5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus

Komentáře
5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Každá zástupkyně něžného pohlaví jistě potvrdí, že menstruace dokáže občas pořádně potrápit. S příznaky premenstruačního syndromu (PMS) se potýká až 50 % žen a konkrétně se jedná zejména o bolesti břicha, prsou nebo hlavy, křeče, pocit nadýmání a zadržování vody, akné, zvýšenou chuť k jídlu, úzkost, napětí, depresivní projevy nebo pocit nedostatku energie. V dnešním článku vám představíme 5 bylinek, které vám mohou od těchto nepříjemností ulevit.

1. Drmek obecný (Vitex agnus)

Drmek obecný se využívá zejména při nepravidelné a bolestivé menstruaci, cyklické mastalgii (bolesti prsou) nebo ke zmírnění příznaků PMS a menopauzy jako náladovost, úzkost či nespavost. Pozitivní vliv může mít také při léčbě hyperprolaktinemie nebo akné. Drmek obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, které se v mozku váží na opioidní, estrogenové a dopaminergní receptory, čímž nepřímo ovlivňují uvolňování LH (luteinizační hormon) a FSH (folikulostimulační hormon), tím pádem i estrogenů, progesteronu a prolaktinu.

Účinky drmku jsou závislé na dávce:

  • nízké dávky snižují hladinu estrogenu a naopak zvyšují produkci progesteronu a prolaktinu, což je pravděpodobně způsobeno inhibicí uvolňování FSH a naopak stimulací produkce LH

  • při vysokých dávkách zůstává hladina hormonů FSH a LH nezměněna, klesá pouze hladina prolaktinu – drmek tedy inhibuje produkci mléka

Denně se užívá obvykle 1,5–3 g drogy (zde rozumějme sušené rostliny) nebo odpovídající množství extraktu (30–40 mg), lékař však může doporučit i vyšší dávky. V České republice najdeme přípravky vázané na lékařský předpis, ale i volně prodejné - jako je například komplex bylin a účinných látek Spokojená.

2. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Další bylinou působící blahodárně na ženský cyklus je třezalka tečkovaná. Její užívání je spojováno především se zmírněním psychologických příznaků PMS, jako jsou mírné až středně těžké deprese, podrážděnost či únava. Tyto symptomy bývají zpravidla umocněny poklesem hladiny serotoninu a zvýšením koncentrace prozánětlivých cytokinů a právě skrze ovlivnění těchto drah a jejich harmonizaci realizuje třezalka své pozitivní účinky.

Třezalku na trhu najdeme ve formě sušené nati (např. k přípravě čaje) nebo extraktu a její denní dávka by neměla přesáhnout 900 mg. Je třeba mít na paměti, také to, že účinky se mohou projevit až za 2–4 týdny. Užívání je však vždy nutné konzultovat s lékařem a pečlivě sledovat možné interakce s jinými léčivými přípravky, protože třezalka indukuje systém enzymů p450, které se významnou měrou podílejí na metabolizaci mnoha druhů léčiv. Vlivem této byliny tak mohou některá léčiva ztrácet svou účinnost. 

obrázek z istockphotos.com

3. Maca peruánská (Lepidium meyenii)

Maca je rostlina, jež je pro svou estrogenní aktivitu a pozitivní vliv na ženský cyklus využívána zejména v zemích Jižní Ameriky. Ze závěrů review doktora Lee a jeho kolegů vyplývá, že maca zmírňuje příznaky spojené s menopauzou způsobené poklesem hladiny estrogenu, jako jsou zejména návaly horka nebo potíže se spánkem. Benefity zřejmě poskytuje i po stránce psychické, kdy, zvláště u žen po menopauze, potlačuje stavy úzkosti a deprese. Pro definitivní potvrzení těchto účinků je však stále třeba dalšího výzkumu. 

Doporučená dávka macy není prozatím pevně ustanovena, ve studiích je však běžně užíváno cca 1,5–3,5 g prášku z jejího kořene. Přestože je maca v současnosti považována za bezpečnou, je nezbytné ji v tomto směru podrobit podrobnějšímu výzkumu. Opatrné by však měly být zejména osoby léčící se s poruchami štítné žlázy – maca totiž obsahuje látky zvané goitrogeny, které mohou její funkci ovlivňovat.

