Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Do you even Youtube - 47/2016

Do you even Youtube - 47/2016

Co by bylo pondělí bez "Do you even Youtube", kdybychom se nepodívali na ty nejlepší videa ze světa kulturistiky a fitness, ale také na to, co se za poslední týden v tomto fitnessovém světě událo. Do you even Youtube je zde, a to opět pod taktovkou Honzy Kavalíra. 

Do you even Youtube - 47/2016

Lukáš Topinka si pro nás připravil video, na které jsem se já osobně těšil už nějakou tu dobu. Jedná se o slibované video ze sklepa, ve kterém Lukáš občas absolvuje své tréninky. Trénink ve sklepní posilovně je pro něj plnohodnotným tréninkem, protože Lukáš patří mezi ty kulturisty, kteří preferují základní cviky, jako jsou shyby, mrtvé tahy, těžké přítahy s volnými vahami, těžké tlakové cviky atd. Lukáš ve videu tuto svou filozofii také vysvětluje a sám moc nechápe, proč se lidé vyhýbají základním cvikům a nahrazují je (myslí si, že to jde) cviky na strojích. Argumentem pro základní cviky je jak věda, tak i výsledky, jakých díky základním cvikům dosáhli velikáni v historii kulturistiky. Podle Lukáše by měl být trénink z 90% o základních cvicích. Lukáš v tréninku dbá na techniku u všech cviků, ale sám uznává, že i lehký cheating může mít svůj význam (viz. Lukášovy videa z letošní přípravy). U prsních svalů pak zmiňuje důležitost negativní fáze pohybu, kterou by cvičenci neměli opomíjet. Pumpičky na strojích si asi tohle video neužijí, protože jim pokazí jejich vizi o cvičení, ale já si tohle video od Lukáše moc užil a těším se na další, kterým bude trénink nohou! Doufám že i v dalším videu před tréninkem Lukáš nedá žádné doplňky stravy - předtréninkáč. I tomu fandím.

Trénink paží od švýcarského trenéra Patricka Tuora v podání Afroameričanky a Japonce v posilovně, která se nachází v Las Vegas. Jo jo, to je to další video, které na nás čeká v Do you even Youtube. Iris Kyle je tréninkovým parťákem Hidetada Yamagishiho, když spolu tihle dva cvičí už asi čtvrtým rokem. Iris nějakou dobu Hideho také trénovala a jen tak mimochodem spolu tihle dva vlastní Bodi Café, kde se můžou vyznavači zdravého životního stylu najíst 7 dní v týdnu a dát si třeba zdravé smoothie. V tréninku na vás nečekají žádné nové cviky. Novinkou možná jedině budou nějaké úhly, které třeba vy sami v tréninku bicepsů a tricepsů nezkoušíte. Hide je aktuálně v přípravě na Arnold v Columbusu, kde se pokusí obhájit svůj titul z letošního roku a Iris Kyle? Ta se chtěla vrátit na prkna letos, ale nepovedlo se to i přes to, že soutěžit, podle svých slov, chtěla. Došlo však k nedorozumění s pořadatelem a její soutěžní comeback se neuskutečnil. Tréninky těchto dvou sportovců mě baví sledovat z toho důvodu, že se drží po celý rok ve formě a tréninky jsou inteligentní. Dávají smysl a není to jen snaha honit napumpování a doufat, že to z toho poroste. Patrick Tuor v tomto dělá světu kulturistiky dobrou reklamu. Jeho tréninky jsou zajímavé. Na konci videa nám pak Hide sděluje, že letí s Iris do Japonska, kde oba čeká turné plné seminářů. Já myslím, že tam oba uvítají jako ty největší celebrity. Hide má doma v Japonsku tisíce věrných fanoušků.

Jose Raymond si ve videu, které na vás čeká právě teď, zatrénoval v posilovně u svého sponzora. Steve Cardillo's Waterworld Gym je nádherná posilovna a tohle je snad vůbec poprvé, co jsem viděl delší tréninkové video z tohoto "fitka", které bych si já nikdy nedokázal představit ani v těch nejkreativnějších snech. Tuhle posilovnu snad ani nemá smysl nějak popisovat. Ve videu ji uvidíte celou. Celý tento nápad a jeho realizace, to je prostě sen. Jak je možné, že tohle někdo vůbec dokázal vymyslet a pak plán uskutečnit? U Steva Cardilla se tomu ale vůbec nedivím. Tenhle člověk kromě jiného vyrábí také opasky pro sportovce a sponzoruje desítky velkých jmen ve světě kulturistiky a silového trojboje. Zdarma pak posílá své opasky komukoliv, o kom si myslí, že si jeho opasek zaslouží a rád by ho v něm viděl trénovat. Já myslím, že si tenhle trénink užijete a pokud se vám nebude líbit posilovna venku, tak se vám zaručeně bude líbit klasická posilovna. Ta je taky dost hardcore! Těším se na další video, které má Jose v plánu pro tuhle zimu. To bude masakr!

