolik toho Andrej kulturistice obětuje hlavně jako promotér a trenér. On sám pro sebe bral tu kulturistiku spíše jako hobby, jako svůj koníček. Já myslím, že je úžasné, co dokázal za tak krátkou přípravu. Kdyby měl takové podmínky, jako ti kulturisti ve špičce, tak bude ještě úplně jinde. Ale zde pak hraje roli i to, že člověk může dělat buď vrcholovou kulturistiku, nebo vrcholový bussiness. Dělat obě tyto věci najednou, to moc nejde. Ne na vysoké úrovni. Kulturistika je sport, který se točí 24 hodin denně okolo jednoho člověka. A to je něco, co si bussinessman dovolit nemůže. Mě se moc líbilo to, jak se Andrej v USA prezentoval. Hlavně ta forma z Dallasu byla parádní. Jsem na něj pyšný.

Je vidět, že pro tebe Andrej znamená hodně. Napadají tě teď ještě nějaká tři jména v kulturistice, která tě nějakým způsobem ovlivnila, nebo motivovala?

Já se v podstatě zajímám o celou kulturistickou scénu. Vždycky večer, když přijdu domů, tak si otevřu všechny ty velké weby. Eastlabs, Ronnie, Mozolani, RXMuscle, Muscular Development apod. Zajímám se o všechny aktuality a sleduji to. Těžko vybrat tři jména. Pro mě nejvíc top je Ronnie Coleman. Nikdo nikdy nebyl takový, jako Ronnie. A podle mě ani nikdo takový nikdy nebude. Nebo ještě hodně dlouho ne. Potom se mi líbí určitě i Kai Greene. Líbí se mi, jak Kai vnímá kulturistiku a celkově jeho filozofie. Jako třetího, to nevím. Líbí se mi Kevin, Flex Lewis a plno dalších. Třetí jméno bych nevybral.

Poslední taková velká otázka, Noro. Já o tobě tvrdím, že jsi na sociálních sítích mezi fanoušky nejpopulárnějším slovenským kulturistou. Každý ať si to přebere podle svého, ale já si za tím stojím a mám pro to dost argumentů. Tvá fanouškovská základna je obrovská. Co pro tebe tato podpora od vlastně úplně cizích lidí znamená?

Co k tomu říct. Začnu asi tak, že marketingem trávím dost času. Na sociálních sítích se snažím být aktivní a snažím se lidem poskytovat zajímavé informace. Takže tohle asi přináší své ovoce. Teď to vyšlo i výsledkově na soutěžích, za což jsem moc rád. Mě tato podpora od fanoušků strašně moc motivuje a jsem za to moc rád. Ani nemůžu popsat, jak moc. Já se snažím každému fanouškovi odepsat ať už do zprávy, nebo formou videí „Q&A“. Snažím se také odpovídat v rámci komentářů na fanpage. Strašně moc si vážím toho, když mi někdo napíše, že jsem jeho vzorem. Tohle si ještě ani nedokážu pořádně uvědomit. Je to neskutečné. Ani nevím, čím jsem si to zasloužil. Jsem jen obyčejný kluk, který má rád kulturistiku a cvičí. Nikdy mě nenapadlo, že mi budou lidé psát tak, jako jsem já psal svým oblíbeným kulturistům. Těžko se mi to popisuje slovy. Je to krásný pocit, když mi lidé píší, že je motivuji, že mě sledují a že jsem jejich vzorem v kulturistice.

Noro, jak velký je vlastně ten tým lidí, kteří tě podporují?

Tomáš Tabačiar jednou vzpomínal, že za každým úspěchem muže stojí nějaká žena. A já s tím souhlasím. V mém případě za mým úspěchem také stojí žena. Je to moje mamina. Já se svou matkou žiji. Máme v podstatě jen jeden druhého. S otcem se nestýkám. Já vstávám v 5 ráno, utíkám do práce, a vracím se někdy okolo 9 večer. Nemám šanci stíhat přípravu jídla. Ne sám. Mamina ale přesně ví, jak mi navařit. Dokáže mi všechno nachystat a připravit přesně tak, jak já jako kulturista potřebuji. Tímto mi doma vytváří profesionální podmínky, co se týče stravy. Samozřejmě mě podporuje i psychicky. Hlavně v dietě musí snášet moje stavy a nálady, i když to už není takové, jako v letech předchozích, kdy jsem dietu snášel hůře. Mám však své mouchy a jsem velmi náladový člověk. Ona tohle celé toleruje. Teď jsem navíc poznal i svou přítelkyni Dominiku, která mi pomáhala během přípravy na amatérskou Olympii. I ona mě musela dávat do kupy potom, co jsem před soutěží zjistil, že Troudi stáhl do mé kategorie a celkově nás bude soutěžit mnohem víc, než jsem si myslel původně. Ohromně moc mě podporují i teta, maminy sestra, s babičkou. Když k nim přijdu na oběd, tak mi nenabídnou koláče, nebo buchty. Sice by byly rády, kdyby mi mohly upéct takové věci, ale místo toho mi nabídnou rýži a maso. Dokonce se mě zeptají, kolik gramů rýže a kolik gramů masa by mělo v jídle být. Přesně ví, co potřebuji, a vůbec se nemusím bát, že by takové jídlo bylo nevhodné pro moje účely. Tyto tři osoby a nově i má přítelkyně mě neskutečně podporují a já jsem za to moc rád.

K tomu všemu mám pak i již zmíněné sponzory a skvělého trenéra, na kterého se můžu spolehnout. Když mám velké oči, tak mě Andrej trošku zaškrtí křídla. Když mám demotivační řeči, tak mě dá do kupy. Já jsem se tohle snažil Andrejovi nějakým způsobem vrátit během jeho přípravy. Hlavně když byl v Americe. Snažil jsem se mu přes zprávy poslat co možná nejvíc energie. Jasně, že by bylo lepší, kdybych mu mohl pomáhat přímo v Americe, ale letos se to nedalo sladit všechno dohromady.

Díky za rozhovor! Děkovačku už jsi zvládl, takže tě ještě poprosím, abys čtenářům a fanouškům vzkázal, kde tě letos uvidí a kde se s tebou mohou setkat. Tohle také všechny moc zajímá.

Určitě se semnou můžete potkat na seminářích Extrifitu. Ještě nevím místo, ale připravují se různé Extrifit Day’s. Určitě budu i na EVL’s v Praze. Co se týče soutěží, tak je předpokládaný start na podzim 2017, ale to se může změnit. Musíme se o všem poradit s Andrejem. Zde by byla cílem nominace na MS. No a každý den mě můžete vidět a potkat v Mozolani Fitness, kde jsem vážně každý den a pracuji tam. Kdo by chtěl podpis, nebo se semnou vyfotit, tak neváhejte, a stavte se za mnou. Nikdy jsem žádného fanouška neodmítl, takže se nebojte. Nebo vlastně jinak. Je zde jediná výjimka a to tehdy, když jím. To budete muset počkat, než jídlo dojím. *smích* Pokud máte zájem o můj coaching, tak se také můžeme dohodnout, to mi můžete napsat třeba na facebooku. Osobní tréninky pak jedině v Mozolani Fitness v Žilině.

Poděkování za fotky přiložené v rozhovoru patří Josefu Adltovi.

Norberta můžete sledovat na

Facebook

Youtube

Instagram

Webové stránky

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________