6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho

14. 10. 2021
Komentáře
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
obrázek z media4.s-nbcnews.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Jako bonus přinášíme inspiraci na 5 snacků, které potěší vaše trávení.

V předchozím článku jsme rozebrali 5 možných příčin, které se mohou skrývat za vaším nafouknutým břichem a zároveň mají spojitost s výživou. Dnes si na ně posvítíme znovu a ukážeme si, jak mohou ulehčit vašemu trávení.

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • Co je to Low‑FODMAP dieta
  • Jak souvisí pohyb s nafouknutým břichem
  • Proč byste se měli zaměřit na to, jakým způsobem jíte
  • Co ještě omezit, abyste minimalizovali nadýmání

6 tipů, jak zvítězit nad nafouknutým břichem

1. Low‑FODMAP dieta: má pomoci, ne omezovat

Pod akronymem FODMAP se skrývají různé skupiny sacharidů (monosacharidy, disacharidy, oligosacharidy, polyoly), které z různých důvodů nedokážeme prostřednictvím našich trávicích enzymů rozložit. Jejich nestrávené zbytky pak přecházejí do tlustého střeva, kde slouží jako potrava pro bakterie. Tento proces se nazývá fermentace (kvašení) a vedlejším produktem jsou právě střevní plyny.

Low‑FODMAP dieta si v poslední době získává stále více zastánců a navenek vycházejí benefity, které s sebou přináší. Její využití se soustředí na pacienty se syndromem dráždivého tračníku nebo s jinými funkčními poruchami střev, ale mohou z ní profitovat i lidé, které trápí nadměrné nafukování.

Low‑FODMAP dieta má celkem tři fáze. Jejím konečným cílem není vyloučit všechny potraviny s vysokým obsahem fermentovatelných sacharidů, ale identifikovat ty, které jsou pro konkrétní osobu problémové.

Jak na to?

  1. fáze – výlučná konzumace potravin s nízkým obsahem FODMAP (2–6 týdnů). Pokud se vaše problémy během této fáze nezlepší, bohužel musíte po příčině vašeho nafukování pátrat dál.
  2. fáze – postupné zařazení potravin s vyšším a vysokým obsahem FODMAP. Zásadou je zařazení pouze 1 skupiny z FODMAP během 3 dnů – pozorujete, zda se vaše problémy vrátily. Pokud nafukování nepociťujete, můžete považovat danou skupinu za bezpečnou.
  3. fáze – na míru ušitá low‑FODMAP dieta, která respektuje vaši individuální snášenlivost konkrétních potravin (viz fáze č.2).

Cílem Low FODMAP diety je mít co nejpestřejší stravu, která poskytne dostatek všech živin, vitaminů a minerálních látek, ale zároveň bude šetrná k vašemu trávení.

Jaké potraviny jíst více, nebo méně?

Vysoký obsah FODMAP Nízký obsah FODMAP
Zelenina květák, chřest, česnek, hrášek, cibule, žampiony lilek, zelené fazolky, mrkev, okurka, brambory, rajče, cuketa
Ovoce jablko, třešně, sušené ovoce, mango, nektarinky, broskve, hrušky, červený meloun, švestky cantaloupe, hrozny, kiwi, mandarinka, pomeranč, ananas, jahody
Obiloviny pšenice, žito, většina snídaňových cereálií kukuřičné lupínky, ovesné vločky, rýže, quinoa
Sladidla a sladkosti med, glukózo‑frukózový sirup, žvýkačky, sladkosti slazené umělými sladidly javorový sirup, rýžový sirup, hořká čokoláda
Ořechy kešu, pistáciemakadamové ořechy, arašídy, dýňová semínka, vlašské ořechy
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho

2. Pohyb je základ nejen při hubnutí

Když nás bolí břicho, jaksi přirozeně nás to táhne k tomu, abychom se vyvalili na gauč. Schoulíme se do klubíčka a čekáme, dokud bolest nebo nepříjemné pocity nepominou. Je to ale to nejlepší, co můžeme v dané chvíli pro naše trávení udělat?

Mnoho lidí trápí nafukování zejména v případech, kdy nemají mnoho možností se hýbat. Delší sezení nebo ležení významně zpomaluje pohyby trávicího traktu, které posouvají i střevní plyny. Vestoje je pak tento posun mnohem rychlejší než vleže.

Tímto způsobem sice nesnížíte množství plynů, které vznikají, ale pohyb by vám měl usnadnit jejich evakuaci. Zkuste k procházce přidat i hluboké brániční dýchání. Zvětšující se bránice bude fungovat jako masážní válec pro vaše střeva – a kdoví, možná se dají do pohybu.

