5 problémů, které ti kazí požitek z běhání a jak je řešit?

Komentáře
5 problémů, které ti kazí požitek z běhání a jak je řešit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Už se ti někdy povedlo zažít při běhání ten pocit lehkosti, kdy s rostoucí rychlostí máš pocit, že ti každým krokem běh dobíjí baterky? Tak to jsi šťastný člověk. Protože zdaleka ne každé běhání je jako obrázek z Instagramu a někdy tě k cíli táhne jen vidina toho, že si po běhu odškrtneš zvládnutý trénink a dáš si něco dobrého k jídlu.

Je spousta věcí, které ti mohou běhání znepříjemnit a určitě se nevyhneš tomu, že to někdy nebude stát za nic. Se spoustou problémů si ale poradit můžeš. Co patří mezi nejčastější trápení při běhu a jak se s tím dá bojovat?

1. „U delších výběhů mě trápí bolavé koleno“

Právě za tímto problémem může být tzv. ITB syndrom, který je mezi sportovci známější jako tzv. „běžecké koleno“. To představuje asi 10 % ze všech zranění způsobených během a jde o 2. nejčastější zranění kolene, se kterým se běžci trápí.

Bolest se nejčastěji projevuje na vnější straně kolenního kloubu a předpokládá se, že je způsobená zvýšeným třením mezi přilehlými svaly a zakončením stehenní kosti na vnější straně kolene. Bolest se většinou objeví až při delším běhu a je zřetelná zejména při dopadu, někdy však může přetrvávat i v době po doběhnutí, a to nejvíce při ohnutí kolene do úhlu asi 30 °.

Ačkoliv je „běžecké koleno“ často nepříjemné, ve valné většině případů nevyžaduje lékařskou pomoc. Bolest zpravidla odezní do několika hodin, při vážnějších projevech do několika dní. Základem je odpočinek, případně je možné koleno ledovat. Pokud bolest ani po několika dnech odpočinku neustoupí, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak tomu předcházet?

Vyber si správnou běžeckou obuv, zapracuj na technice běhu, zaměř se na posílení svalů dolních končetin (např. kyčelní abduktory), sniž intenzitu a délku běhu.

5 problémů, které ti kazí požitek z běhání a jak je řešit?
obrázek z istockphoto.com

2. „Někdy mě při běhu začne píchat v boku, že musím skoro až zastavit“

Píchání v boku je noční můrou každého profesionálního běžce, protože dokáže pokazit i skvěle rozběhnutý závod. I kondiční běžci ale píchání v boku rozhodně nepřijímají s povděkem, protože to rozhodně není nic příjemného a radost z běhu to dost významně kazí.

Píchání v boku se nejčastěji projevuje na pravé straně těsně pod žebry a nejohroženější skupinou jsou překvapivě mladí sportovci, které při běhu doprovází píchání v boku podstatně častěji oproti starším sportovcům.

Píchání v boku při běhání není nebezpečné a asi v 70 % případů odezní, pokud snížíme intenzitu běhu. Takže žádný strach, ve většině případů není třeba zastavovat. Bohatě stačí na chvilku zpomalit a zaměřit se na pravidelný dechový rytmus, který nás za chvíli od bolesti osvobodí.

Jak tomu předcházet?

Nejez těsně před vyběhnutím, vyhni se sladkým hypertonickým nápojům před během, sniž intenzitu při běhání, drž pravidelný dechový rytmus.

3. „Všechno jde skvěle a najednou mi zničehonic dojdou síly“

Je samozřejmé, že na začátku jde běhání podstatně snadněji oproti posledním několika stovkám metrů. To je zcela přirozené, síly postupně ubývají a na konci se může stát, že už to jde pěkně ztuha. Někdy se ale o dobrý výkon připravíš pouze tím, že se dopustíš některé výživové či tréninkové chyby.

Například pokud vyběhneš mnohem rychlejším tempem, než kterým běháš normálně, tak se nemůžeš divit, že v půlce trasy zastavíš s hvězdičkami v očích. Na pokroky se musí jít postupně.

Rizikové je také běhání nalačno, a to především v případě, kdy jsi předešlý den nesnědl/a dostatečné množství sacharidů. Potom se může snadno stát, že ti na cestě dojde tzv. jaterní glykogen a tvůj nadějný výkon najednou přejde do únavy, demotivace a nechuti běh dokončit.

Jak tomu předcházet?

Nepřepal začátek, dbej na dostatek sacharidů ve stravě, dávej pozor na ranní výběhy nalačno, kdy se ti může snadněji stát, že ti dojdou síly.

5 problémů, které ti kazí požitek z běhání a jak je řešit?
obrázek z istockphoto.com

4. „Hned po vyběhnutí se cítím těžkopádně, každý krok mě stojí spoustu sil“

Někdy se při běhu cítíš jako vlaštovka při jarním přeletu z Afriky, jindy si spíš připadáš jako mašina, která za sebou táhne 12 vagónů. Nejhorší na tom je, že když se podíváš za sebe, žádný vagón tam není.

