Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Bolesti zad (III. část)

Jan Caha
Jan Caha 26. 3. 2010
Bolesti zad (III. část)

V posledním díle článků o bolestech zad se budeme věnovat prevenci. Jak předcházet bolestem zad? Čtěte dále.

První část nalezente zde: https://aktin.cz/clanek/10-bolesti-zad-i-cast

Druhou část naleznete zde: https://aktin.cz/clanek/33-bolesti-zad-ii-cast

Existuje nějaká prevence?

bolesti zadNejúčinnější prevencí v případě bolestí zad je změna současného životního stylu. Ano, zní to děsivě, ale je to tak. Každého s bolestí v zádech jistě překvapí, jak se mu uleví pokud začne pravidelně a zdravě sportovat. Nejvhodnějšími formami pohybu jsou v tomto případě rychlá chůze, plavání, kondiční posilování a gymnastika.

Další prevencí, o které bych se rád zmínil, je úprava tělesné hmotnosti. Příliš vysoká váha zatěžuje neúměrně naši páteř, stlačuje obratle k sobě a tím působí bolest v oblasti zad.

Na druhém pólu těchto preventivních aktivit stojí přetěžování v práci. A to pokud pracujete manuálně nebo sedíte v kanceláři u počítače. Nesprávný posed u počítače a nevhodně zvolená židle je častou příčinou bolesti v zádech. Při manuální činnosti může dojít k nefyziologickému přetěžování v oblasti páteře, promluvte si tedy o svém problému se svým zaměstnavatelem a pokuste se ho racionálně vyřešit.bolesti zad

V neposlední řadě bych tu rád apeloval na mladé sportovce, dychtíce se za úspěchy ve svém odvětví. Mladí jste sice jenom jednou, ale pokud soustavně docházíte k přetěžování svého organismu, brzy dojdete ne svou hranici a zde se začnou problémy s vaším tělem a případně i zády a zádovým svalstvem kupit. Nepřetěžujte se tedy, ve stáří se vám to nesčetněkrát vrátí.

Doufám, že sem vám v předchozích pár řádcích aspoň trošku přiblížil problematiku bolesti zad. A pokud jste aspoň na chvilku zapřemýšleli o své páteři, a o možných problémech sní. Jsem jen rád.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________