Aleš Pařez – rozhovor o chronické únavě

Aktin Redakce
Aktin Redakce 15. 9. 2016
Uložit článek
Aleš Pařez – rozhovor o chronické únavě

S Alešem Pařezem jste se mohli setkat už v předešlém rozhovoru v době, kdy ještě Tygři z Liberce nebyli mistry extraligy. Tento tým ale potvrdil svou suverenitu ze základní části, a k titulu dokráčel. Některé z vás tedy možná překvapí, že tento rozhovor je veden zcela jiným směrem, než by bylo očekáváno. Bude totiž celý věnován chronické únavě, jejím projevům, prevenci, či vyhlídkám do budoucna.

Přeji vám ničím nerušený čtenářský zážitek.

 Jakub Kalus

Aleš Pařez – rozhovor o chronické únavě

Zkuste prosím našim čtenářům ve stručnosti popsat chronickou únavu. Jak se v takovém stavu člověk cítí, a jak je tento stav běžný?

Chronická únava je stádium lidského těla, kdy cítíme, že máme stálý nedostatek energie. Ten, kdo se nestará o svoji zahrádku (své tělo), dostane od matky přírody 3 žluté karty, potom až kartu červenou:

 • První žlutá karta je chronická únava, což je první známka toho, že děláme něco špatně. 
 • Druhá žlutá karta je plísňová infekce (např. plíseň za nehty nebo mykóza).
 • Třetí žlutá karta je parazitická infekce nebo přítomnost červů v těle (např. tasemnice nebo lupy).
 • Červená karta (ze hry ven!) je velká nemoc (např. rakovina nebo zhoubný nador).

Jak na člověku poznáte vy sám, že trpí chronickou únavou? Existují pro zjištění nějáké testy? 

Známky jsou celkem jasné. Člověk cítí častou únavu, je většinou závislý na kofeinu a cukru. Mnoho cukru je výrobci chytře schováváno do mnoha potravin, které se stávají návykovými. Cukr dodá rychlou energii, která ale rychle opadne. Cukr bere z těla živiny, aby mohl byt stráven, a oslabuje/potlačuje imunitu těla proti parazitům a nemocem. Lidé závislí na cukru a kofeinu se nevědomky stávají součástí neustálé energetické houpačky. Člověk s vysokým stádiem chronické únavy si například dá stimulant a necítí žádné nakopnutí. Dá si například kafe před spánkem a hned usne.

Někteří lidé jsou na tento zvyk i pyšní, ale z pohledu zdraví to znamená, že jsou na zlomu vyhoření, kdy je ani stimulant nedokáže nakopnout, což je perfektní cesta k dlouhodobým zdravotním problémům. Paradoxem je, že spousta lidí ve zdravotnictví a fitness jako jsou trenéři, dietologové, a doktoři, tento problem mají, a snaží se pomoci svým klientům/pacientům, což samozřejmě nefunguje, protože oni sami neví, jak z kolotoče ven.

Myslíte si, že u nesportující populace je tento stav běžnější, než u sportovců?

Myslím si, že běžná populace tímto problémem trpí vice. Na druhou stranu přetrénovaní sportovci, kteří musí procházet mnoha hodinami tréninku denně, a zároveň nedbají na spánkový a stravovací režim, začnou dříve nebo později trpět příznaky chronické únavy. Nesportovci jsou většinou přepracovaní lidé, kteří málo spí, a stresují se v práci, ve které většinou ani nechtějí být. Chronická únava se rozrůstá mezi lidmi celkově, bez ohledu na to, zda sportují či ne. 

Jakým způsobem se lze chronické únavy zbavit, a jak jí vůbec předejít?

Předejíti (prevence) je ta správná cesta. Prevence je celkem jednoduchá, ale lidé ji ignorují. Základem je voda. Voda je obrovská dobíječka energie, protože všechny buňky v těle jsou na ní závislé. Bez umělých bublinek, bez cukru, sladidel, barviv, jednoduše voda… 7,2 pH je ideální.

Spánek: Spánek je zdarma, a je nejlepší formou regenerace. Plní v podstatě stejnou funkci, jako nabíječka pro váš mobil. Unavení lidé mají často skoro vybitý “mobil”, protože ho moc často používají a málo nabíjí.

