5 zimních aktivit pro zpestření vánočního lenošení. Kolik při nich spálíte kalorií?

Markéta Tesařová
Markéta Tesařová 25. 12. 2019 Poprvé publikováno 25. 12. 2017
Aktualizováno 25. 12. 2019
Uložit článek
5 zimních aktivit pro zpestření vánočního lenošení. Kolik při nich spálíte kalorií?

Svátky a zimní období jsou zase tady. Už jsme natěšení na všechno to cukroví, kapra, bramborový salát a dárečky. Často se stává, že v tomto období zapomeneme na všechna pravidla zdravého životního stylu, a s větou: "Je to jen jednou ročně, ne?" schroupeme další kousek lineckého. 

Proti těmto dobrotám nic nenamítám, ale neměli bychom zapomínat na pohyb. Přes zimu spousta z nás zvyšuje svůj denní energetický výdej v prostorech fitka. Připomeňme si ale, že ani v tomto období nemusíme všechen svůj čas trávit vevnitř

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jaké aktivity můžete provádět v zimě
 • Jak si zimní aktivity stojí v porovnání s ostatními
 • Kolik kalorií spálíte během zimních sportů
 • Kolik cukroví můžete sníst, abyste dorovnali spálenou energii

5 zimních aktivit, do kterých se můžete s chutí pustit

1. Bruslení

Se stále se rozšiřující nabídkou veřejných kluzišť narůstá obliba tohoto sportu. Někteří z nás chodili na led od malička, využívali jsme každý zmrzlý rybníček a ať už více, či méně úspěšně prováděli piruety nebo po všech známých sháněli hokejky a hráli si na Jardu Jágra. A když už jsme sem tam spadli, bylo nám to jedno, hlavně že byla zábava. 

Věřte mi, že obutí bruslí vás vrátí do těch krásných dětských let a užijete si srandu. Hlavně když s sebou vezmete kamaráda, který na tom nikdy nestál, ale nebuďme škodolibí, ne každý na bruslích válí jako Pljuščenko. 

Tento sport vám nepřinese jen veselé chvíle, ale také vás udrží ve formě. Díky bruslení budete pracovat na stabilitě, budovat svalstvo nohou, pracovat na své vytrvalosti a také je to skvělé kardio. Nezapomeňme na téměř nejdůležitější benefit pohybových aktivit – vypnete hlavu a stresu učiníte za dost. Pokud bruslit neumíte, určitě vám doporučuji vzít s sebou někoho, kdo je v této sportovní disciplíně zdatný, aby vám ukázal, jak na to (jo a můžete se o něj podpírat). 

Nemáte brusle? Nevadí, téměř všechna veřejná kluziště nabízí možnost zapůjčení bruslí. Takže nezapomeňte na teplé oblečení, vezměte svou drahou polovičku a vyrazte na romantické rande na bruslích. 

Pro zajímavost…

 1. Na bruslích spálíte podobné množství energie jako třeba při hraní tenisu (nutristrategy.com).
 2. První brusle byly vyrobeny přivázáním kosti k noze (Walker, 2017).
 3. Chystáte se poprvé v životě vstoupit na led? Slovenská youtuberka Eddemi vytvořila online kurz bruslení, tak vám to třeba v začátcích pomůže.

2. Lyžování

Na lyžařské kurzy se jezdí již na základní škole. Bohužel, pro někoho je to poprvé a naposled, co na lyžích stál. Když se lyžovat učíme, nevyhneme se pádům, problémům nasednout na vlek a touze se na to vykašlat a zůstat v teple hotelového pokoje. Pokud se nám podaří počáteční těžké chvíle přejít, získáme odměnu ve formě krásného pocitu po sjetí zasněženého kopce

Lyžování má velkou výhodu – díky němu se dostaneme na čerstvý vzduch a do nádherné horské krajiny. Už jen ta jízda na vleku nám může poskytnout krásné scenérie, pokud zrovna není mlha, že nedohlédnete ani na své lyžáky. 

Pobyt na čerstvém vzduchu v krásné přírodě nejsou jediné benefity lyžování. Při této aktivitě zlepšujete svou stabilitu, koordinaci, posilujete kolenní klouby, zlepšujete svou vytrvalostní kapacitu, budujete svalstvo nohou a zadečku (při lyžování jste skoro pořád v dřepu) a pracujete na posilování středu těla. 