V Do you even Youtube jsme již několikrát měli videa z tréninku MMA zápasníků a já jsem se rozhodl, že do toho dnešního dílu přidám moc hezky udělané video od Tyrona Woodleyho, což je UFC šampion ve váhovce do 170 liber (77kg). Seriál videí "Champ Camp" dokumentuje přípravu Tyrona Woodleyho na jeho zápasy. První sezóna se točila v přípravě na jeho zápas s Robbiem Lawlerem, kterému Tyron sebral mistrovský pás. Druhá sezóna, ze které je i tohle video, se pak zaměřila na Tyronovu přípravu na největší večer v historii MMA, kterým bylo UFC 205. První UFC večer v New Yorku. První představení těch nejlepších zápasníků světa v nejslavnější aréně na světě, kterou je Madison Square Garden. Ve videu máte možnost vidět závěrečnou část přípravy šampiona Woodleyho. Něco ze shazování váhy pro páteční vážení. Samotné vážení. Záběry ze zákulisí a jeho dojmy po zápase samotném, ve kterém Woodley vybojoval remízu (teprve druhá remíza v titulovém zápase v UFC) s vyzyvatelem Thompsonem, což znamená, že svůj titul obhájit tím nejtěsnějším možným výsledkem. UFC by mělo brzy ohlásit odvedu a videoseriál Champ Camp nebude v DYEY chybět!

Posledním videem pro tento týden bude tréninkové video zad, ze kterého si může něco vzít každý z nás. Trénink pro hypertrofii svalů zad v podání Jeffa Nipparda a Joshe Vogela se uskutečnil v Mi40 Gym, což je sakra dobře vybavená posilovna Bena Pakulskiho. Když budete sledovat tohle video, tak si vzpomeňte na video od Lukáše Topinky. Sklepní posilovna, základní cviky a volné cviky. Tohle video? Supermoderní fitness centrum, skoro samé stroje a kladky, velmi unikátní přístup k provedení vlastně všech cviků. Důraz na maximální aktivaci procvičovaných svalů a zapojení jen těch svalů, které pracovat mají. Úplně něco jiného. Dva odlišné postupy. První cvik není základní. Je to cvik na aktivaci latů. Jde o to, aby v dalších cvicích pracovaly laty tak, jak mají a byly líp cítit. Druhý cvik je na stroji, který se v Mi40 Gym jmenuje "single arm nautilus rows". Podobně se dají dělat přítahy také klasicky na spodní kladce, se musíte se držet principů, které vysvětluje ve videu Josh. Hlavní je aktivace křídel. Z toho pak plyne technika. Přítahy nejsou "dozadu", ale spíše obloukem dolů. Jen tak nebudou pracovat trapézy, ramena a bicepsy a všechnu práci odvede široký zádový sval. Jeff říká, že právě z tohoto cviku hodně cítí spodek latů, což je důležité, protože právě tato část křídel ohraničuje vánoční stromeček, kterým byl znám například Mr. Olympia Samir Bannout. Třetí stroj se, tuším, jmenuje "prime lat pulldown". Na tomto stroji můžete zvýšit (nebo snížit) zátěž na začátku pohybu (fáze největšího protažení), v jeho středu, nebo na jeho konci (maximální kontrakce). Čtvrtým cvikem jsou shyby, kde je znovu cílem to, aby pracovaly jen křídla. Technika? Nespouštět se až dolů, tzn. držet ramena dole po celou dobu. Nahoru jen tak, aby pracovaly křídla a nepřebíraly práci ruce a ramena. Na konci pak jeden gigantický set, který kluci dělali jen kvůli tomu, aby vypadali pro následné pózování napumpovaní.

Pro kontrast s videem Lukáše je hodně asi to nejlepší video, jaké jsem mohl vybrat. Čemu fandím já? Rozhodně tomu, jak cvičí Lukáš. Cviky z tréninku v Mi40 Gym jsou super, ale měly by, dle mého názoru, být pouhým doplňkem pro trénink složený z těžkých přítahů jednoručky, velké osy, shybů a mrtvol. Čemu fandíte vy?

zdroj: youtube.com

  •