5 vyzkoušených zázvorových receptů. Angína nemá šanci!

Tereza Koukalová
Tereza Koukalová Poprvé publikováno 30. 11. 2017
Aktualizováno 21. 10. 2019
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Angína nemá šanci!
obrázek z okchicas.com

Někteří jej milují, jiní nenávidí (ale i přesto konzumují). S příchodem chladnější části roku se k zázvoru obrací plno lidí s nadějí, že je i letos ochrání před bacily, viry a následným několika dnům proleželých v posteli. Čaje z čerstvého zázvoru najednou nacházíme v každé lepší kavárně či restauraci. Jako by snad byl zázvor nejmenovaným symbolem podzimu a zimy!

Co se v dnešním zázvorovém článku dozvíme?

 • Něco málo o historii zázvoru a o tom, proč je tak oblíbený po celém světě.
 • Že zázvor dokáže pomoci v celé řadě onemocnění, jako je bolest kloubů nebo nachlazení.
 • Zázvorový čaj zahřeje každého, koho zebou konečky prstů!
 • Jestli dokáže zázvor preventivně působit proti nemocem srdce a cév.
 • Že zázvor v jakékoliv podobě ocení ženy trpící menstruačními bolestmi.
 • Návod, jak na pět jednoduchých zázvorových receptů.

Tento kořen zvláštního tvaru s pálivou chutí má však nespočet kuchyňských využití i pozitivních účinků na lidský organismus, které dosahují mnohem dál než jen ve formě zázvorového čaje jakožto bojovníka proti rýmičce. Čím je zázvor tak jedinečný a jak z něj vytěžit jen to nejlepší?

Kde se vzal, tu se vzal...a používáme jej téměř všude

Zázvor má stejně jako kurkuma pozitivní účinky na naše zdraví. Jeho původ není přesně známý, ale už více než tři tisíce let se pěstuje v Indii a Číně. Jelikož se jeho oddenky nekazí v teple, tak se stal jedním z prvních převážených koření do Evropy a Afriky, kde toto koření zdomácnělo natolik, že se stalo důležitou součástí kuchyně stejně jako sůl a pepř. 

Není divu, jeho specificky jemně pálivá chuť dodává jídlu trochu exotiky. Nejvýraznější složkou zázvoru jsou silně aromatické terpeny, jako jsou zingiberen a bisabolen. Jeho ostrost zvýrazňuje gingerol, který se podobá rostlinnému alkaloidu kapsaicinu, jenž se vyskytuje v chilli papričkách.

Seznamte se s léčivou sílou zázvoru!

Zázvor je účinný antioxidant, který je také vhodný jako prevence před nachlazením, obzvlášť teď v sychravém počasí. Jeho benefity jsou však mnohem rozsáhlejší, a proto jsme si pro vás připravili speciální recepty, které jsou nejen blahodárné pro vaše zdraví, ale také jsou velmi chutné. Nejdříve se však podíváme na to, jak je naše tělo reaguje na konzumaci zázvoru.  

obrázek ze shutterstock.com

Znáte 6 zajímavých zdravotních benefitů zázvoru? 

1. Zázvor dokáže účinně bojovat se zánětem a bolestí

Zázvor je známý svým protizánětlivým působením, který je připisován především jednomu z terpenů, gingerolu. Ten je také účinný při chronickém zánětu nebo různých nevolnostech během cestování (taky nemůžete sedět v autobuse vzadu?), těhotenství nebo při migréně. Díky svému protizánětlivé působení může zázvor ulevit od bolesti kloubů při artritických stavech. 

Účinné látky v zázvoru se chovají v organismu podobně jako nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibalgin, ibuprofen, paracetamol,...), a spolehlivě tak dokáže ulevit od všech bolestí podobně jako až příliš nadužívaná růžová tabletka (Ando V., 1998; Altman & Marcussen, 2001; Heidböhmer, 2007; Grzanna, 2005; Rahmani, 2014).

2. Zázvor do čaje a do jídla jako prevenci před onemocněním srdce

Zázvor se využívá také jako jedna z forem prevence před onemocněním kardiovaskulárního systému. Zázvor totiž stejně jako jiné pálivé koření stimuluje krevní oběh a vyvolává pocení, které ochlazuje tělo a dokáže tak snížit horečku a ulevit při nemoci. Zázvor mimo jiné také zlepšuje některé z rizikových faktorů (cholesterolové spektrum) spojených s kardiovaskulárním zdravím (Khandouzi et al., 2015; Newall, C. A., 1996).