Při slunném počasí rozhodně doporučuji využít lehátka u svahu – nechte se rozmazlovat slunečními paprsky, budete se cítit jak v sedmém nebi a ještě k tomu získáváte velmi důležitý vitamin D

Pro zajímavost…

 1. Lyžováním spálíte podobné množství kalorií jako při chůzi do kopce (5,6 km/hod) (nutristrategy.com).
 2. Znáte lyžařskou star, krásnou Lindsey Vonn? Tak se mrkněte, jakým způsobem tato Američanka trénuje, aby byla na svahu rychlejší než její soupeřky.

3. Snowboarding

Taky jste po shlédnutí filmu Snowboarďáci toužili vyměnit lyže za prkno? Snowboarďáci jsou prostě více "cool". Když jdou ke svahu, nevypadají při chůzi (díky měkkým botám) tak směšně jako lyžaři, nepotřebují hůlky, stačí jim jen to jejich prkno. Snowboarďák začátečník vypadá drsně jen do té chvíle, než se po 5 pokusech nedokáže chytnout vleku. 

Nevím, jak to mají ostatní, ale pro mě učení jízdy na snowboardu bylo o dost náročnější než lyžování. Kolena hrající všemi barvami a otlačený zadek, to jsou znaky poukazující na začátky s tímto sportem. Doporučuji, nenechte se počátečními nezdary odradit. Odměnou za vytrvalost vám bude úžasný pocit po prvním zvládnutí otočky na obě strany. Jo a bez přilby nejezděte –  to stejné platí na lyžích.

Snowboardig vám nedá jen pocit největšího borce/borky na svahu, ale zároveň přináší několik benefitů pro vaše tělo. Stejně jako při bruslení a lyžování pracujete na své stabilitě, zvyšujete svou vytrvalostní kapacitu, procvičujete svaly, a to nejen nohou – při zvedání se ze země posilujete svalstvo rukou a vaše břišáky také dostanou pěkně zabrat. 

Takže takové "full body workout". A v neposlední řadě si zlepšíte sebevědomí, jelikož naučit se na snowboardu chce velkou vůli, a když už to zvládnete, budete na sebe patřičně hrdí.

Pro zajímavost...

 1. Snowboardingem spálíte podobné množství kalorií jako jízdou na kole (18 km/hod) (nutristrategy.com).
 2. Chystáte se letos zkusit snowboard? Určitě vám doporučuji nezanedbat přípravu. Existují tréninkové programy zaměřené na posílení svalů, které jsou tímto sportem nejvíce zatěžovány. Jedno takové například nabízí youtube kanál Fitness Blender.

4. Běžky

Jste milovníci běhu, ale brodění ve sněhu vás moc neláká, tak raději chodíte na pás do posilovny? Pokud byste rádi dělali aktivitu, díky které získáte podobná pozitiva jako z běhu – je tu běžecké lyžování. Spousta lidí má běžky spojené s neustálými pády, problémy v pohybu dopředu a nepřekonatelným sjezdem z kopce. Je možné, že jste běžky zavrhli již na lyžáku na základce, ale co tahle jim dát druhou šanci? 

Zkuste zjistit, zda je ve vašem okolí běžecká trasa, nebo si udělejte výlet do hor. Velká výhoda běžek je jejich nižší finanční náročnost oproti lyžování a snowboardingu. Nemusíme totiž platit poplatky za vstup na sjezdovku. A pokud najdete ve vašem blízkém okolí slušnou trasu, tak za příznivých sněhových podmínek můžete vyrazit přímo z domu jako u běhání. 

Při začátcích rozhodně doporučuji přítomnost v běžkování zběhlého kamaráda, který vám nepomůže nejen v technice běhu, ale také ve výběru správného vosku podle aktuálních podmínek. Fráze "kdo maže, ten jede" platí u běžek dvojnásob!

Jízda na běžkách krásnou českou krajinou přinese vašemu tělesnému i duševnímu já mnoho pozitivních změn. Za prvé je to "full body workout" – maká celé tělo. Zlepšujete svou fyzickou kondici a vytrvalost. Výhoda běžek je také jejich sociální faktor – na výlet může vyjet celá rodina nebo přátelé. 

