5 diet celebrit, které byste rozhodně neměli napodobovat

Aktin Redakce
Aktin Redakce 9. 2. 2021 Poprvé publikováno 1. 7. 2020
Aktualizováno 9. 2. 2021
Uložit článek
5 diet celebrit, které byste rozhodně neměli napodobovat
obrázky z thesun.com, popsugar.com a hawtcelebs.com

Celebrity to někdy nemají lehké. Jsou silně mediálně exponované, takže skoro každého přirozeně zajímá, s kým že se to zase rozešly, na jaké párty udělaly trapas, ale také jakou dietu aktuálně drží. Právě celebrity tak do jisté míry udávají hubnoucí trendy dneška. Není se pak čemu divit, že je v tom následují nejen jejich fanoušci. Ruku na srdce – mnohdy to však nejsou ty nejlepší způsoby pro trvalé a zdravé zhubnutí. No a právě na tyto dietní postupy si v dnešním článku posvítíme!

Celebrity nejsou odborníci na výživu, proto jejich dietní postupy a rady berte vždy s nadhledem

Pokud nějaký známý herec nebo slavná zpěvačka oznámí, že drží novou dietu, ve fanouškovské komunitě tím způsobí pravou senzaci a každý chce tuto převratnou dietu také vyzkoušet. Celebrity však nejsou odborníci na výživu, nerozumí fungování lidského těla, takže si často ani neuvědomují, že svou nekritickou obhajobou a chválou na svoji současnou dietu šíří výživové mýty, které se zdravým a udržitelným stravováním mají pramálo společného.

5 dietních postupů celebrit, které rozhodně nenapodobujte

1. Přísné vyřazování určitých skupin potravin

Makrobiotickou stravou přísně vyřazující maso (kromě ryb), mléčné výrobky a vejce proslula Madonna. Hvězdný pár Tom Brady a Gisele Bündchen vyřadili maso, alkohol, kávu, rajčata a brambory.

Herec Alec Baldwin si “vykurýroval” náběh na cukrovku 2. typu přísným vyřazením sacharidů ze stravy v podobě veškerého škrobu a cukru. Ten se nechal slyšet: “Zhubl jsem 13,5 kilo za 4 měsíce!”

Vyřazovat ze svého jídelníčku celé skupiny potravin, jako jsou např. mléčné výrobky, potraviny obsahující lepek, červené maso nebo cukr, pokud k tomu nemáte nějaký pádný zdravotní důvod (alergie, intolerance), je z hlediska dlouhodobě udržitelného a pestrého jídelníčku naprosto zbytečné. Ochuzujete se tím o jeho přirozenou pestrost, což může zvyšovat riziko nedostatku důležitých vitaminů a minerálních látek, pokud tyto zdroje adekvátně nenahradíte.

A že celebrity po vyřazení lepku nebo mléčných výrobků skutečně zhubly? Žádný velký zázrak. Pokud např. vyřadíte sacharidové přílohy obsahující lepek (pečivo, těstoviny, knedlíky) a místo nich budete konzumovat třeba pouhou zeleninu, docílíte tím energetického deficitu, díky kterému zhubnete.

5 diet celebrit, které byste rozhodně neměli napodobovat
obrázek z hips.hearstapps.com

2. Přehnaný důraz na konzumaci neopodstatněně "povolených" potravin

Opačným extrémem je naopak dieta založená na konzumaci pouze dovolených potravin, které mají určitým zvláštním způsobem vést k hubnutí. Americká zpěvačka Mariah Carey vyzkoušela “barevnou dietu”, při které je každý den povoleno konzumovat pouze potraviny určité barvy. Dalším jejím výstřelkem je dieta založená na konzumaci norského lososa a kapari. Do třetice si můžeme zmínit např. přísnou raw veganskou stravu Megan Fox.

Člověk tak opět začíná vnímat potraviny černobíle – pouze jako ty “povolené a dobré” a ty “zakázané a špatné”. Takové dělení navíc nemá žádný vědecký základ, o který bychom se mohli opřít. Výsledkem je opět omezený výběr potravin, a kvůli tomu často také nedostatečný příjem energie nebo důležitých makro i mikroživin, který nejste schopni držet dlouhodobě. Můžete si navíc zadělat i na problémy psychického rázu, kdy vás mohou pronásledovat obavy a výčitky z konzumace jiných než povolených potravin.

