5 chyb, které dělala Jitka Nováčková v jídle a cvičení. Neděláš je i ty?

5 chyb, které dělala Jitka Nováčková v jídle a cvičení. Neděláš je i ty?

Aktin Redakce Aktin Redakce před rokem

Že cesta k dokonalé postavě může být také trnitá, pocítila i známá česká modelka a vítězka soutěže Česká Miss 2011 Jitka Nováčková. V informační džungli zvané internet, kde je k přežití potřeba schopnost vyhledávat správné a pravdivé informace, je někdy velice těžká orientace a můžeme často sklouznout k různým domněnkám a polopravdám, které nás mohou brzdit v naší cestě na vrchol. Jakých pěti chyb se ve své cestě na vrchol Jitka dopouštěla?

1. Jedla moc ovoce

Ovoce je zdravé, obsahuje slušné množství vlákniny, vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Je to svým způsobem taková superpotravina, jak je dnes v módě označovat tradiční nezpracované potraviny. Je ovšem zapotřebí si uvědomit, že i ovoce obsahuje energii a přispívá k energetickému příjmu. Podle Společnosti pro výživu je denní doporučený příjem ovoce 200 gramů, což jsou zhruba dva kusy ovoce, jak Jitka uvádí ve svém videu. Neměli bychom zapomínat ani na zeleninu, které bychom měli přijmout dvakrát tolik než ovoce, takže minimálně 400 gramů za den.

O tom, proč nehubneme, i když jsme ze svého jídelníčku vyřadili všechno, o čem zrovna psali v posledním čísle módního časopisu pro ženy, se můžeme dočíst zde - Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?

2. Cvičila podle sebe bez konkrétního plánu

Jak je známo, tak kvalitní tréninkový program je polovina úspěchu, další polovina úspěchu je, když plán budeme dodržovat. Co dnes udělá většina lidí, když chce hubnout? Začnou sportovat. Většinou začnou sportovat tak, že si jdou zaběhat ven nebo do posilovny na pás a společně s absolvováním dvaceti sklapovaček za den na vymakaný břišáky doufají, že budou vypadat třeba jako Gal Gadot ve Wonder Woman. 

Takovéto sportovní nadšení Jitka sama na sobě komentovala slovy: „Cvičila jsem nekomplexně, nemělo to žádný význam, ztratila jsem spoustu času.“ Správně poskládaný trénink by měl minimálně ze začátku programu komplexně zapojit svaly celého těla s cílem posílit oslabené partie a na závěr tréninku bychom se měli věnovat strečinku, abychom protáhli zkrácené svaly a pozitivně tak působili na držení těla. Pokud se budeme držet tréninkového plánu, ušetříme spoustu času a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!

Jak si poskládat trénink vzhledem k cílům nám poradí Tomáš Bouzek - Svaly, síla, nebo pálení tuku? Sestav si trénink podle představ, ale také youtube kanál Aktinu.

3. Jedla málo, a proto měla málo energie

Každý chceme všechno hned, ale jak známo, trpělivost růže přináší! I proto bychom se ve stravě neměli omezovat příliš, protože bychom paradoxně šli sami proti sobě. Když drasticky omezíme svůj kalorický (energetický) příjem, tak dojde k tomu, že začneme ztrácet během „dietování“ svaly a budeme mít málo energie, a to přece nechceme! Rozumný kalorický deficit je odečtení zhruba 10-20 % z našeho běžného energetického příjmu. 

Jak si zachovat, co nejvíce svalů během hubnutí a jak si optimálně nastavit energetický příjem se rozepsal Petr Loskot - Jak jíst, trénovat a suplementovat pro udržení svalů během diety?

V extrémních případech může dojít také k tomu, že si ženy zadělávají neúměrně nízkým kalorickým příjmem na zdravotní problémy - Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem? 

4. Jitka měla ve stravě málo bílkovin

Nejen známé fitness rčení říká, že když dáme ženě do stravy dostatek bílkovin a činku do ruky, začnou se dít zázraky. Bílkoviny slouží mimo jiné k budování svalové hmoty, ale také zvyšují pocit uspokojení a sytosti z jídla, takže dostatečným příjmem bílkovin během kalorického deficitu dokážeme spolehlivě zahnat hlad. V období hubnutí je příjem bílkovin ještě důležitější, protože nám ochrání svalovou hmotu a my díky rozumnému kalorickému deficitu hubneme tuk a minimum svalů.

Pokud ve stravě nemáme dostatek bílkovin, může nám posloužit třeba proteinový nápoj nebo proteinové tyčinky, kterými vhodně doplníme bílkoviny zejména po tréninku nebo kdykoliv během dne. 

Problematice přijmu bílkovin se věnuje tento článek - Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?

A tento článek - Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?

Nevíte, jak si správně složit stravu? My vám s tím pomůžeme!

Základy stravy pochopíte rychle a jednoduše pomocí článku Tomáše Bouzka - Proč být hned dietolog, když chci jen sexy tělo! Jednoduché základy stravování

A prakticky si poskládáte jídelníček třeba podle zdravého talíře z Harvardu - Co jíst pro vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé. 

5. Cvičila jenom jednu část těla

Dokonce už i chlapi pochopili, že chodit do fitka cvičit jen biceps na několik tisíc různých způsobů není to pravé ořechové (cheat spreadové) a že zdravé funkční tělo není o tom, abychom měli ruce jako lopaty na sníh nebo nejkulaťoulinkatější zadeček. Komplexním tréninkem zapojíme téměř všechny svaly celého těla, čímž zvýšíme i svůj energetický výdej a postupně rozvíjíme sílu a flexibilitu celého těla, nejenom jedné konkrétní partie. Přehnaný důraz na jednu svalovou partii by mohl způsobit například svalové dysbalance a negativně tak ovlivnit držení těla. 

Nevíte, jak začít cvičit?

Bojíte se jen nahlédnout do gladiátorské arény s názvem posilovna? Zde je několik důvodů, proč byste se bát neměli společně s několik tipy, jak začít cvičit - 7 nejčastějších chyb a mýtů z posilovny, které tě stále brzdí 

Jitka už má ve stravě i tréninku jasno. I díky radám Aktin týmu a unikátnímu obsahu na našich kanálech dále neztrácela čas a dosáhla svého cíle. Ukažte nám taky, jak na sobě makáte třeba na Instagramu jednoduchým přidáním hashtagu #makamnasobe.

Sledujte i vy náš magazín, Facebook, Youtube, Instagram a Twitter pro novinky ze světa sportu a jedinečný obsah, který vás nenechá stát na jednom místě. Jsme v tom společně! 

Byl ti článek užitečný?
👍 Jo, super! 🙁 Bohužel ne