Fitness HANTÝRKA, kterou musíte znát před prvním vstupem do fitka

Jan Caha
Jan Caha 24. 9. 2016
Uložit článek
Fitness HANTÝRKA, kterou musíte znát před prvním vstupem do fitka

Chystáte se do fitness centra a nevíte, co přesně byste od něj mohli čekat, koho tam potkáte, a jak s vámi bude mluvit? Každé sociální prostředí svá pravidla a "hantec", a fitness centrum není výjimkou. Co byste měli znát, než tam poprvé nakráčíte? 

Fitness HANTÝRKA, kterou musíte znát před prvním vstupem do fitka

Ač jsme jako Aktin.cz borci ze štatlu, kteří za mlada jezdili šalinou na Prigl nabalovat koc, nemyslím hantecem teďka to, co byste slyšeli v našich krásných končinách, luzích a hájích. I fitness prostředí má svou hantýrku, kterou jako mladý nadšenec nebo fitkem nepolíbený začátečník musíte znát. Dokonce bych v tomto bodě přirovnal fitness komuniktu k určitému klanu nebo dokonce až africkému kmeni žijícímu kdesi v pralese a komunikujícího svým jazykem, kterému ostatní nerozumí, ale seznámený jedinec je naprosto ve svém živlu. Možná tak, jako když si "kopačky" mezi sebou řeknou, že jeden trefil šibenici šajtlí, nebo že dal soupeřovi brko. A vy si představíte šibenici ze středověku nebo brčko na pití vaší oblíbené limonády. 

Jaké jsou tedy ty základní hlášky a hantýrka z fitness prostředí? 

"Jedu bomby"


Nejednou se setkáte právě s tímto trochu děsivým spojením. Ač to může vypadat jako oblíbená islamistická hláška při cestě na západ, vězte, že tak tomu tak není, žádné bomby nemáte, a dokonce je ani nevezete. "Jet bomby" znamená jednoduše makat ve fitku na maximum, pracovat s tou největší zátěží, které vaše tréninkem opotřebované tělo zvládne, a které si dokážete představit i vy. Nebojte se tedy, mimo vašich krví přeplněných bicepsů pravděpodobně ani nic nebouchne. 

"leeeg dej" 


Pokud vás zastaví kulturista opatřený velmi širokou chůzí a děsivým křikem "leeeg dej", tak nezačínejte prohledávat kapsy, abyste mu opravdu něco dali, i když vůbec netušíte, co může znamenat ten lééég. Pravděpodobně si onen "týpek" zrovna odcvičil nohy, které ho tak bolí, že není schopen přinožit, a musí jednoduše chodit po nepřímé linii chůze, aby nemusel dělat ani jedno "předkopnutí" navíc. Jednoduše, onen "leeg" je ve skutečnosti jen a pouze krátké anglosaské leg, které označuje dolní končetiny, a "deeej" neznamená dát hned to, co máte po kapsách, ale den. V tuto chvíli to chce jen a pouze trochu soucitu, protože pro člověka, kterého máte před sebou, byl tento den pravděpodobně druhým nejtěžším, hned po dni, kdy se nemohl kvůli práci dívat na Olympii. 

"napumpovat křídla" 


Lekce letectví? Ale nikoliv. Nejde o křídla letadla. Ani se nemusíte bát, že vámi oblíbený nelétavý pták - tedy kuře, bude v době, kdy ho chcete sníst, naplněno vzduchem za pomoci vzduchové pumpy, aby se konečně dostalo ke svému celoživotnímu cíli, a to vznést se alespoň kousek na zem. Tady jde o prostý trénink zad. Ještě lépe, o vaši šířku, která má opravdu jen a pouze evokovat to, že bude mít až téměř křídla, nebo taky "záda jako letiště", což je výraz s docela podobným významem. 

"potrhat kozy" 


Tady už se dostáváme trochu do kategorie animálního sadomasochizmu. Nicméně ani toto označení, nemusí znamenat to, co je evidentní. Vy jdete přeci jen na trénink hrudníku, tedy prsou. A možná ty svoje "kozy" nebudete ani tak "trhat", jak si myslíte. Půjde jen o jejich napumpování několika sériemi oblíbeného benchpressu, nebo tlaky s jednoručkami. 

"co sypeš" 


Tenhle výraz jste možná používali do teď pouze v zimě, když jste vyrazili na zledovatělou plochu před svůj dům. Nyní se ho naučte. Tímto výrazem dáváte jasný signál své podřazenosti většímu jedinci, který evidentně disponuje vyšším množstvím svalové hmoty. Má svůj jídelníček a suplementaci, a ta vás zajímá. Tento výraz vám pomůže k tomu, abyste se k ní dostali. 

"pojď, jdeš sám" 


Bohužel, i tento výraz je vám znám, a to hlavně z pátečních večerů a konců diskotéky. Zase to nedopadlo... No nevadí. Odteď si tenhle výraz můžete užít, a to ve spojení s dopomocí při benchpressu. Nevadí, že budete svému spolucvičenci lhát, vůbec ne. Tímhle výrazem si získáte přátele a kamarády, protože přece dali sami 100 kg na bench. Co naplat, že vy už máte pro tento den přítahy s velkou činkou odjeté.

"pojedem mrtvoly" 


Při tomhle slovním spojení vás trochu zamrazí. A právem, nebude to nic příjemného, i tak se ale nebojte. S mrtvolou, tedy alespoň ne při správném provedení, se absolutně nesetkáte. Jedná se o cvik, který se běžně používá pro trénink zad a celkové síly těla. Pozice a výraz "pes na toaletě" však často bývá hned v závěsu. Dejte na ni pozor. 

"to je sypač, je nastřelenej, našitej, prosypanej až na půdu..."


Všechny tyhle výrazy jsou lehkým projevem závisti. Naučte se je. Bude se vám lépe existovat a vyrovnávat s tím, že je někdo lepší nebo svalnatější. Ne, teď si dělám trochu srandu. Často však toto spojení uslyšíte neoprávněně i oprávněně na někoho, kdo trochu vystupuje ze šedi posilovny, je lepší, svalnatější, silnější nebo vyrýsovanější, než zbytek, a tím je v nelibosti. 

"bobule"


Ač to může vypadat velmi svěže, a sice tak, že si budete dávat šťavnaté ovoce po výkonu, není tomu zcela tak. Termín bobule označuje doplňky stravy i doping, a to hlavně v očích laické veřejnosti. Nenechte se vyvést z míry a ukažte, že víte, co do sebe dáváte, a že to pro vás nejsou jen bobule. 

"kardio" nebo "aerobka" 


Nebojte se aerobiku, tohle bude zcela a úplně jiné. Jedná se pouze o vytrvalostní aktivitu, řízenou vámi samotnými, a to v různé délce trvání. 

Nyní už víte, jak se chovat ve fitness prostředí. Malý základ už máte. No tak neváhejte, pojďte do toho a vzhůru do fitka. 

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________