5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

30. 3. 2021
Komentáře
4
5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Podmínky práce z domova (home office) a distanční výuky představují pro mnohé z vás úplně jiný režim běžného dne, než na který jste byli doposud zvyklí. Možná ale spadáte do úplně jiné kategorie a stejné také doma trávíte daleko více času než obvykle.

Pobývat téměř celý den v blízkosti vaší naplněné ledničky může znamenat plíživé změny ve vašich stravovacích návycích, a tím i nežádoucí pomalé zvyšování vašeho energetického příjmu, který se může negativně odrazit na vaší formě a kilech nahoře.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co se změnilo v našem denním režimu s nařízením karantény

  • Jak to mohlo změnit naše dosavadní stravovací návyky

  • 5 důvodů, proč v domácí karanténě možná jíte více než doposud

Omezení pohybu změnilo dosavadní život a denní rytmus k nepoznání

Omezení pohybu má výrazný dopad na denní rytmus každého z nás. Ti, kteří byli zvyklí pracovat z kanceláře nebo každý den navštěvovali školu, ve většině případů nemohou. Podobně to vypadá také s příležitostmi ke sportování – fitness centra, bazény a venkovní sportovní areály budou ještě nějakou dobu zavřené.

To nás bohužel nutí trávit celkově více času doma.

Celý den doma může významně ovlivnit vaše stravovací zvyklosti

Tato situace tak mnohým z vás mohla udělat čáru přes rozpočet i po stránce vašeho stravování a vy si nyní musíte jídlo obstarávat a připravovat samiv domácích podmínkách, na což jste možná doposud nebyli zvyklí.

Kvůli dalším povinnostem (např. učení s dětmi a více vaření pro členy rodiny)možná nemáte ani pořádně čas se najíst. Situace však může být i zcela opačná a vy najednou máte mnohem více času na přípravu různých domácích dobrot.

Tento režim vám proto může až překvapivě snadno vykolejit vaše dosavadní stravovací zvyklosti a tyto skutečnosti se mohou začít podepisovat na vaší hmotnosti. Na co všechno si dát pozor?

[Instagram]

5 důvodů, proč při práci a studiu z domova jíte více

1. Máte k dispozici širokou paletu chutných jídel a dobrot pár kroků od vás

Při pracovním či studijním vytížení má většina z nás zpravidla několik osvědčených variant na denní jídla, které neustále opakuje. Pokud nyní velkou část dne trávíte doma pár kroků od plné ledničky a možná máte i o něco více času na přípravu jídla, nedá vám to a najednou zkoušíte nové atraktivní varianty jídel, které navíc chutnají tak dobře!

  • No a problém může být na světě. Série studií v minulosti prokázala, že čím větší možnost výběru potravin na denní chod máte, tím vyšší je riziko přejídání a celkově vyššího příjmu energie.

Vyhněte se uzobávání

Dejte si pozor na různé bohatě obložené mísy a další dobroty, na které si v obvyklém pracovní shonu ani nevzpomenete a nemáte čas si je chystat. Zkuste si jednotlivé denní chody připravit do krabiček, abyste neměli tendenci uzobávat. K tomu vám mohou pomoci naše články: 

2. Bezmyšlenkovitě jíte při práci před obrazovkou počítače

Home office ovšem vůbec nemusí znamenat pohodovou práci z domu s dostatečným časem na přípravu pokrmů. Někdo naopak nestíhá ani přípravu jídla, ani nemá čas se v klidu najíst, a tak do sebe jídlo bezmyšlenkovitě tlačí před obrazovkou svého počítače.

Tzv. mindless eating, které bychom mohli do češtiny přeložit jako bezmyšlenkovité jedení, může vést k daleko vyššímu energetickému příjmu, než když se na příjem jídla soustředíte.

Naučte se jíst v klidu

Bezmyšlenkovitý příjem stravy se může dít nejen při pracovním vytížení, ale třeba také při sledování televize nebo hraní na počítači. Takový pytlík brambůrků u oblíbeného seriálu do vás může zahučet během pár minut. 

5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

3. Jste v bezprostřední blízkosti plné ledničky a spíže

V době, kdy si každý dvakrát rozmyslí, jestli se vydá do obchodu plného lidí, to zřejmě řešíte tak, že uděláte jeden obrovský nákup na delší dobu. Pak trávíte čas doma s plnou ledničkou a spíží. Není divu, že vás mohou častěji přepadat myšlenky na vaše bohaté zásoby potravin, které jsou od vás jen pár kroků.

A nemusí to být vyloženě nezdravé pochutiny, ale i běžné “racionální” jídlo. Tato lehká dosažitelnost potravin může prokazatelně vést k celkově vyššímu příjmu energie.

Nemějte jídlo na očích

  • Zkuste tedy vaše bohaté zásoby potravin umístit alespoň tak, aby na ně nebylo vidět a byly co nejdále od vás. Pomoci může i pečlivější výběr potravin. Co nebudete mít doma, na to nebudete mít chuť a nemůžete to sníst.