3. Zázvor pomůže rozproudit krev a zahřát každého sněhuláka

Pro všechny, kterým se v zimě špatně prokrvují končetiny a mrznou jim konečky prstů, je zázvor nejlepším řešením, protože působí jako vnitřní ohřívací láhev. Zázvor je možné použít také jako tinkturu, která se přiloží na místa, která se špatně prokrvují. Ale co si budeme povídat, takový poctivý zázvorový čaj zahřeje snad každého "zmrzlíka" (Bristow S., 2005; Chevallier A., 2008).

4. Zázvor může fungovat i jako prostředek pro boj s rakovinou

Zázvor působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva. Klinické testy z University of Michigan také potvrdily, že zázvor může být účinným nástrojem v léčbě rakoviny vaječníků, jelikož je se ukazuje, že může být schopný indukovat odumírání rakovinotvorných buněk a tyto vlastnosti jsou přikládány právě gingerolu. Ve studiích se běžně používají zázvorové extrakty v denní dávce v jednotkách gramů (Khodaie L., 2015; Medical News Today, 2006; Oyagbemi, 2010).

5. Trápí vás často angína? Letos nemá šanci!

Zázvor nemá pouze protizánětlivé účinky, ale také antiseptické. Je tedy preventivním prostředkem proti angíně a zánětu průdušek. Pomáhá při vykašlávání a funguje jako zklidňující látka při nachlazení, chřipce a jiných zánětech dýchacího ústrojí (Synková H., Delevová I., 2001).

6. Se zázvorem za lepší funkci trávicí soustavy!

Jeho aktivní látky fungují jako prostředek k povzbuzení činnosti žaludku, k léčbě střevní koliky a plynatosti. Zázvor dráždí žaludeční a střevní sliznici, čímž způsobují její prokrvení, zvyšuje sekreci, podporuje vstřebávání živin, urychluje peristaltiku střev a napomáhá odchodu plynů. Zázvor je dokonce účinný i jako léčivý prostředek při průjmu, špatnému trávení nebo při jiné infekci trávící soustavy (Chevallier A., 2008; Khodaie L., 2015).

Můžeme ještě najít nějaké výhody užívání zázvoru?

 1. úleva při menstruačních bolestech
 2. pomoc při léčbě oparů 
 3. snížení bolestivosti svalů po tréninku
obrázek ze shutterstock.com

A teď už hurá na 5 osvědčených zázvorových receptů!

1. Zázvorový sirup může být i zajímavým dárkem nabitým léčivou sílou k Vánocům

Zázvorový sirup se využívá nejen při léčbě nachlazení, ale i jako jeho prevence. Je to také milý dárek pro blízké na Vánoce, kdy se zázvor v obchodech vyskytuje nejvíce. Pokud nemáte dostatek času, stačí si uvařit klasický zázvorový čaj, který má stejné účinky jako sirup. Mimo to zázvorový čaj působí jak přírodní prostředek při pálení žáhy.

Jak porazit angínu: Zázvorový sirup, na kterém si pochutnáte

2. Po zázvorovém shotu nadupaném léčivými látkami získáme pořádnou dávku vitaminů

Zázvorový shot je přírodním řešením na nachlazení. Jeho ideální kombinace protizánětlivého zázvoru, citrónu plného vitamínu C, účinného antimikrobiálního medu spolu s protizánětlivým kajenským pepřem je něco, co vás dokáže vyléčit, aniž byste museli navštívit lékaře. Tato silná čtverka nejen posiluje obranyschopnost organismu, ale také pomáhá při problémech s trávicím traktem. Mimo to také kajenský pepř dokáže zmírnit bolestivost kloubů (Medical News Today, 2016).

obrázek z unsplash.com

3. Nakládaný zázvor je rychle připraven a vydrží nám dlouho v ledničce

Nakládaný zázvor je podobně jako zázvorový shot jednoduchým řešením při nachlazení. Tato směs také funguje při nadýmání (především u těhotných žen), pálení žáhy nebo průjmech. Nakládaný zázvor je možné konzumovat samostatně nebo jej přidat do čaje, který zvyšuje odolnost organismu (American Pregnancy Association, 2017).

obrázek z flickr.com

4. Zázvorové smoothie zasytí a dodá řadu zdraví prospěšných látek 

Zázvorové smoothie je dalším z řady rychlých a vitaminy nabitých receptů. Přidání zázvoru do smoothie osvěží výslednou chuť smoothie do lehce štiplavých tónů, a dáme tak sbohem nudě každodenních všedních chutí. Díky vysokému obsahu vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek je toto smoothie ideální nejen pro trávicí trakt, ale také pro vaši pleť a náladu.

obrázek z paleonewbie.com

5. Protizánětlivé smoothie se silnými antioxidačními účinky je prevencí před nachlazením

Toto protizánětlivé smoothie je nejen dobrou prevencí před nachlazením, ale také pomocníkem při jeho léčbě. Goji totiž obsahuje více vitaminu C než pomeranč a více beta-karotenu než mrkev. Stejně tak kurkuma, která pochází ze stejné čeledi jako zázvor, má silné protizánětlivé a antioxidační účinky.

obrázek z enlightenedfoodie.com

Tip na konec:

Zázvor je vhodný použít k odlehčení těžkých pokrmů z vepřového nebo kachního masa. V obchodech můžeme najít tři druhy zpracovaného zázvoru – bílý (loupaný), černý (neloupaný) a růžový „Gari“ (nakládaný), který se třeba přidává k sushi.

