Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Správná strava před, při a po cyklovýletě - téma měsíce

6. 8. 2010
Komentáře
Správná strava před, při a po cyklovýletě - téma měsíce

Strava je pro cyklisty neméně důležitá jak pro kulturisty. V dnešním článku ze sekce "téma měsíce" se budeme věnovat právě stravě před cyklistickým výletem, podíváme se i na stavu při výletě a po něm.

Cyklistika se pomalu, ale jistě dostává na výsluní. Už to není pouze sport pro jedince, kteří mají závodní ambice a jsou ochotni věnovat čas hodinám sedění v sedle. Cyklistika se právem dostává do bližšího povědomí běžným rekreačním sportovcům. S rostoucím množství cyklostezek a rekreačních cyklistů na nich vyvstává otázka: Zda pro tento sport (v rekreační podobě) platí zásady sportovní výživy. Odpověď je jednoduchá: "Samozřejmě že ANO".

cyklistika strava

Cyklistika, stejně jako každý jiný sport, který berete vážně, si zaslouží vyšší pozornost z hlediska příjmu živin a podpory regenerace. Nebudu vás mystifikovat, na kole jsem stejným amatérem jako většina běžných uživatelů pedálů. Okolo výživy v cyklistice však existují mnohá pravidla, která jsou právě těmto uživatelům zatajená. Představíme si tedy časový harmonogram příjmu stravy před cyklovýletem, závodem či etapou. Vše tak, abyste podali co nejlepší výkon, rychle jste zregenerovali fyzické síly a koneckonců ukázali všem svá záda.

 

Výživa před cyklovýletem

Výživa před vyjížďkou na kole by měla být převážně sacharidová. Zde již nedochází k významnému zvyšování zásob glykogenu, ale strava slouží jako zdroj energie a pro udržování stálé hladiny glykémie. Skládá se převážně z polysacharidů, které se tráví rychleji v porovnání s proteiny a tuky. Bílkoviny a tuky jsou zastoupeny méně. Poslední větší jídlo se podává 2‑4 hod. před tréninkem v dávce 2‑3 g sacharidů na kg tělesné hmotnosti, málo tuku a asi 20 g bílkovin.

strava cyklistikaV době asi 1‑2 hod před zátěží lze konzumovat malou dobře stravitelnou svačinku v množství 1‑2 g sacharidů na kg hmotnosti. Zde jsou vhodnější sacharidy o nižším glykemickém indexu.

Těsně před zátěží by se mělo vyhýbat jednoduchým cukrům, přesto lze asi 20‑30 min. před zatížením sníst velmi malé množství sacharidů, ale sportovec  si musí dát pozor, neboť tyto sacharidy mohou způsobit hypoglykemii, která má za následek únavu a pokles výkonnosti.

Výživa během cyklovýletu

Během vyjížďky nebo závodu je důležité nahradit ztráty vody a minerálních látek vhodnými iontovými nápoji (hypotonickými). Dále je nutno kompenzovat pocit hladu a úbytku energie příjmem sacharidů s vyšším glykemickým indexem např.: energetickými tyčinkami. Pokud někomu nevyhovuje pevná strava, lze stravu plně nahradit energetickými gely a hypotonickými nápoji. Energie by se však měla doplňovat dříve, než se dostaví pocit hladu a žízně. Přibližně v 15‑20 min. intervalech v množství asi 1 g sacharidů na 1 kg hmotnosti a 1 hodinu. Energie se doplňuje u aktivit trvajících déle jak 60‑90 min.

Zde je vhodné zkoušení. Často se stane, že sportovci reagují na přijatou potravu nepříjemnými pocity žaludku. Dříve než tedy sednete na sedlo a vyrazíte na dlouhou cestu, otestujte si na těch kratších, jak na vás jednotlivé druhy sportovní výživy fungují.

cyklistika suplementace stravaVýživa po cyklovýletu

Výživa po vytrvalostní aktivitě, kterou cyklovýlet jistě je, slouží především k regeneraci. Tu zajistíme dostatečným příjmem tekutin a ztracené energie.

Po výletu na kole platí zásada, že nejdříve se doplňují ztracené tekutiny a minerální látky. Nápoje mohou být isotonické či hypertonické. Poté (zhruba za 30 min.) se začíná doplňovat energie převážně ze sacharidů s vysokým GI. Období po fyzické aktivitě je nejvhodnější k doplňování zásob svalového a jaterního glykogenu.

Vhodné jsou spíše menší porce jídla pro optimálnější trávení. Sportovec by se také měl vyvarovat alkoholu a kofeinu, které mohou dehydratovat organismus. Alkohol se navíc přednostně zpracovává na úkor ostatních živin.

Na závěr jen doplním, že příjem jednotlivých živin, by se v jídelníčku cyklistů měl pohybovat v rozmezí 55‑60 % energetického příjmu na sacharidy, 10‑15 % bílkoviny a 25‑30 % na tuky.

Nyní již nezbývá nic jiného než sednout na kolo a vyrazit, ať už jezdíte po našich nebo zahraničních cestách, přeji vám hodně štěstí a nezapomínejte na správnou stravu.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?