4. Současná situace vás stresuje a stres vás nutí jíst více

Pandemie onemocnění COVID‑19 způsobená novým typem koronaviru pro vás logicky může znamenat zvýšený stres. Tento stres může zvyšovat obava o vaše zdraví, o zdraví vašich blízkých nebo nejistá finanční situace.

Vyhněte se ultrazpracovaným potravinám a alkoholu

  • Všímejte si, zda tato nenadálá situace nemění vaše stravovací návyky tím nesprávným směrem a zda vy svůj stres jednoduše nezajídáte. Tím mám na mysli např. vyšší příjem tuků, cukrů a kuchyňské soli prostřednictvím ultrazpracovaných potravin nebo vyšší spotřebu alkoholu. Je totiž prokázáno, žezvýšený psychosociální stres může negativně ovlivňovat naše stravovací zvyklosti.
  • Jak si poradit se stresem? Dočtete se ve článku s názvem 10 tipů, jak se vypořádat se stresem nebo úzkostmi spojenými nejen s koronavirem

5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

5. Jíte více, protože se nudíte 

Nutný pobyt doma a nouzový stav vám možná nedovolují pracovat nebo studovat jako dříve. Tato nenadálá nedobrovolná nečinnost u vás může způsobovat nudu. Mnohé studie ukázaly, že vás nuda může předurčovat k méně zdravým stravovacím návykům. Zkuste se zamyslet, kolikrát za den se jdete jen tak pro zábavu podívat do ledničky nebo do spíže a přitom něco ochutnáte.

No a nudu zřejmě snáze zaženete na chuťově atraktivním a kaloricky bohatém jídle než na “mdlém” ovoci a zelenině a ejhle - najednou přijmete 500 kcal navíc, ani se nenadějete.

Nedovolte nudě, aby ovlivnila to, co jíte

  • Opět se snažte více si uvědomovat vaše současné myšlenky. Pokud ve vašem životě cítíte nudu, nedovolte, aby negativně ovlivnila vaše výživové zvyklosti a výběr potravin.

Co si z toho vzít?

Aktuální situace mnohé z nás nutí velkou část dne trávit doma. To může mít velký dopad na naše obvyklé stravovací zvyklosti. Jídlo ve spěchu při velkém pracovním zatížení a celá řada povinností navíc, neustálý přístup k chutnému jídlu nebo zvýšený stres či nuda jsou faktory, kvůli kterým můžete přijímat nevědomky více energie.

Buďte si těchto rizik vědomi a usilujte o to, aby se vám kvůli tomu celkově nezhoršovala kvalita vaší výživy a vy jste nezačali nabírat zbytečná kila navíc.

Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Existuje několik cest, kterými můžeme hlad a chutě během shazování minimalizovat, a tím pádem si redukci tuku o něco usnadnit. Právě těm se budeme věnovat a na pěti základní tipech si ukážeme, jak je porazit.
10 tipů, jak se nepřejídat. Příběh vyléčeného jedlíka
10 tipů, jak se nepřejídat. Příběh vyléčeného jedlíka
Jak se vymanit z kruhu emočního přejídání? Máme pro vás 10 rad, se kterými to zvládne každý!
4 nejčastější důvody večerního přejídání a tipy, jak mu předejít
4 nejčastější důvody večerního přejídání a tipy, jak mu předejít
Celý den se držíte, volíte ty nejdietnější potraviny, hlídáte si každý gram tuku, a když se dostanete večer domů, objeví se nezvladatelné chutě a vaše spižírna se začne otřásat v základech. A tak začínáte každý den znovu. Jak se z tohoto bludného kruhu dostat ven, vám poradíme v dnešním článku.
15 nejčastějších důvodů, proč se přejídáme. Který je ten váš?
15 nejčastějších důvodů, proč se přejídáme. Který je ten váš?
Časté přejídání dokáže zmařit nejen snahu o hubnutí, ale celkově i zdravý životní styl. Když zmapujeme a uvědomíme si ty naše příčiny přejídání, je snadnější na nich pracovat a odstranit je. Takových příčin je celá řada a dnešní článek vám popíše ty nejčastější.
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy
Ne každý má to štěstí, že si může veškerá jídla nachystat v průběhu dne. Pokud máte na oběd jen pár minut, a často jej tak řešíte někde v rychlém občerstvení, máme pro vás řešení v podobě krabiček. Pomocí krabičkování můžete i pohodlně a jednoduše hubnout.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Domácí krabičková dieta pro muže i ženy: Týdenní inspirace na dokonalý meal prep
Domácí krabičková dieta pro muže i ženy: Týdenní inspirace na dokonalý meal prep
Do krabiček si snadno připravíte jídlo, které máte rádi a zároveň máte pod kontrolou jeho kvalitu, množství a složení, což pomáhá snadněji a efektivněji hubnout. Vzorový jídelníček na celý týden najdete uvnitř článku.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Krabičkování určitě znáte. Víte ale, jaké výhody vám může přinést? Napadlo vás někdy, že kromě kontroly nad stravováním třeba ušetříte? Více se dočtete v uvnitř článku.
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Někdo je na home office zvyklí, jiný si na něj kvůli aktuální situaci možná teprve musí zvykat. Jak být při práci z domu produktivní a neztrácet čas zbytečnostmi?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.