Můj první nákup SUPLEMENTŮ

Jan Caha
Jan Caha 2. 9. 2016
6 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Můj první nákup SUPLEMENTŮ

Dnes jsem se rozhodl napsat článek trochu na vlně úvahy nebo snad shrnutí faktů s filozofickým nádechem. Předpokládám, že každý z vás jednou nakupoval suplementy. I tento specifický nákup však má svá úskalí, kterým je potřeba věnovat pozornost. Co tedy musím znát, abych se rozhodl správně? 

Můj první nákup SUPLEMENTŮ

Ne nadarmo mnoho z vás (nebo spíše z nás) stráví nad výběrem suplementu v jakémkoliv e‑shopu spousty a spousty času. Ptám se proč? Vždyť váš čas je drahocenný, a i když se jistě chcete rozhodnout správně, nepřísluší výběru suplementu ani minutka vašeho času navíc. Zkusme se tedy vyvarovat těm největším chybám, které bychom mohli při nákupu doplňku stravy udělat.

Jaká jsou největší úskalí mého prvního nákupu? 

První věcí, kterou si musím být jist, je jasně definovaný cíl, resp. účel suplementu. Chci nárůst svalové hmoty? Dobrá. Mé kroky budou nejprve směřovat do kategorie doplňků podporujících růst svalové hmoty. Pokud chci svalovou hmotu, zeptám se sám sebe - mám zajištěn dostatečný přívod základních makroživin, tedy převážně bílkovin? Pokud ne, bude moje cesta selektována dál. Pokud ano, budu se opět odebírat trošku jiným směrem.

Jednoduše - abyste mohli správně vybrat doplněk stravy, ujasněte si, co od něj očekáváte. Nevěřte planým reklamním slibům na rychlé nabrání svalové hmoty nebo zhubnutí. Prozradím vám tajemství. Tyto sliby tak docela nefungují a nejsou většinou postaveny na pravdě. Bohužel.

Podívejte se na doplněk stravy reálně. Pokud vybíráte zcela první produkt, bude vaším cílem zřejmě nejprve vyvážit stravu a obohatit ji o dostatek bílkovin. Vybral jsem čtyři nejtradičnější cíle, které můžete při výběru doplňku stravy mít. K nim jsem přidal 3 suplementy, které by ve vašem nákupu měly/mohly být. Ať je to tak či onak, v 98 % případů bude prvním suplementem proteinový přípravek, který nahradí nevhodnou stravu nebo obohatí tu stávající o dostatek živin využitelných k ochraně či budování nové svalové hmoty. 

Chci přibrat svalovou hmotu 

1/ Proteinový přípravek

V tomto případě dodá dostatek využitelných živin pro proteosyntézu a tvorbu nové svalové hmoty. Nezapomeňte ale - nabírání je zejména otázkou energie, kterou byste měli zajistit běžnou stravou a dostatkem ostatních živin.

2/ Kreatin

Ač je to již poměrně specifická látka, napomůže snadnému a rychlému přibrání svalové hmoty a zároveň i síly.

3/ Větvené aminokyseliny

Představují výborný prostředek pro ochranu svalové hmoty, ale také pro její nárůst a udržení anabolického prostředí v organismu.

Chci shodit tuk 

1/ Proteinový přípravek

I v tomto případě mu připadá první místo. Přeci jen je kamenem úspěchu fakt, že budete schopni udržet co nejvyšší hladinu metabolismu. To vám zaručí právě dostatečně vyživení vaší svalové hmoty proteinovým přípravkem. 

2/ Spalovač tuku

Něco, co vám pomůže nastartovat tukový metabolismus a využít tuky naplno, se jistě hodí. Právě to bude splňovat spalovač tuku. V tomto případě ideálně termogenní. 

3/ Větvené aminokyseliny

I ty jsou zde potřeba a souvisí s bodem číslo 1. Větvené aminokyseliny totiž dokážou udržet svalovou hmotu i v případě energetického deficitu. To je pro vás nyní nejdůležitější. 

Chci zesílit

1/ Proteinový přípravek

Nerad se opakuji, v tomto případě to ale nejde jinak a opět byste měli zvolit proteinový přípravek, který pro vás bude spolu s kvalitními bílkovinami ze stravy výživným materiálem k přípravě vašeho organismu na produkci síly. 

2/ Kreatin

Kreatin dokáže poskytnout vašemu tělu rychle využitelnou zásobu energie, která se bude během fyzického výkonu zpracovávat a umožní vám jednu až dvě série navíc.

3/ Beta‑alanin

Sníží produkci kyseliny mléčné a napomůže rozvoji silových schopností. Ideálně jej v tomto bodě budete kombinovat ještě s vitamíny a minerálními látkami

Chci ochránit svalovou hmotu

1/ Větvené aminokyseliny

Jsou jedničkou v ochraně svalové hmoty, a proto nesmí chybět ani v našem výčtu těch nejdůležitějších doplňků. Populární BCAA jsou proto volbou číslo jedna. 

2/ Proteinový přípravek

Ten proklatý protein je tu zase. Ostatně proč ne. Jeho nákupy tvoří až polovinu trhu a pro vás je příjem kvalitních bílkovin opravdovou nutností. 

3/ Glutamin

Hraje velmi důležitou roli při zpracování aminokyselin během fyzického výkonu, stejně jako v podpoře proteosyntézy a v ochraně svalové hmoty. Neměl by tedy ve vašem nákupním koši chybět. 

Tím ale náš výčet úskalí, na něž byste si měli dávat pozor, nekončí. Jednoduše řečeno, měli byste se dívat i na více aspektů, nejen na to, jaký je váš cíl. Samozřejmě, že cílenost nákupu suplementů je tím hlavním a nejdůležitějším bodem. Existují i další podstatní činitelé toho, co vás při vašem nákupu ovlivní nebo by naopak ovlivnit nemělo. 

Ujasněte si cenu - pokud jste se již vrhli do vašeho prvního nákupu, tak popřemýšlejte nad cenou produktu, a nad tím, kolik chcete investovat. Častokrát reklamou nabubřelé produkty s vyšší cenou dokážou bez problému nahradit levnější a neméně kvalitní výrobky. Na druhou stranu, buďte obezřetní a dívejte se i na podezřele levné produkty, které nemusí splňovat přesně to, co byste od nich očekávali. Platí zde jednoduché pravidlo, čtěte etikety a porovnávejte, co jednotlivé produkty obsahují, a jak se zřejmě cena odráží na složení výrobku. 

Nenechte se zlákat reklamou - silná a masivní reklama může způsobovat v našem podvědomí nezištnou touhu okusit nebo zakoupit produkt, to věděli již první prodejci ve středověku - proto tolik vyřvávali na nádvoří. Víme to i my. Nenechte se tedy zviklat tvrdou reklamou a spíše se zaměřte na složení produktu, opětovné srovnání reklamou masírovaných produktů a jejich méně známých vrstevníků. 

Přemýšlejte nad dopravou - i doprava je nutné zlo. Produkt se za námi musí nutně nějak dostat, a tak je třeba se připravit na zvýšené náklady na dopravu, které byste mohli vynaložit jinde. Pokud vám to tedy časové možnosti dovolí, pro výrobek si raději zajděte osobně. Máte navíc možnost jej porovnat i fyzicky se svou představou, kterou jste si udělali na internetu. 

Váš první nákup nemusí být zcela jednoduchý. Nicméně doufám, že bude co nejúčelnější. Přeci jen nechcete své těžce vydělané peníze vyhazovat z okna. Vybírejte tedy chytře. 

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek