Rasťo Valent: "za 3 roky v physique mám přes 20 soutěží"

Jan Caha
Jan Caha 20. 9. 2016
Uložit článek
Rasťo Valent: "za 3 roky v physique mám přes 20 soutěží"

Je velmi aktivním závodníkem kategorie physique a dokonce jedním z nejlepších slovenských závodníků. Co naplat, že zde již pár let nežije a svoje místo našel v Anglii. V letošním roce se zúčastní těch největších soutěží včetně Arnold Classic nebo Diamond Cup. 

Rasťo Valent: "Za 3 roky v physique mám přes 20 soutěží"

Rasťo, představ se prosím čtenářům Aktinu.

Jmenuji se Rasťo Valent, pocházím ze Slovenska (Bratislava) a žiji už 9 let v Anglii, kde pracuji v obchodě se sportovní výživou, ale i jako osobní trenér. Už tři roky soutěžím a reprezentuji Anglii v kategorii Men's Physique. Soutěžit jsem začal už v roce 2012 v naturální kulturistice.

Cvičit jsi začal až v Anglii nebo ještě na Slovensku? Jaké byly tvé začátky s cvičením?

Cvičit jsem začal už na Slovensku, když mi bylo asi 14 let. Během toho jsem hrával i hokej. Vážně jsem to začal brát až v Anglii, to jsem začal s opravdovým tréninkem a dodržováním jídelníčku. Do té doby to bylo spíše o tom, že jsem chtěl mít velký biceps a nevěnoval jsem se tolik dietě. Rozumět jsem tomu začal až po nějaké době, když jsem si začal o všem číst a vzdělávat se.

Jak lidé vnímají kulturistiku a cvičení celkově v Anglii oproti tomu, jak to berou kluci, holky nebo veřejnost na Slovensku? Jsou tam nějaké rozdíly?

Neřekl bych, že tam jsou nějaké rozdíly. V Anglii je to ale tak, že tu závodí mnohem víc lidí. Anglická IFBB (UKBFF) pořádá za rok strašně moc závodů. Je tu přes 20 kvalifikačních závodů na soutěže, jako jsou UK Finals, amatérská Olympia, Arnoldy a Diamond Cup. Na tyto soutěže se musí každý kvalifikovat svými výsledky. Pokud se to tu rozhodne někdo brát vážně, tak k tomu má dveře otevřené. Když na sobě budeš makat, tak můžeš snadno prorazit. Na Slovensku je ten okruh lidí mnohem menší. I kvůli tomu mě kontaktovalo plno kluků ze Slovenska kvůli tomu, že by si chtěli zasoutěžit v Anglii. Tady je ta úroveň soutěží velmi vysoká, ať už jde o soupeře, tak i ceny, které tu můžeš vyhrát. Já jsem například vyhrál British Grand Prix a jako cenu jsem dostal certifikát na kurz osobního trenéra a strašně moc doplňků výživy. Měl jsem problém to všechno pobrat a odnést s sebou domů.

UKBFF je, tuším, jediná evropská federace, kde můžeš získat profi kartu jakožto absolutní vítěz národního šampionátu (u vás UKBFF Finals), je to tak? Orientuješ se v tomto tak, abys mi mohl říct, jak se tohle UKBFF povedlo?

Je to tak. Je potřeba si uvědomit, že UK Finals je kvalitní soutěž, jako například NPC Nationals v USA. Když jsi na UK Finals v Top 6, tak je to obrovský úspěch. Konkurence na takové soutěži je obrovská. Anglie je veliká a úroveň UK Finals je velmi vysoká díky hvězdám, jako jsou Romane Lanceford, Ryan Terry a plno dalších, kteří v UKBFF závodili, nebo stále ještě soutěží. Získat profi kartu na britském finále není vůbec jednoduché. Já například jsem se do té top 6 dostal až třetí rok. Skončil jsem 6. z nějakých 30 závodníků. Vyhrát profi kartu v takové konkurenci je veliký úspěch. Britská IFBB měla ve světové IFBB vždy silnou pozici. Zajímavostí je možná i to, že na britském finále soutěží borci z dalších zemí, pokud se kvalifikují na nějaké kvalifikační soutěži. Zazávodit si sem jezdí lidé z Německa, Polska, Irska a dalších zemí.

Souhlasím a jsem rád, že to tak UKBFF má. Závodníky máte kvalitní ve všech kategoriích a zaslouží si mít takovou příležitost. Dostal jsi se ke svým soutěžním výsledkům. Pochlub se našim čtenářům, jaké jsou tvé největší soutěžní úspěchy jak v UKBFF, tak i na mezinárodních soutěžích.

Na začátek musím určitě zmínit 2015 Nathalia Melo Classic, což je soutěž, kterou jsem vyhrál jak ve své kategorii, tak i absolutně. Vyhrál jsem i British Grand Prix. Povedlo se mi vyhrát také Zack Khan Classic. První jsem byl i na British Nationals (testovaná soutěž). Mezi další úspěchy patří 7. místo na Arnold Classic, 5. místo na Amateur Olympia nebo 2. místo na South Coast Championship. I když nereprezentuji Slovensko, tak se dá říct, že jsem na mezinárodní úrovni nejúspěšnější závodník ze Slovenska závodící v Men's Physique. I na Slovensku je však plno borců, kteří mají svou kvalitu.

