Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Cvičení pro těhotné

17. 3. 2010
Komentáře
Cvičení pro těhotné

Cvičit či necvičit v těhotenství, to je otázka. Těhotenství není nemoc, jde o přírodou dokonale řízený proces. Organismus ženy je na něj dokonale připraven a proto jej zvládá (většinou) bez výraznějších obtíží. Stále častěji se však stává, že sedavý  způsob života dnešních žen, je příčinou komplikací spojených s porodem, a ohrožením nejen života dítěte, ale i matky.

tehotenstvi_cviceniDříve a nyní

Ženy v dřívějších dobách zvládali v období těhotenství mnohé, pro dnešní nastávající matky, středně namáhavé až namáhavé práce. S tím je potřeba se vyrovnat. A pokud nám doba nenabízí vhodnou alternativu v podobě přirozené práce, je nutné, kompenzovat potřebu fyzické aktivity cvičením. Ty nám pomohou odstranit mnohé svalové dysbalance, spojené s přestavbou těla. Jako nejvážnější problém se objevuje horní zkřížený syndrom, který se posunem těžiště těla, vyvolaný rostoucí hmotností plodu, dále zvětšuje a může vyvolat nesnesitelné bolesti zad. V následujících doporučeních si tak představíme hlavní zásady při cvičení pro budoucí matky.

Hlavní zásady cvičení těhotných žen

  • pravidelné cvičení (2‑3krát týdně) je vhodnější než nárazová fyzická aktivita
  • nevykonávejte soutěžní sport
  • vyhněte se tvrdým nárazům (judo, box, skoky …)
  • cvičte na neklouzavém, pružném podkladu, který omezí nárazy
  • vyhýbejte se krajním polohám při strečinku ( v těhotenství máte uvolněné pojivové tkáně)
  • věnujte alespoň 5 min. před cvičením důkladnému rozehřátí (stacionární kolo, chůze…)
  • po cvičení protahujte svaly a dopřejte si relaxaci
  • tepová frekvence při cvičení nemá přesáhnout 140 tepů/minutu
  • pozor na rychlou změnu polohy a náhlé změně krevního tlaku
  • dbejte na správnou hydrataci (příjem tekutin 40ml/kg tělesné hmotnosti)
  • vnímejte své pocity při cvičení, při nevolnosti cvičení přerušte
  • neprovádějte vysoce intenzivní trénink
  • teplota těla nemá přesáhnout 38°C
  • upravte svůj příjem energie na 1,4 násobek příjmu před obdobím těhotenství

Jak postupovat ve fitcentru?

pregnancyHlavní zásady jsme si shrnuli, jak ale postupovat při příchodu do fitness centra? Cvičení žen před porodem, by mělo být zaměřeno na aktivitu s nižší intenzitou. Vhodným cvičením je tedy forma kompenzačních cvičení zaměřených zejména na posílení mezilopatkových svalů, protažení prsních svalů. Vždy je však nutné dbát na dostatečný dozor svého lékaře, i odborných poradců sestavujících cvičební programy. Samozřejmostí je cvičení pod dohledem osobního trenéra nebo zkušeného odborníka, kterého byste v každém fitness centru měla najít.

Věřím, že jsem vám, jako nastávajícím matkám, alespoň zlehka nastínil postup, jak co nejlépe připravit vaše tělo na závod, kterému předchází devíti měsíční příprava. Nezávidím vám, každá matka to má velmi těžké. Myslete však na svoje dítě, a vězte, že cvičení před porodem pomůže nejen vám, ale i vaší ratolesti.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.