Tak už to při běhání bývá. Těžkopádnost při běhu může být způsobena různými příčinami, přičemž ne se všemi jde ihned něco dělat. Například pokud tvůj běžecký objem za poslední měsíc je přesně 0 km (když nepočítáš dobíhání tramvaje), potom se tím budeš muset jednoduše „proběhat“.

Někdy to ale také může být způsobeno nedostatečným rozcvičením, třeba v případě, kdy celý den pracuješ od počítače, a najednou vyběhneš bez rozcvičení vstříc tvé vytyčené trase. Proto dbej na rozcvičení, stačí pár minut lehkého rozklusání, dynamického strečinku, můžeš se trochu protáhnout a potom hurá do toho.

Jak tomu předcházet?

Nevynechávej rozcvičení před běháním – zařaď krátké rozklusání, potom věnuj čas dynamickému strečinku, můžeš se taky lehce protáhnout.

5. „Po doběhnutí se mi na chodidlech vytvořily puchýře“

Puchýře jsou poměrně častou komplikací běžců, které zvlášť při delších výbězích dokáží pořádně znepříjemnit jinak vydařený trénink či závod. Existují dvě časté příčiny, které stojí za vznikem puchýřů:

  • Může za to obuv, která je buď moc malá, nevhodně tvarovaná, a nebo možná nová – to je ta nejlepší možnost, jelikož se při dalších trénincích ještě může adaptovat a problémy s puchýři zmizí.
  • Běžíš moc dlouho. Pokud si běžně dáváš tréninky o délce 5 km a najednou si troufneš na 15 km dlouhý trénink, dost pravděpodobně přiběhneš s bolavým překvapením na chodidle. Jednoduše nejsi adaptovaný na takovou zátěž a odměnou za to ti budou nepříjemné puchýře.

Speciálním případem jsou dlouhé závody jako například půlmaraton nebo klasický maraton. Při přípravě na slavný 42 km dlouhý závod se samozřejmě nestává, že by tvé tréninkové výběhy čítaly podobou kilometráž – maraton ale zaběhnout přesto chceš. V takovém případě si můžeš na závod koupit speciálně tvarované běžecké ponožky, nebo můžeš riziková místa zalepit tejpem.

Jak tomu předcházet?

Vyber si kvalitní obuv o vhodné velikosti, pořiď si běžecké ponožky, nezvyšuj nárazově délku běžeckých tréninků.

Co si z toho vzít?

Nikoho nebaví běhání, které doprovází všechny možné problémy od začátku až do konce. Pokud ti kroky neutíkají, od první minuty tě píchá v boku a z běhu si odneseš jen puchýře a bolavé koleno, znovu běhat asi hned tak nepůjdeš.

Snaž se těmto častým problémům předcházet tím, že je budeš dopředu předvídat. Kup si na běhání kvalitní obuv, zaměř se na správné rozvrhnutí sil, pravidelně dýchej a vymysli si takový trénink, na který reálně v danou chvíli máš. Díky tomu se tvůj výkon možná nezapíše do Guinessovy knihy rekordů, ale běhání si užiješ a rozhodně ti zpříjemní náladu i do dalších činností, které tě v daný den čekají.

5 tipů, jak se zlepšit v běhání
5 tipů, jak se zlepšit v běhání
Co změnit v běžeckém tréninku, když se přestanete zlepšovat? V tomto článku vám představíme hned několik způsobů, jak překonat stagnaci a znovu nakopnout běžeckou výkonnost.
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
Běhání je krásný sport, ale začít s ním a nepřestat chce odhodlání a pevnou vůli. V tomto článku ti ukážeme, jak začít s běháním tak, aby tě chytlo a bavilo.
Zdravotní benefity pravidelného běhání
Zdravotní benefity pravidelného běhání
Běhání přináší vedle spálených kalorií a dobrého pocitu po doběhnutí také celou řadu zdravotních benefitů. Víte, jaké to jsou?
Píchání v boku při běhu - jak na něj?
Píchání v boku při běhu - jak na něj?
Píchání v boku při běhání není nebezpečné a ve většině případů ani nevyžaduje lékařskou pomoc. Sportovní trénink ovšem dokáže pořádně znepříjemnit, v některých případech až zcela přerušit. Víte, jak se mu bránit?
Jak funguje tejpování? 6 benefitů kineziologické pásky
Jak funguje tejpování? 6 benefitů kineziologické pásky
Zajímá vás, proč profesionální sportovci používají taping? Tzv. tejpování potkáte i mimo profesionální sport, jeho výhody může čerpat každý. Jak pomáhá s výkonem se dozvíte v dnešním článku.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.