Co si z toho vzít? 

Ne nadarmo je zázvor hojně využíván po celém světě v gastronomii a tradičním lidovém léčitelství. Jeho benefity jsou vskutku široké a dokáže nám pomoci s celou řadou zdravotních patálií. Mějme však na paměti, že drtivá většina studií zabývajících se právě zdravotními benefity zázvoru používala zázvorový extrakt v jednotkách gramů. 

Abychom se tomu alespoň přiblížili, přidávejme zázvor všude, kam se to jen hodí. Silnější zázvorový čaj s medem a citronem dokáže spolehlivě zahřát a ulevit od menstruačních bolestí mnohdy lépe než "pilulka poslední záchrany" v podobě Ibalginu. Zkusme proto raději prvně přírodnější cestu než se začneme ládovat léky.

[eshoplink]

Altman, R. D., & Marcussen, K. C. (2001). Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. Arthritis and Rheumatism, 44(11), 2531–2538.

ANDO, V., et al.: Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny. 1. vyd. Hradec Králové, Svítání, 1998. 321 s.

Bode AM, Dong Z. The Amazing and Mighty Ginger. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011. Chapter 7.Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov…

BRISTOW S. Léčivé byliny. Alpress, Frýdek-Místek, 2005.

Cayenne Pepper: Health Benefits, Serving Suggestions, Precautions. MEDICAL NEWS TODAY [online]. 2016 [cit. 2017-10-19]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday…

Ginger Kills Ovarian Cancer Cells. Medical News Today [online]. 2006 [cit. 2017-10-22]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday…

Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger--an herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions. Journal of Medicinal Food, 8(2), 125–132. https://doi.org/10.1089/jmf…

HEIDBÖHMER, E.: Zázračný kořen. Praha, Brána, 2007. 136 s.

Herbs And Pregnancy. American Pregnancy Association [online]. [cit. 2017-10-19]. Dostupné z: http://americanpregnancy.org…

CHEVALLIER, A. Rostliny léčí. Slovart, Praha, 2008.

Khandouzi, N., Shidfar, F., Rajab, A., Rahideh, T., Hosseini, P., & Mir Taheri, M. (2015). The Effects of Ginger on Fasting Blood Sugar, Hemoglobin A1c, Apolipoprotein B, Apolipoprotein A-I and Malondialdehyde in Type 2 Diabetic Patients. Iranian Journal of Pharmaceutical Research : IJPR, 14(1), 131–140.

Khodaie L, Sadeghpoor O. Ginger From Ancient Times to the New Outlook. Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products. 2015;10(1):e18402.

Malu, Samuel & O Obochi, G & N Tawo, E & E Nyong, B. (2009). Antibacterial activity and medicinal properties of Ginger (Zingiber officinale). Global Journal of Pure and Applied Sciences. 15. . 10.4314/gjpas.v15i3-4.48561.

NEWALL, C. A., ANDERSON, L. A., PHILLIPSON, J. D.: Herbal Medicines: A Guide for Health-care Professional. London, The Pharmaceutical Press, 1996.

Oyagbemi, A. A., Saba, A. B., & Azeez, O. I. (2010). Molecular targets of [6]-gingerol: Its potential roles in cancer chemoprevention. BioFactors (Oxford, England), 36(3), 169–178. https://doi.org/10.1002/biof…

Rahmani, A. H., Shabrmi, F. M. A., & Aly, S. M. (2014). Active ingredients of ginger as potential candidates in the prevention and treatment of diseases via modulation of biological activities. International Journal of Physiology, Pathophysiology and Pharmacology, 6(2), 125–136.

SYNKOVÁ, H., DELEVOVÁ, I. Koření proti choření. Nakladatelství Olomouc, Olomouc, 2001.

The health benefits of ginger. LEWIN, Jo. BBC goodfood [online]. [cit. 2017-10-12]. Dostupné z: https://www.bbcgoodfood.com…

Zázvor. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2012 [cit. 2017-10-12]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki…%C3%A1zvor_(ko%C5%99en%C3%AD)

Poděkuj autorovi
12 lidí již poděkovalo
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________

Diskuze k článku