5 důvodů, proč zíváte při cvičení

Komentáře
5 důvodů, proč zíváte při cvičení
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Zívání při cvičení automaticky neznamená, že jste unavení. 
  • Příčiny zívání mohou být fyziologické a psychologické faktory.
  • Do současné doby však neexistuje shoda na tom, jaká je hlavní příčina zívání. 

Začínáte zívat, hned co jste přišli do posilovny? Možná jste jen unavení, nebo cvičení vás nebaví. A nebo je také příčina úplně někde jinde. Tak jako tak v tom nejste sami. Zívání před nebo během fyzické aktivity je docela normální jev, ke kterému nedochází jen u vás. Nakonec je také možné, že zíváte jednoduše z toho důvodu, že jste se v šatně převlékali vedle zívajícího člověka.

Proč vlastně zíváme? 

Zívání je do dnešních dnů zahaleno určitým tajemstvím. Stále totiž neexistuje všeobecná shoda na hlavní příčině, proč vlastně zíváme. Existuje několik hypotéz, z nichž některé pracují s fyziologickými příčinami, zatímco jiné v zívání vidí spíše psychologický aspekt

Každopádně pokud hned po příchodu do posilovny začnete zívat, nemusí to automaticky znamenat, že se váš zájem o cvičení blíží bodu mrazu. Příčiny mohou být úplně jinde a v řadě případů se mohou navzájem překrývat. 

1. Váš mozek se potřebuje ochladit

Jednou z nejuznávanějších zívacích teorií popisuje snahu organismu o ochlazení mozkuTeorii představili v roce 2007 vědci v magazínu Evolutionary Psychology, když ukázali, že osoby chladící si hlavu chladivými balíčky o teplotě 4 °C zívaly při pohledu na zívající osoby méně než lidé, kteří si k hlavě přikládali balíčky o teplotě 46 °C. 

Zívání zvyšuje průtok krve do mozku a navíc způsobuje jeho ochlazení vydatným nádechem. Ke zvýšené tvorbě tepla dochází v důsledku fyzické aktivity, svou roli může hrát také zvýšená hladina serotoninu při cvičení, která k hypertermii může přispívat také. 

2. Někdo ve vašem okolí začal zívat

Vedle fyziologických funkcí má zívání společenskou úlohu. Pokud totiž někdo ve vašem okolí začne zívat a vy si toho všimnete (byť podvědomě) zvyšuje se pravděpodobnost, že začnete zívat také. 

Tento efekt byl pozorovaný také u šimpanzů nebo makaků. Experiment na psech dokonce ukázal, že psi byli schopni rozeznat zívání od kontrolovaného otevření úst, přičemž začali zívat pouze po spatření opravdového zívání. Vědci si tímto efektem vysvětlují společenskou úlohu v synchronizaci smečky či ve vzbuzení vzájemné empatie.

Zívání při cvičení tak ve skutečnosti mohl způsobit někdo, koho ani neznáte. Dokonce je možné, že si na tento impuls zpětně ani nemusíte pamatovat. 

3. Rozšiřování dýchacích cest a okysličení krve

Další rozšířenou hypotézou o zívání je zvýšená potřeba okysličení krve. Navzdory své logičnosti se od ní však spíše ustupuje. Experimenty, které porovnávaly frekvenci zívání v prostředí o zvýšené koncentraci kyslíku či oxidu uhličitého, totiž změnu ve frekvenci zívání nepozorovaly. 

Jedna z novějších teorií také dává do spojitosti zívání s periodickým natahováním svalů v oblasti krku a hrudníku, které je nezbytné pro rozšiřování dýchacích cest, správné polykání nebo žvýkání. 

5 důvodů, proč zíváte při cvičení

4. Jste unavení nebo nevyspalí

Zívání hned po příchodu do posilovny může být znakem nevyspalosti či únavy z náročného pracovního dne. Tím spíš vám lidský organismus dává najevo, že v tomto stavu se mu do cvičení příliš nechce. 

Vedle únavy je se zíváním spojený také nedostatek zájmu k právě prováděné aktivitě. Pokud se tedy cvičení v danou chvíli zrovna nestřetává s vaším nadšením, může být právě nedostatek zájmu příčinou zívání. 

5. Cítíte se ve stresu

Některé studie také dávají do souvislosti zvýšenou četnost zívání ve stresu či při zvýšené hladině stresového hormonu (kortizolu). Zvýšená hladina kortizolu je také typická pro spánkovou deprivaci, tedy je zřejmé, že tyto příčiny se v samotném mechanismu působení pravděpodobně překrývají. 

Pokud je pro vás cvičení v posilovně částečně stresující, je možné, že za zíváním stojí právě tato příčina. Podobně tomu tak může být také před důležitými sportovními závody nebo před stresujícími událostmi typu veřejných projevů či zkoušek. 

Co si z toho vzít?

Ačkoliv zívání při cvičení samozřejmě může pramenit z nahromaděné únavy či z nevyspání, někdy může mít i zcela jiné příčiny. Někteří odborníci se domnívají, že jednou z důležitých funkcí zívání je ochlazování mozku, což může vysvětlovat zívání při náročných trénincích.

Jelikož má zívání také psychologický podtext, může být způsobeno také jednoduše tím, že jste ve svém okolí viděli někoho zívat, na což organismus reflexivně reaguje. Tak jako tak se není třeba jej nijak zvlášť obávat, čas od času nás při cvičení zastihnout může.

Poprvé v posilovně: Jak zábavně cvičit a mít rychlé výsledky?
Poprvé v posilovně: Jak zábavně cvičit a mít rychlé výsledky?
Na co bys neměla zapomenout při balení své fitness tašky? Jaké jsou nejčastější mýty ohledně žen a posilování? A díky jakým tipům opravdu začneš cvičit, vydržíš a uvidíš své tělo měnit se téměř před očima?
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Je bláhové si myslet, že se nám bude do tréninku vždy chtít na 120 %. Jak ale hodit výmluvy za hlavu a přesto vyběhnout? Poradí vám nový článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!