4. Ashwagandha (Withania somnifera)

Ashwagandha neboli vitánie snodárná se řadí mezi tzv. adaptogeny, které napomáhají organismu lépe se adaptovat na stresové situace. Stres je charakteristický nárůstem koncentrace stresových hormonů, které mohou zasahovat do reprodukčního systému ženy a způsobovat jeho dysregulace. Skrze snížení hladiny těchto hormonů zmírňuje ashwagandha projevy PMS, jako jsou bolest, úzkost, nespavost nebo také projevy menopauzy. Předpokládá se také antioxidační, protizánětlivý a imunomodulační účinek. 

Ani u této rostliny není dosud stanoveno doporučené dávkování. Podávané množství se liší i v jednotlivých studiích, dle výzkumu však účinnost vykazuje již 250–600 mg. V jedné dávce léčivého přípravku se přitom běžně nachází cca 250–1500 mg. Užívání je možné ve formě tablet, prášku nebo extraktu. Vysoké dávky mohou vést k zažívacím problémům, které jsou zřejmě následkem podráždění sliznice trávícího traktu. Opatrné by měly být zejména těhotné a kojící ženy, či osoby s poruchou funkce štítné žlázy.

obrázek z gettyimages.com

5. Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa)

Ploštičník hroznatý obsahuje celé spektrum účinných látek a dodnes není zcela jasné, která je z nich odpovědná za jeho pozitivní účinky. Víme však, že působí na serotoninový systém, díky čemuž tlumí projevy úzkosti a deprese. Má rovněž schopnost zmírňovat symptomy PMS a menopauzy, navíc pomáhá při menstruačních bolestech a křečích. Tento efekt je zprostředkován skrze antinociceptivní působení ploštičníku, tedy tlumení vedení bolestivých podnětů. Kvalitních vědeckých prací, které by mohly jeho účinek a bezpečnost definitivně potvrdit je však stále poměrně málo a i u této byliny si tak budeme muset počkat na další výzkum. Studie z roku 2020 však poukazuje na to, že efektivita léčby premenstruačních příznaků, zejména pak těch psychologického charakteru byla zvýšena jeho kombinací s rozchodnicí růžovou (Rhodiola rosea)

Ploštičník hroznový je dostupný ve formě tablet, extraktu, či čaje. Denní dávka není prozatím pevně stanovena, na základě studií je však k zajištění efektu a zároveň minimalizaci vedlejších účinků doporučováno užívat ploštičník v množství 20–40 mg/den. Je také třeba poznamenat, že někteří autoři nedoporučují ploštičník užívat déle než 6, max. 12 měsíců,  kvůli jeho možnému negativnímu vlivu na játra. 

Před začátkem užívání se vždy poraďte se svým lékařem

Přestože jsou tyto byliny v současnosti předmětem intenzivního výzkumu a zdá se, v mezích doporučených dávek jsou opravdu účinné a pro člověka bezpečné, k definitivnímu potvrzení jejich pozitivních i možných negativních účinků je třeba dalších studií. Před začátkem užívání je proto vždy nutné poradit se se svým lékařem, aby byly minimalizovány jak vedlejší účinky samotného přípravku, tak i jeho interakce s dalšími léčivy. Obzvláště na pozoru by se měly mít těhotné a kojící ženy, či osoby s poškozenou funkcí jater, ledvin nebo štítné žlázy.

Co si z toho vzít?

Menstruace někdy dovede pěkně znepříjemnit život – není proto divu, že mnoho žen hledá způsoby jak si od těchto příznaků alespoň částečně ulevit. Řešení může nabídnout široké spektrum bylin, např. drmek obecný, maca peruánská, třezalka tečkovaná, ashwagandha nebo ploštičník hroznový. Jejich účinky byly zaznamenány v mnoha vědeckých studiích, k jejich definitivnímu ověření a deklaraci bezpečnosti je však zapotřebí ještě chvíli bádat. Před užíváním těchto bylin je proto nezbytné poradit se s lékařem. Důležité je sledovat také současně podávaná léčiva, aby nedocházelo k jejich interakci.

Jaké potraviny během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout?
Jaké potraviny během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout?
Menstruace nás ženy umí pěkně potrápit. Nese s sebou totiž řadu nepříjemných projevů. Které potraviny nám mohou pomoci zmírnit její projevy, a co nám naopak může ještě přitížit?
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
Menstruace není konec světa! Proč a jak cvičit během svých dní?
Menstruace není konec světa! Proč a jak cvičit během svých dní?
Menstruace dokáže potrápit nejednu z nás - měly bychom proto v těchto dnech vůbec cvičit? A jak si trénink upravit, aby vyhovoval našim potřebám?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?