5 tipů, jak si užít bezpečnou dovolenou v roce 2021

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 14. 7. 2021
Uložit článek
5 tipů, jak si užít bezpečnou dovolenou v roce 2021
obrázek z gettyimages.com

Po roce přerušované karantény mnoho z nás už skoro zapomnělo, jaké to je podívat se za hranice naší domoviny.  Pokud i na tebe působí pocit vycestování tak trochu nejistým dojmem, máme pro tebe 5 praktických tipů, které ti poradí jak zůstat v bezpečí a užít si dovolenou naplno. Vždyť co by to bylo za léto, kdybys nepoznal zase kus nové krajiny. 

Tak je to tady, přichází čas na cestování

Po otevřených zahrádkách, restauracích a dokonce i letních koncertech se pomalu blíží zlatý hřeb letošního rozvolňování – poměrně volné cestování do zahraničí. Nakonec cestování je jedna z věcí, které mnohým z nás chyběla skoro nejvíce ze všeho, protože ten pocit poznávání a objevování nových krajin a rozmanitých kultur je velkou radostí našeho života.

Pokud i ty jsi během posledního roku nejmíň 10x přebookovával/a letenky, protože se zase něco změnilo, teď přišel tvůj čas. Teď už se to snad konečně povede bez problému. 

Užij si dovolenou, ale mysli na bezpečnost

Ti největší optimisté už covid-19 definitivně pohřbili, ty to ale raději nedělej. Vzpomeň třeba na loňský rok, kdy se nám naše nadšení z volnosti vrátilo jako boomerang. Mysli na to proto i během dovolené, dodržuj místní opatření a dej také na svůj zdravý rozum. Nakonec to, aby ses koronaviru vyhnul během dovolené je nejen v tvém zájmu, ale také v zájmu všech ostatních, se kterými se po příjezdu setkáš. 

Aby tvoje dovolená proběhla v tom nejlepším pořádku, připravili jsme pro tebe 5 praktických tipů, které se ti při cestování budou hodit. Zkus na to mrknout a především se jimi řídit, pokud je to alespoň trochu možné. 

obrázek z freepik.com

5 tipů, jak si užít bezpečnou dovolenou v roce 2021

1. Máš za sebou očkování? Měj certifikát vždycky po ruce

Očkování proti koronaviru se zdá být tou nejúčinnější cestou, jak se pandemie jednou provždy zbavit. Není proto divu, že mnoho států podmiňuje bezproblémový vstup přes hranice právě na základě certifikátu o provedeném očkování. 

Takže jestli jsi očkovaný, měj certifikát vždy u sebe. Získat ho můžeš snadno na stránce www.ocko.uzis.cz, kde si certifikát snadno vyexportuješ na základě rodného čísla a máš při cestování klid.

2. Zjisti si předem, jaká kde panují opatření

Je jasné, že letošní léto bude stále ještě ve znamení určitých omezení, podmínek a nejrůznějších opatření jednotlivých zemí. Dej na to pozor a pořádně si nastuduj aktuální podmínky, které v jednotlivých zemích právě platí. Ne každá země sice opatření mění tak jako ta naše, ale měj na paměti, že i v jiných státech se opatření mění poměrně dynamicky. 

Orientovat se můžeš podle oficiálních stránek jednotlivých zemí, výrazně ti ale pomůže i český covid portál, kde je vše přehledně popsané. Ohledně podmínek návratu do Česka se zase orientuj podle stránek Ministerstva zdravotnictví ČR, kde nalezneš ty nejaktuálnější informace.

3. Respirátor a dezinfekci všude s sebou

Jestli jsi ještě loni nevěděl, jak vypadá respirátor FFP2, a dezinfekci jsi bral jen jako čistící prostředek na podlahy, po loňském roce se ti obzory poněkud rozšířily.

Ber proto tyto ochranné pomůcky všude s sebou. Počítej s tím, že na většině vnitřních míst Evropy budou respirátory povinné, dezinfekci zase můžeš využít pro vlastní klid a pocit bezpečí. 

obrázek z gettyimages.com

4. Pro letošní léto raději preferuj soukromé ubytování

Sdílené pokoje v rámci Airbnb jsou skvělým způsobem jak ušetřit a současně poznat spoustu nových lidí. Letos ale raději ještě zvaž ubytování, kde budeš jen ty a tví parťáci, kteří tě na cestě doprovázejí.

Sdílený pokoj je totiž místem, kde je riziko přenosu nákazy opravdu velké. Určitě na pokoji nezůstaneš po celou dobu s nasazeným respirátorem a navíc se uzavřené místnosti hůře větrají. 

5. Nezapomeň používat zdravý rozum

Přes všechna doporučení a opatření je dobré zůstávat nohama na zemi a používat vlastní zdravý rozum. Je jasné, že obsadit stadion 60 000 diváky bez roušek v době celosvětové pandemie není bezpečné – i když pan Orbán říká, že je. Stejně tak chodit po prázdném náměstí zabalený do respirátoru také není úplně nejnutnější

Zkrátka během cestování je dobré používat zdravý rozum a vyhodnocovat jednotlivé situace také podle vlastního úsudku. 

Co si z toho vzít?

Cestování se pomalu vrací do starých kolejí. Nakonec není se čemu divit, cestování přináší zasloužený odpočinek a současně nám věnuje nové zkušenosti, rozšiřuje obzory a rozhledy a také trochu procvičí naše jazykové dovednosti.  Nezapomeň ovšem na zásady bezpečného cestování. Koronavirus totiž stále ještě nezmizel, a tak ochrana a zodpovědný přístup k cestování zůstává jedním z faktorů, který nám může pomoci pandemii potlačit. 

Dbej na základní bezpečnostní opatření, chraň se zakrytím úst a dezinfekcí a sleduj všechny aktuální informace a opatření, které v jednotlivých zemích platí. Nejenom že si tím usnadníš celou dovolenou, ale také snížíš pravděpodobnost, že bys na dovolené mohl covid-19 chytit. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________