Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Jiří Tkadlčík: "baví mě lidi motivovat"

Jan Caha
Jan Caha 8. 9. 2016
Jiří Tkadlčík: "baví mě lidi motivovat"

Jirku Tkadlčíka není třeba dlouze představovat. Za poslední roky se stal naším nejúspěšnějším strongmanem, který kolem sebe vybudoval doslova auru legendárnosti. Kdo je, co ho čeká a co bylo jeho vrcholem v této sezóně? Rozhovor podzimu je zde. 

Autor: Jan Caha

Jiří Tkadlčík: "baví mě lidi motivovat"

V posledních několika měsících jsi absolvoval mnoho velmi kvalitních a prestižních závodech. Uspěl jsi v Africe, v Evropě, a to jak ve strongmanech, tak například v loglift & deadlift. Který úspěch tě nadchl nejvíce, a kterého si vážíš? 
Asi nikoho moc nepřekvapí odpověď, že si vážím každé zkušenosti, kterou mi závod nabídne a kterou si odnesu, nejde totiž vlastně ani tak o ten výsledek jako o to, s kým se člověk setká, jak se sám sobě i ostatním postaví a jak obstojí v podmínkách, které zdaleka nejsou takové, jaké si člověk udělá na tréninku. Abych ale jen nekličkoval, letošní závody byly mimořádně těžké a také mimořádně prestižní. Poprvé jsem dostal pozvání na World’s i Europe’s Strongest Man, kam jsem vlastně nemusel dělat vůbec kvalifikaci, čehož si hrozně vážím, oproti tomu Arnold Classic Australia i Africa byly mnou vybrané závody s menší konkurencí, takže i když jsem oba Arnoldy vyhrál a na WSM stanul na 4. místě, o krapet více si cením právě WSM pro tvrdou konkurenci i opravdu velmi těžké disciplíny. Čtvrtý zmíněný závod – ESM, mě čeká 29. Října a rád bych ho vyhrál.
 
Vrátím se k soutěži v Africe. Zachytil jsem to, že organizátoři měli svého favorita, kterého proti tobě tlačili. Ty ses ale nedal a vytřel jim zrak. Jak se ti zde soutěžilo? 
Musím říct, že i když velmi nerad někomu šlapu po organizaci, protože sám mám za sebou pořádání mnoha závodů a vím, jak těžké to někdy může být, Afrika byla zkrátka propadák. Závod byl rozdělený do 2 dní, což je perfektní, o něco méně perfektní už ale bylo to, že se 3 disciplíny táhly doslova celé odpoledne (7hodin). Přidám-li k tomu tebou zmíněné protěžování domácího závodníka, kdy vymýšleli opravdu neskutečné věci jen aby nasbíral body a já o nějaké přišel, nezávodilo se mi vůbec dobře. Ale jak jsem říkal i ve videích, Karma existuje a ukázala se. Čím více vznikalo nesrovnalostí, tím větším strojem jsem byl a byl jsem odhodlán ukázat, že pravda prostě vítězí. A zvítězila.
 
Co celý africký pobyt. Stihl sis užít i místního koloritu?
Celý týden jsme trávili pouze v hlavním městě, které vypadá při troše fantazie jako obrovské Palladium a OC Kotva v jednom. Za trochou přírody jsme proto vycestovali s našim kamarádem Kreysonem z Afriky do místního Safari, které bylo naprosto úžasné. Lvi, žirafy, divoká příroda. V tomhle mě Afrika okouzlila.
 
Jak se ti poté závodilo s titulem z Arnold Classic? A jaké soutěže do konce roku ještě plánuješ?
Popravdě, necítím přílišné změny. Je to krásné, mít na krku dvě zlaté z Arnold Classic, ale jak jsem již říkal, ty nejlepší v kat. 105 kg jsem potkal na WSM a tam pro mě má jakýkoliv uzmutý bod hodnotu. Celý tento závod byl pro mě hodně velké nakopnutí, protože jsem si uvědomil, že loni jsem byl 9. – naprosto v pozadí. Letos jsem měl před poslední disciplínou 3. místo. To je pro mě obrovský posun a zjištění, že už na ty kluky mám. Příští rok musím tedy jasně vyhrát. No a co se týče letošních akcí, pořádáme jeden seminář za druhým, o což je obrovský zájem, stejně tak je na začátku října v programu první Strongman Camp se mnou a Radkem Patákem, což bude víkendový pobyt s trénováním, zábavou, relaxem, a pak už mě čeká jen zmíněné ESM a trocha volna.
 