Letos sis zasoutěžil i na slovenském Diamond Cupu. Jak sis tuto soutěž užil?

Soutěž jsem si užil. Úroveň byla moc dobrá. Dva britští šampioni byli v jedné kategorii, byl tam i německý šampion a plno dalších kvalitních závodníků. Eliminací jsem prošel, ale na finále to nestačilo, nevadí.

Jaké jsou tvé soutěžní plány pro zbytek roku 2016?

Připravuji na podzimní část sezóny. Arnold Classic Europe v Barceloně. Po Arnoldu to budou UK Finals. Pak mě ještě čeká Diamond Cup v Anglii a přemýšlím i o Diamond Cupu v Řecku, o němž však ještě nejsem naplno rozhodnut. Poslední soutěží bude amatérská Olympia v San Marinu.

San Marino je tuším začátkem prosince. To znamená, že budeš muset držet formu skoro dva a půl měsíce. Je to pro tebe náročné, nebo už víš, jak na to?

Za ty 3 roky co závodím v Men's Physique mám za sebou přes 20 soutěží. Ve formě se snažím držet po celý rok. Jediné období, během kterého trošku vypouštím, jsou Vánoce. To si dávám přestávku jak od diety, tak i od cvičení, které omezím. Je to náročné, ale také je to něco, co jsem si vybral a co mě baví.

Rasťo, jak se stravuješ? Pokud se tvé stravovací návyky nijak neliší od většiny lidí ve fitness průmyslu, tak můžeš být klidně stručný. Pokud se stravuješ jinak, tak prosím čtenářům co nejvíce popiš své postupy, které se ti osvědčily.

Příklad jídelního lístku na jeden den:

 • Jídlo 1: 250g hovězí rump steak, čajová lžička kokosového oleje a 50 - 100g mandlí (přes noc namočím do vody, aby změkly)
 • Po tréninku: 80 g sacharidů z rýžových chlebíků
 • O 20 minut později: 40 - 60g  izolátu syrovátkového proteinu (WPI)
 • Jídlo 2: 250g hovězí rump steak, čajová lžička kokosového oleje a půlka avokáda se zeleninou
 • Jídlo 3: 150 g krůtí, kokosový olej a salát
 • Jídlo 4: 100 - 200g Jumbo Oats (ovesné vločky) smíchané s vodou, 15 g glutaminu, skořicí a syrovátkovým proteinem

Před spaním dávám sacharidy s pomalým uvolňováním energie - s nízkým glykemickým indexem - tedy ovesné vločky. To je moje poslední jídlo dne ať už v přípravě na soutěž, nebo v off-season. Nikdy to neměním. Vločky nevařím, jen je smíchávám s vodou, proteinovým práškem, skořicí a asi 15 g glutaminu. Vločky pomalu uvolňují inzulín a tělo mi dává zadarmo během spánku růstový hormon, Právě tyto dva hormony spolu jsou v kulturistice tou nejlepší anabolickou kombinací a já mám díky nim anabolický spánek.

Po tréninku dávám cukry s vysokým glykemickým indexem, které zabezpečí nejrychlejší odezvu inzulinu a doplní do svalů glykogen extrémně rychle. Rýžové chlebíky jsou dle mého tou nejlepší variantou. Protein dávám po dalších 20 minutách kvůli regeneraci po tréninku.

Kardio nikdy nedělám!

Cukry, tuky a bílkoviny upravuji podle toho, jak se mi líbí forma. Není to tedy plán, kterého se vyloženě držím bez výjimek Řeším to všechno instinktivně a klidně si dám ráno vajíčka, nebo vyměním nějaké jídlo za jiné.

Rasťo, já měl v rámci letošního Bodypower UK možnost zatrénovat si v Emporium Gym a tři roky zpátky v Ultimate Fitness. Parádní posilovny s hardcore atmosférou, které v ČR nenajdu. V jaké posilovně cvičíš ty a jak bys mi tuto posilovnu popsal?

Já cvičívám ve více posilovnách. Nejvíce cvičím ve Sport Center, což je taková dvoupatrová posilovna, která není zrovna hardcore, ale je plná skvělých strojů a činek. Vybavení je tam opravdu špičkové a naleznu tam všechno, co potřebuji. Leisure Park je fitkem, ve kterém pracuji jako osobní trenér, takže i tam si občas zacvičím. Poslední posilovnou, kterou reprezentuji i na soutěžích, je v Londýně Panthers Gym. Jedná se o hardcore bodybuilding posilovnu, která je známá v celé Anglii. Super atmosféra, tvrdé písničky a prostě skvělý gym. Tam cvičím 1 - 2 krát za týden.

Jsme na konci. Díky za rozhovor! Pokud bys rád závěrem někomu něco vzkázal nebo poděkoval, tak máš možnost.

Já děkuji tobě za rozhovor a doufám, že se bude rozhovor čtenářům Aktinu líbit. Děkuji všem, kteří mě nějakým způsobem podporují a motivují.

Sociální sítě

IG: https://www.instagram.com/rastovalent_ukbff/

FB: https://www.facebook.com/Rasto-Valent-UKBFF-322986867841929/?fref=ts

Rasťu Valenta vyzpovídal pro Aktin Honza Kavalír

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________