Pro zajímavost...

 1. Na běžkách spálíte podobné množství kalorií jako při hraní plážového volejbalu (nutristrategy.com).

5 zimních aktivit pro zpestření vánočního lenošení. Kolik při nich spálíte kalorií?

5. Sáňkování/koulování

Jaká první vzpomínka se vám vybaví ve spojení zima a dětství? Hodila bych rukavici do sněhu za to, že je to sáňkování a následné koulování s vašimi kamarády a rodinou. Vyběhnutí kopce a následné sjetí na sáňkách (kdo neměl, tak na plastovém pytli) z kopce dolů a pořád dokola. 

Do padnutí nebo promočení všech vrstev oblečení. V té době jsme nad tím nepřemýšleli, neříkali jsme si, že díky tomu zhubneme, nebo aspoň vyběháme cukroví. Ach, to byly krásné časy. Pohyb byl pro nás přirozený, žádné nucení. Kéž by to šlo vrátit zpět. 

Spolu s přibývajícími lety se z nás často ta přirozená touha po pohybu vytrácí. Ale proč se do těch dob alespoň z části nevrátit? Máte u rodičů ještě schované sáňky? Co takhle je vzít z půdy, oprášit, vzít kámoše a zablbnout jak "za mlada"? Jako motivaci můžete vzít fakt, že takovým sáňkováním spálíte více kalorií než třeba lyžováním

Posílíte svalstvo nohou, zadku a zároveň to bude super kardio cvičení. A pokud s sebou budete mít ještě dítě, které vás zapřáhne a sedne na sáně – máme tady posilování celého těla. V neposlední řadě ta zábava, kterou při sáňkování zažijete, je nezapomenutelná. 

Pro zajímavost...

 1. Při sáňkování/koulování spálíte podobné množství kalorií třeba jako při hraní fotbalu (nutristrategy.com).
 2. První národ, který začal sáňkovat, byli Inuité – používali kost velryby pro transport osob v zasněžené tundře (cbc.ca).
5 zimních aktivit pro zpestření vánočního lenošení. Kolik při nich spálíte kalorií?
obrázek z mirror.co.uk

Kolik jídla spálíme aktivitami?

Tabulka č. 1: Spalování kalorií prostřednictvím zimních aktivit v porovnání s vánočními jídly (průměrné hodnoty aktivit ze sparkpeople.com, kalorické hodnoty jídel z kaloricketabulky.cz) Pozn. hodnoty jsou čistě orientační, záleží na intenzitě, tělesné konstituci, tělesné výšce...

Aktivita 68 kg osoba/60 min. Vánoční jídla
Bruslení 462 kcal = 170 g smaženého kapra
Lyžování 396 kcal = 85 g vanilkových rohlíčků
Snowboarding 396 kcal = 190 g bramborového salátu s majonézou
Běžecké lyžování 528 kcal = 500 ml svařáku
Sáňkování/koulování 468 kcal = 100 g vánočky s 20 g másla

Tabulka č. 2: Spalování kalorií prostřednictvím běžných aktivit (průměrné hodnoty z kaloricketabulky.com) Pozn. hodnoty jsou čistě orientační, záleží na intenzitě, tělesné konstituci, tělesné výšce...

Aktivita 68 kg osoba/60 min.
Cvičení s vlastní vahou v mírném tempu408 kcal
Crossfit 612 kcal
Běhání po rovině 8 km/hod 571 kcal
Plavání (prsa v rekreačním tempu)571 kcal
Pilates 249 kcal

Co si z toho vzít?

Obujete poprvé brusle nebo vyměníte lyže za snowboard? Velká výhoda těchto sportů je, že nejen pracujete na svém zevnějšku, ale také je to pořádná zábava. S větrem ve vlasech sjíždět kopec na saních, poté postavit sněhuláka a zkoulovat kamaráda – po takové náloži aktivit si klidně dopřejte cukroví bez výčitek. Však jste v tabulce výše jistě zaznamenali, že kalorie, které při těchto aktivitách spálíme, nejsou zanedbatelné. 

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________