Strava: Strava musí obsahovat živé jídlo, což je jídlo, které se kazí. Bebe sušenky a další komerčně vyráběné cereálie, které naše děti vidí v televizi, jsou mrtvým jídlem, které se nekazí. Mrtvé jídlo = mrtvé tělo, což se projevuje jako chronická únava. Cokoli je pasterizováno, je zbaveno enzymů, které jsou životem v jídle. Pasterizované mléko je “mrtvé”, a bude napomáhat spíše k růstu červů a parazitů v těle. Práce červů a parazitů v přírodě je žrát a rozkládat to, co je mrtvé.

Setkal jste se někdy vy osobně s tímto stavem? 

Už roky se zajímám o to, co to obnáší být zdravým člověkem v dnešním světě plném cukru, chemie, pesticidů, sladidel atd.  Při studiích s Paulem Chekem, jsem zjistil, že jsem se mnohokrát přiblížil ke stádiu chronické únavy, ale vždy se o sebe začnu dostatečně starat, a tělo si dokážu uhlídat v dostatečné rovnováze.

Je chronická únava problémem pouze dospělých jedinců, nebo postihuje například i děti?

Myslím, že se tento problem začíná týkat i dětí. Protože “najíždějí” na cukr a mají méně spánku kvůli mobilům a televizi, které na ně neustále svítí. Tělo člověka si potom myslím, že den je strašně dlouhý, a noc (kdy je tma), je krátká. Takže opět platí jak pro děti, tak dospělé: Máme hodně aktivity na mobilu, a krátkou dobu na “nabíječce”.

Špatné držení těla u dětí i dospělých v době dnešních sedavých zaměstnání, mobilů, či oblíbené cyklistiky jako “zdravého pohybu”, také vede k časté únavě, protože ohlé tělo musí neustále bojovat proti gravitaci, která na páteř tlačí přesně svisle dolů. Jakmile nesedíme, necvičíme, nebo nechodíme rovně, plýtváme energií, a slepě bojujeme s gravitací v souboji, který se nedá vyhrát.

Zkuste prosím z vlastních zkušeností a pozorování porovnat například množství osob v České republice trpící tímto stavem s jinými zeměmi, ve kterých jste dříve bydlel. Jak si jako národ stojíme?

My jako národ pouze kopírujeme to, co se děje ve vyspělých zemích. Situace v ČR bude brzy stejná jako v západních zemích, protože začínáme žít stejný životní styl. Málo spánku, sedavé zaměstnání, chemicky ošetřované jídlo, GMO, cukr, bílá mouka v mnoha potravinách… Například Rusko má alespoň zájem na tom, zakázat geneticky modifikované potraviny a vytlačit Monsanto a jejich zaměstnance, kteří používají skafandry, ve kterých stříkají rostliny, které my jíme.

Vše, uvedené výše, je smrtelná kombinace spolu s cukrem, kofeinem a nedostatkem spánku.

Myslíte si, že počet osob trpících chronickou únavou spíše stoupá, nebo klesá? A jaké jsou dle Vás vyhlídky do budoucna?

Množství osob, trpících chronickou únavou rozhodně stoupá. Budoucnost je taková, že budeme potřebovat více a více stimulantů jako kompenzaci za nezdravý životní styl. Situace se bude zhoršovat, a nemocnice nebudou stíhat, protože 90 % toho, co předepisují lékaři, léčí pouze příznaky, a ne příčinu problémů.

Například ve Velké Británii nemocnice nestíhají už teď. Jeden z příznaků chronické únavy jsou časté bolesti hlavy. Podle mého názoru bolest hlavy není projevem nedostatku prášků na utlumení bolesti hlavy. Příčinou je nezdravý životní styl. Hlava pouze vydává bolest, aby měl člověk šanci si uvědomit chyby, a udělat změnu ve svém životě. Paradox je v tom, že mnoho lékařů, které jsem měl v Británii šanci trénovat, mělo bolesti hlavy, na které pravidelně brali prášky. Takto dnes prostě dnešní svět funguje, ale já to považuju za smutné.

Aleši, jménem redakce aktin.cz Vám děkuji za rozhovor, a přeji mnoho dalších úspěchů v profesním, i osobním životě.

Odkazy:

http://www.bodypro.cz

https://www.facebook.com/BodyPro

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________