Krátkovdobý letošní cíl bychom měli, co ale ten dlouhodobý, co plánuješ v příštích letech?
Musím říci, že tuhle otázku si vlastně kladu i já. Původní myšlenkou byl před 12 lety vzhled. Pak přišla síla. A před pár lety se to stalo víceméně posláním. Strašně mě baví lidi motivovat, líbí se mi, že to vnímají, jsem dojatý, když mi přijde zpráva: ,,Viděl jsem tvá videa a skončil jsem s pitím a začal cvičit.“ Nebo ,,Vyboural jsem se v autě a nemohl chodit, díky tobě cvičím a je to lepší a lepší“. Před těmi 12 lety by mě tohle nenapadlo, teď je to realita a já v tom určitě hodlám pokračovat. Kromě cíle být nejsilnějším mužem světa, mám tedy v plánu dál motivovat lidi, dál dokazovat, že nemožné neexistuje a dál být sám sobě pánem, mít svoji svobodu a dělat to, co miluji. Za tři roky bych také rád závodně polevil a založil rodinu, tak uvidíme 
 
Z trochu jiného soudku. V poslední době je značka Tkadlčík velmi vyhledávaná, absolvuješ mnoho seminářů, moderuješ soutěže, jsi hostem mnoha akcí. Která z těchto činností tě baví nejvíce?
To snad ani nejde říci – baví mě to celé! Dříve jsem měl rád hlavně osobní tréninky, teď mám každý víkend takový hromadný osobní trénink s 50 lidmi v různých koutech republiky a je to skvělý pocit, když člověk ví, že má co předat dál. 
 
Co je obsahem tvých seminářů, a jak se na ně mpohou lidé dostat? 
Většina seminářů je vedená na téma ,,O silovém tréninku“ a zabýváme se samozřejmě základy, tréninkovými postupy, technikou, obecnou silou, ale i motivací a vlastně vším, na co se mě příchozí ptají. Součástí je pak i velký trénink, kdy si všichni mohou vše vyzkoušet a je z toho obvykle jedno dlouhé příjemné odpoledne. Další variantou jsou pak strongman semináře, kterých prozatím moc nebylo, nicméně začíná být opět veliký zájem a tak to brzy zařadíme do repertoaru. No a přihlášení se? Jednoduché! Všechny akce dávám minimálně 1x týdně vypsané na svoji stránku na facebooku, kde najdete také události k akcím a u každé takové události je kontakt pro přihlášení se. 
 
Odhalil jsi i vlastní kolekci oblečení. Plánuješ s ní větší boom nebo zůstane u těchto pár kusů?
Popravdě jsem plánoval rozdat pár triček už na začátku, ale bohudík je o to nyní takový zájem, že víceméně nestíháme posílat, nestíháme tisknout, nestíháme nic. Ale je to jedině dobře, protože kdykoliv přijedu kamkoliv na seminář, závody nebo moderovat a vidím v publiku nebo mezi závodníky svá trička, šortky nebo další věci, krásně to zahřeje u srdce. Poslední takový případ jsou Karlovy Vary (3.9.) kdy jsem jen mezi závodníky našel 4 kousky z mojí kolekce! 
 
Spolupracuješ i s Czech Virus, neplánujete nějakou speciální "strongman" řadu?
Popravdě jsme o tomhle zatím vůbec nemluvili, ale možná si nám vnukl nápad, tak uvidíme, co s klukama vymyslíme do budoucna!
 
 
Se značkou sportovní výživy se pojí i výživové téma. Co tvoje strava při takovém zápřahu. stíháš vše, tak jak bys chtěl? 
Bohužel ne. I když si stále říkám, že svému tělu dlužím více, jsou dny, kdy zkrátka vím, že by i strava i regenerace měla být lepší. Ohledně té stravy ale nejde o chyby ve smyslu např. velkého množství sacharidů nebo tučného jídla – právě naopak. Povětšinou jde o problém, kdy přijmu buď obecně málo kalorií nebo je přijmu z nekvalitních zdrojů a narychlo. 
 
Jaké využíváš jiné regenerační prostředky? 
Poslední dobou sázím především na kryoterapii, což je vynikající věc na zastavení mikrotraumat a posílení imunity. Pak samozřejmě zcela naopak uvolnuji svaly v sauně, chodím na fyzioterapii k Martině Dostálové, což můžu s klidným srdcem doporučit. Ze suplementů pak samozřejmě glutamin a permanentně celý den BCAA, naprostá klasika.
 
Poslední otázka bude trochu filosofická. Jak se ti žije jako nejznámějšímu českému strongmanovi? 

Jsem rád, že to tak vnímáš. Žije se mi krásně, dýchá se mi krásně. Jsem rád, že ta dřina, trénink a celkově postoj nesou ovoce a že začíná být strongman konečně v povědomí lidí i u nás a rozhodně tímto nepolevím – spíše naopak. Věřím, že jednou mohu zanechat opravdový odkaz a udělám pro to vše.

Děkuji za rozhovor. 

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________