3. Zakysané mléčné výrobky přirozeně obsahují probiotické bakterie

Přínos bakterií mléčného kvašení pro střevní mikrobiom je všeobecně známý. Potěšte svá střeva jogurtem, acidofilním mlékem nebo kefírem – výsledkem může být i vyšší tolerance stravy bohaté na FODMAP. Pokud k nim přidáte i prebiotika, získáte skvělé kombo pro vaše trávení.

Zdá se vám to komplikované? Nenechte se odradit.

5 rychlých snacků, které spojují výhody obou – probiotik i prebiotik

  1. odtučněný řecký jogurt s banánem a ořechy
  2. celozrnný toast s brynzou a lahůdkovou cibulkou
  3. tempeh s mrkvovými hranolkami
  4. overnight oats s lněnými semínky a ovocem, namočené v kefíru
  5. skyr s jablkem
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho

4. Trávení začíná již před jídlem

Věděli jste, že vaše tělo se připravuje na zpracování potravy dříve, než si vložíte do úst první sousto? Jmenuje se to cefalická fáze trávení a aby začala, stačí k tomu vůně, chuť či myšlenka na jídlo. Začne se tvořit více slin a žaludečních šťáv a stimuluje se tvorba trávicích enzymů v pankreatu (slinivce břišní).

  1. Dopřejte tělu dostatečnou přípravu na trávení a jídlo si užívejte.
  2. Jděte si k snídani koupit čerstvé pečivo a po cestě domů k němu čichejte.
  3. Vybírejte si v kavárně zákusek a už tehdy si představujte, jak chutná. Těšte se na něj.

5. Vyhraďte si na jídlo dostatek času a důkladně ho žvýkejte

Ano, máma měla pravdu, když říkala, abychom oběd nehltali. Rychlé jedení je spojováno s nadměrnou tělesnou hmotností, ale to není všechno.

Vše, co sníme, zpracovává naše tělo dvěma způsoby. V ústech působí slinné amylázy, které umí naštěpit některé sacharidy (chemické trávení), hlavní funkcí je ovšem mechanické zpracování sousta.

Když jídlo dostatečně pokoušeme, výrazně tím usnadníme trávení v dalších částech našeho trávicího systému. Umožníme jednodušší působení trávicích enzymů, což může znamenat méně nestrávených zbytků – a méně střevních plynů.

6. Omezte žvýkačky, umělá sladidla a sycené nápoje

Pokud jste nenašli viníka ve stravě, zkuste se poohlédnout tímto směrem. Bez žvýkačky možná spálíte o 10 kcal denně méně a budete muset přidat častější použití zubního kartáčku, vaše trávení vám za to ale poděkuje.

Při žvýkání žvýkačky totiž spolknete více slin a spolu s nimi i vzduch. Žvýkání žvýkačky však v případě experimentu nevedlo k častějšímu říhání.

Pokud k tomu všemu přidáme i fakt, že ve většině případů obsahují polyoly, při nadměrné konzumaci to už zní jako problém pro někoho, koho pravidelně trápí nafukování.

Nadýmání nemusí prospívat ani jiná umělá sladidla a sycené nápoje.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Stále platí, že plynatost (nebo pocit nafouklého břicha) není nemoc, ale projev. Může být důsledkem nesprávných výživových návyků a nesprávného složení nebo množství našich střevních bakterií, které umíme do velké míry ovlivnit našim životním stylem. Pokud však problémy přetrvávají, je vhodné poradit se s lékařem a vyloučit vážnější příčinu.

Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Jak už podle názvu můžeme odhadnout, exoticky znějící název nápoje nás zavede do východní části Asie, kde byla kombucha velmi oblíbeným nápojem a také hojně používaným léčebným doplňkem v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co se skrývá pod názvem kombucha.
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky jsou známé jako fitness potravina již poměrně dlouhou dobu. Taková vločková snídaně dodá vašemu tělu v chutné a dobře stravitelné formě dostatek energie. Člověk pak takřka nemá hlad až do oběda, případně si vypomůže jen malou svačinou.
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Kysané mléčné výrobky se obecně velké oblibě netěší. Jaká škoda! Mají mnoho benefitů, o kterých možná ani nevíte. Podívejte se na naše tipy, jak se v nich můžete lépe vyznat a s čím je jíst. Tak co, dáte jim ještě šanci?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Low-FODMAP dieta: pro koho je vhodná a kdo by se jí měl vyhnout obloukem?
Low-FODMAP dieta: pro koho je vhodná a kdo by se jí měl vyhnout obloukem?
Low‑FODMAP dieta je relativně nový stravovací styl, který může řešit některé problémy spojené s trávením. Pro koho je dieta vhodná a kdo by se jí měl vyhnout?
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Jak se vyznat ve světě mléčných výrobků, je nízkotučný mléčný výrobek automaticky špatný? Na všechny palčivé otázky vám dopoví dnešní článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!