4 způsoby, jak potlačit vysoký apetit

22. 1. 2017
Komentáře
4 způsoby, jak potlačit vysoký apetit
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Chuť k jídlu je přirozená věc, a to nejen u běžné populace, ale i u té sportující. Jistě se shodneme na tom, že není důvod ji potlačovat. Signalizuje nám dobu, kdy bychom se měli najíst, kdy naše tělo začíná strádat, a kdy se začít dívat po něčem k snědku. Co když je ale tato chuť k jídlu až příliš vysoká, co když vás apetit dosahuje takových hodnot, že omezuje vaši snahu dosáhnout vysněné postavy? Připravili jsme pro vás čtyři věděcky podpořené tipy k tomu, abyste omezili své chutě. 

1. Vláknina a objem potravy

Tělo přirozeně produkuje řadu peptidů a hormonů, které potlačují hlad. Jedna třída receptorů, které můžeme označit jako mechanoreceptory, se nacházejí v žaludku a střevech, jsou aktivovány podrážděním tkáně. To znamená, že se tyto mechanoreceptory aktivují tlakem v žaludku. V bodě, kdy se rozšiřuje žaludek, tyto mechanoreceptory potlačují pocit hladu. Jedná se o jeden z ochranných mechanismů, které chrání organismus před přeplněním žaludku bez ohledu na to, co tuto expanzi vyvolalo. 

Konzumace nízkokalorické, ale přesto na vlákninu bohaté potraviny, která má za podráždění mechanoreceptorů je jedním z efektivních způsobů, jak potlačit chuť k jídlu. K tomuto se nám nejvíce bude hodit zelenina, která má jednak velký obsah vody, druhak i nestravitelnou celulózu, vlákniny, která má za následek naplnění žaludku bez přesycení energií. Velmi zajímavou volbou pro naplnění žaludku může být psyllium nebo Metamucil. Oba se pro podporu trávení skládají z ochucené rozpustné vlákniny. 

2. Udržujte nízkou hladinu krevního cukru

Menší rozkolísání hladiny krevního cukru znamená i menší záchvaty tzv. "vlčího hladu". Vaší snahou ve stravě by tedy mělo být, abyste drželi nízkou hladinu krevního cukru nebo alespoň takovou, která bude co nejméně rozkolísaná. Právě kolísání v návaznosti inzulinu na vysokou hladinu krevního cukru, jeho odstranění a postprandiální hypoglykemii jsou důvodem, proč dostáváte hodinu nebo hodinu a půl po větším jídle chuť na sladké. 

Ideálně se vám hodí nízkosacharidová dieta s obsahem sacharidů v jednom jídle maximálně do 30 - 40 g sacharidů na porci v podobě komplexních sacharidů. Výhodnými zdroji budou v tomto bodě vysokovláknité zdroje jako hnědá rýže, ovesné vločky, luštěniny nebo třeba jáhly či proso. 

Glukoza v krvi

3. Úleva od stresu

Stres je jednou z nejčastějších příčin špatného stravování a přesycení i nad rámec vašich aktuálních potřeb. Souboru stravovacích výkyvů ve vztahu ke stresu se říká emocionální stravování. Může souviset nejen se stresovými situacemi, ale také přetrénováním nebo nedostatkem spánku. Právě odstranění "stresoru" je tedy tím hlavním, co byste měli pro svoji chuť k jídlu udělat. Možná si řeknete, že se mi to snadno řekne, ale stres prostě nepotlačíte. I tak řeknu, ale můžete...

Velmi jednoduše vám v tomto mohou pomoci specifické adaptogeny - kategorie doplňků stravy s velmi nehomogenním účinkem, nicméně starající se mimo jiné i o zmírnění stresu a jeho vnímání. V případě vyšší míry stresu můžete využít Rhodiu Rosseu, ženšen a nebo ne příliš známá Ashwagandha, v češtině Vitánie Snodárná. 

4. Adrenalin hraje ve váš prospěch

Vyšší hladina adrenalinu vás nejen připravuje ke sportovní aktivitě a k boji, ale také tonizuje svalovou hmotu a odlévá krev z žaludku. Menší množství krve v žaludku znamená i menší nebo nižší apetit. Nízká dávka stimulantů může pracovat ve váš prospěch právě ve vztahu k vyšší produkci adrenalinu. V tomto bodě mám na mysli zejména kofein, který je úspěšným potlačovatelem chuti k jídlu. Podobně však může fungovat i synefrin nebo dnes již zakázaný, ale dříve dostupný yohimbin. Pozor ale na použití před spaním, kdy by mohly prohloubit stresový faktor v podobě méně kvalitního spánku. 

Mimo tyto suplementy můžete využít také doplňky stravy jako jsou zázvor, 5‑HTP (přírodního prekurzoru serotoninu) nebo Caralluma fimbriata - rostlinu řadící se mezi sukulenty. Všechny tyto látky, zdroje, suroviny však potřebují ještě hlubší pohled, zkoušení a bádání, zda je můžeme považovat za opravdu účinné. 

Ovlivnění vašeho hladu nebo chuti k jídlu není nemožné, stačí se v prvé řadě pouze zamyslet nad tím, co za den jíte a jak vám může příjem stravy ovlivnit další nutnost v příjmu potravin, a pak se také starat o to, čím tuto chuť k jídlu máte možnost ovlivnit. Možností například v suplementaci je poměrně hodně, stačí si tedy pouze vybrat pro sebe výhodnou variantu. 

Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?