5 diet celebrit, které byste rozhodně neměli napodobovat
obrázek z brobible.com

3. Detoxikační diety, zeleninové a ovocné šťávy

Detoxikačním programem “The Master Cleanse” spočívajícím v popíjení citrónové šťávy s javorovým sirupem a kajenským pepřem v minulosti “proslula” např. Beyoncé. Velmi blízko k detoxikačním čajům má třeba Kim Kardashian. Celerové mánii v podobě pití celerových šťáv podlehla i Jessica Alba.

Zdravý člověk odbourává škodlivé látky (detoxikuje) ze svého těla pomocí jater, ledvin a plic, takže očistné diety založené na pití různých rostlinných šťáv a čajů pro detoxikaci a hubnutí jsou úplně zbytečné. Hubnutí je na nich docíleno pouze hlubokým kalorickým deficitem, který je tak výrazný, že často nebudete mít ani energii na sportovní aktivitu. Z důvodu nedostatečného příjmu bílkovin navíc rychle ztrácíte svalovou hmotu.

5 diet celebrit, které byste rozhodně neměli napodobovat
obrázek z static.independent.co.uk

4. Přerušované půsty nemusí být vždy špatné, musí se ale uchopit za ten správný konec

Když se např. o britském zpěvákovi Robbie Williamsovi dočteme, že funguje na jednom jídle denně, celkově to na přerušované hladovění u laické veřejnosti nevrhá vůbec dobré světlo a může to vést k extrémnímu přístupu k této dietě. Podobně tomu je i u britské zpěvačky Ellie Goulding, která se nechala slyšet, že si občas střihne 40hodinový půst jen o vodě, kávě a čaji. Lepším způsobem k dodržování půstů je formát 16/8 dodržovaný britským moderátorem Richardem Osmanem.

Přerušované hladovění nebo krátkodobé půsty jsou aktuálně intenzivně zkoumány vědeckými studiemi, podle kterých mohou přinést nezanedbatelné zdravotní benefity, i když podobné výhody pro naše zdraví nám poskytne každá redukce hmotnosti. Díky přerušovaným půstům navíc při náročném pracovním vytížení nemusíte přes den řešit jídlo a pořádně se najíte třeba až v klidnější části dne. Právě časové omezení pro příjem stravy a celkově nižší příjem energie jsou z velké části zodpovědné i za fakt, že budete hubnout. Aby vám přerušované hladovění poskytlo více výhod než možných rizik, musíte si správně vytvořit rozumný plán, bez kterého se to může pěkně zvrtnout, a to i kvůli špatným příkladům od celebrit.

5 diet celebrit, které byste rozhodně neměli napodobovat
obrázek z dailymail.co.uk

5. Propagace komerčních diet

Martine McCutcheon by se vám určitě ráda pochlubila, že zhubla díky Cambridge Weight Plan. Kerry Katona svoje jméno spojila se značkou Herbalife. V českém prostředí propagovali formy práškových ketogenních diet např. Mahulena Bočanová a Martin Dejdar.

Celebrity jsou ideální reklamní tváří pro společnosti prodávající různé diety založené na konzumaci speciálních hubnoucích přípravků. Ať už to jsou hubnoucí čaje, zázračné spalovače tuků, nebo celé instantní diety založené na tom, že běžné jídlo bezmyšlenkovitě nahrazujete nízkokalorickými koktejly.

Efekt u takových “diet z prášku” je opět zpravidla pouze krátkodobý. Vaše tělo uvrhnou do hladovění, které dlouho nevydržíte. O zásadách rozumného a dlouhodobě udržitelného stravování se nic nenaučíte, a jakmile se vrátíte ke svému původnímu stravování, nastane jojo efekt a vy skončíte s pár kilogramy tuku navíc. Raději své peníze investujte do stravovacího plánu sestaveného od odborníka vám na míru, díky kterému pochopíte základy racionální výživy a budete také např. vědět, jaké porce si můžete dovolit.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

I výživa je věda, a proto bychom k ní měli také takto přistupovat. Celebrity nejsou odborníci na výživu. A i když to mnohdy nemyslí špatně a na své dietě až úctyhodně zhubly, jejich výživové rady rozhodně neberte vážně. Kriticky se stavte i k jejich propagaci zázračných hubnoucích přípravků a instantních diet. Pokud chcete zhubnout nebo se stravovat zdravě, dlouhodobě udržitelně a bez extrémů, raději se ve výživě vzdělávejte sami nebo si nechte stravovací plán sestavit na míru od nutričního terapeuta nebo výživového poradce.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
12 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________