Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů

Komentáře
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ráno jsem pyšná na hezké ploché břicho, odpoledne stojím u zrcadla a říkám si: "Ty jo, takhle nějak budu vypadat, když budu těhotná?" Taky to znáte? Nadýmání dokáže rozhodit každého z nás a zkazit nejednu hezkou chvilku. 

Plyn ve střevech zdravého člověka pochází buď z vnějšího prostředí, nebo ho tvoří mikroorganismy trávicího traktu. V obou případech se s tím ale dá něco dělat, a frustrující chvilky s nadmutým břichem tak omezit. Jak na to?

1. Jezte pomalu

Při jezení a polykání se do trávicího traktu dostává kromě potravy také vzduch. Rychlé jezení a polykání jak o závod s sebou nese také nadměrné množství spolknutého vzduchu, který může někomu způsobovat nadýmání. Abychom tomu předešli, je potřeba jíst pomaleji a jídlo pořádně rozžvýkat předtím, než jej spolkneme.

2. Jezte pravidelně a nepřejídejte se 

Plyn ve střevě, v nadměrném množství způsobující potíže, je tvořený bakteriemi rozkládajícími potravu. Čím víc potravy nárazově sníme, tím je větší riziko tvorby nadměrného množství plynu. Ani z tohoto pohledu se tedy rozhodně nevyplatí přejídat se.

Jezte pravidelně a dopřávejte si porce, u kterých víte, že jste schopni je strávit bez potíží.

3. Pravidelně cvičte

Jistě jste si již všimli, že když cvičíte, lépe se vám tráví. Pohyb napomáhá lepšímu přechodu tráveniny trávicím traktem, podporuje pohyby střeva a pomáhá také se zpracováním plynu ve střevech. 

Hýbejte se, pravidelný pohyb (i obyčejná chůze) nadýmání předchází. Dokonce i ulevuje od problémů. Pokud vás již nadmuté břicho trápí, běžte se projít, je to ten nejlepší nápad.

4. Nepřehánějte to se sycenými nápoji

Bublinky v sycených nápojích jsou tvořeny oxidem uhličitým (plyn). Nadmuté břicho má příčinu v nadměrném množství plynů. Pokud tedy do sebe nalijete půl litru sycené limonády, budete mít pravděpodobně pocit nafouklého břicha. Ovšem u někoho ten pocit za chvíli zmizí a nevadí mu ani další nálož. Tomu, kdo je náchylný na nadýmání, se však může vyplatit sycené nápoje omezit. 

5. Nezapomínejte na probiotika

Bakterie jsou přirozenou součástí našeho trávicího traktu (známe je pod názvem mikrobiota). Pro správnou funkci trávení však nestačí jen tak jakékoliv složení bakterií, ale záleží na optimálním poměru mezi těmi s pozitivním a negativním účinkem

Příjmem probiotických bakterií, které najdeme třeba v kysaných mléčných výrobcích (jogurty, kefírové a acidofilní mléka apod.), zvyšujeme množství pozitivně působících. Probiotika pomáhají regulovat fermentační procesy ve střevě, čím zmírňují nadýmání.

Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů

6. Omezte potraviny, které nám nadýmání způsobují

V mnohým případech může být příčinou nadýmání zvýšená citlivost na nadýmavé látky v potravinách. Nejčastější rizikové potraviny jsou například následující:

  1. Mléko a mléčné výrobky: Laktóza v mléku je častokrát zdrojem trávicích problémů. Pokud trpíte laktózovou intolerancí (hůře trávíte laktózu – mléčný cukr), vybírejte mléčné výrobky, kde je laktózy přirozeně méně (zakysané výrobky, tvrdé sýry), nebo sáhněte po bezlaktózových produktech, ve kterých je laktóza předem rozštěpena.
  2. Brukvovitá zelenina (kedlubna, zelí, brokolice, růžičková kapusta apod): Tato zelenina je hodně výživná, proto se snažte ji nějakým způsobem do jídelníčku zařazovat. Pokud se tepelně upraví (dušením pečením apod.), problémy už tolik nezpůsobuje.
  3. Luštěniny: Jejich nadýmavost se dá také snížit. Před vařením je namáčejte a vodu následně vylijte, vyluhují se tak látky, které nadýmání způsobují. Přirozeně nenadýmavá je červená nebo žlutá čočka.

Co si z toho vzít?

Proč si nechat znepříjemňovat život, když se tomu dá předejít? Nadýmání opravdu není něco, co musíme tolerovat. Pokud si budeme hlídat rychlost jezení, snědené množství, fyzickou aktivitu nebo probiotika ve stravě, výrazně si pomůžeme. Můžeme také omezit potraviny, o kterých víme, že nás nadýmají. Ale pozor, vylučovat je preventivně, pokud vám zrovna žádné nadýmání nezpůsobují, bychom rozhodně neměli, jelikož jsou všechny bohaté na minerální látky, vitaminy a jiné živiny.

10 tipů, jak se nepřejídat. Příběh vyléčeného jedlíka
10 tipů, jak se nepřejídat. Příběh vyléčeného jedlíka
Jak se vymanit z kruhu emočního přejídání? Máme pro vás 10 rad, se kterými to zvládne každý!
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Laktózová intolerance: jak se projevuje a jak s ní žít?
Laktózová intolerance: jak se projevuje a jak s ní žít?
Laktózová intolerance je problém, který trápí více než polovinu populace na celém světě. V čem spočívá, jak se projevuje a co se s ní dá dělat?
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Asi 500 druhů nejrůznějších bakterií sídlí v našem zažívacím traktu. Živí se nestrávenými zbytky potravy a na oplátku vytváří celou paletu látek, ze kterých náš organismus může těžit. Jak nás ovlivňuje střevní mikroflóra a jak o ni náležitě pečovat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?