Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Doplňky stravy pro svalový objem (II.část)

Jan Caha
Jan Caha 18. 3. 2010
Doplňky stravy pro svalový objem (II.část)

První část článku o doplňcích stravy pro maximální svalový růst naleznete zde: https://aktin.cz/clanek/26-doplnky-stravy-pro-svalovy-objem-i-cast

BCAA-aminokyseliny s rozvětveným řetězcem

         Zkratka BCAA znamená „branched chain amino acids“, neboli aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. BCAADo skupiny aminokyselin s rozvětveným řetězcem se řadí L-valin, L-leucin, L-isoleucin. Tyto aminokyseliny patří mezi esenciální a musíme je do organismu dodávat externě. Svaly jsou z celých 35 % svalových bílkovin tvořeny aminokyselinami s rozvětveným řetězcem a tedy BCAA.

BCAA a cvičení

Valin, leucin a isoleucin jsou jen velmi málo metabolisovány v játrech a mohou tak ve velkém množství pokračovat dále krví až k periferiím (svaly a mozek). Zde jsou přednostně využity jako palivo a pohotová stavební jednotka. Jsou tak rychlým zdrojem pro výstavbu a obnovu svalové tkáně.

Dávkování BCAA

Začněte s dávkou 500-3 000 mg denně. Postupně se tato dávka zvyšuje až na 10-20 g/den. Nejvhodnější dobou pro doplnění  BCAA je cca hodina před tréninkem, a doba ihned po tréninku společně s jednoduchými sacharidy v dávce 5-10 g. Další Vhodný je i čas ihned po probuzení (před snídaní). Dávka vyšší jak 20 g BCAA/den může způsobit trávící obtíže.

   arginin L-arginin

         L-arginin je semiesenciální aminokyselina s anabolickou funkcí. Pomáhá při hojení ran a podporuje správnou funkci imunitního systému. Arginin má vliv na produkci růstového hormonu. Arginin stimuluje plodnost mužů a tvorbu svalové hmoty, chrání také játra před škodlivými vlivy.

Dávkování argininu

Optimální denní množství je 1,5 g. Dávkování by mělo být delší jak 14 dní. Negativní projevy se objevují po několikatýdenním dávkování vyšším jak 10 g. Negativními projevy jsou zhoršení kvality kůže a kostí, schizofrenie a vznik oparů.

HMB (hydroxymethylbutyrát)

         Jedná se o metabolit leucinu. HMB pomáhá při zvyšování síly, svalové hmoty a při redukci tuku.

Dávkování:3 g denně rozdělené do více dávek

tribulus terrestrisTribulus terrestris

Tribulus terrestris je bylinný výtažek z rostliny zvané Kotvičník zemní. Obsahuje velké množství steroidních saponinů, rostlinných sterolů, flavonoidů a alkaloidů. Jeho hlavní funkci je regulace hladiny testosteronu (až o 30 %). U mužů podporuje spermatogenezi, u žen normální vývoj vajíčka v děloze.

Má tonizující účinky. Dále snižuje hladinu sodíku, brání zadržování tekutin v těle a vykazuje analgetické působení.

Dávkování:Pohybuje se mezi 250-1 500 mg denně v závislosti na tělesné hmotnosti a přirozené produkci testosteronu.

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
3
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________