6 mýtů o light mléčných výrobcích

Komentáře
6 mýtů o light mléčných výrobcích
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jako light mléčné výrobky označujeme takové produkty, které mají vůči klasické alternativě snížené množství tuku alespoň o 30 %. I přesto, že se s těmito potravinami setkáváme v regálech supermarketů dennodenně, stále kolem nich panuje spousta mýtů a nevyřešených otázek. V dnešním článku se zaměříme na 6 těch nejčastějších. 

1. Tuky v mléčných výrobcích jsou škodlivé a proto bychom měli kupovat výhradně nízkotučné varianty

Přestože se mléčný tuk skládá převážně z nasycených mastných kyselin (SFA), jeho negativní vliv na stav srdce a cév nebo vznik diabetu nebyl nikdy potvrzen. Součástí mléčného tuku jsou naopak i zdraví prospěšné bioaktivní látky, které mimo jiné zlepšují stav střevního mikrobiomu, podporují metabolismus lipidů nebo napomáhají lepší kontrole hmotnosti.

Nákup nízkotučných mléčných výrobků kvůli obavám z příjmu tuků je tedy naprosto nesmyslný a v některých případech se tím můžeme naopak ochudit o lepší kvalitu, chuť, požitek z původní potraviny (viz dále) a také příjem prospěšných bioaktivních látek. Jak se lépe orientovat ve výběru mléčných výrobků se dozvíte v našem článku Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?

2. Light výrobky jsou dietní, takže je můžeme konzumovat v neomezeném množství 

Všem je nám už jistě známo, že v regulaci hmotnosti hraje první housle energetická bilance. Pokud je náš příjem vyšší než výdej, budeme zkrátka hmotnost nabírat a je úplně jedno, zda tato nadbytečná energie pochází ze sacharidů, tuků, či bílkovin. I nízkotučné produkty tak musíme započítat do našeho energetického příjmu během celého dne. 

Např. balení běžné mozzarelly  (125 g) obsahuje 24 g tuku a energetická hodnota této porce je 308 kcal (1294 kJ). V mozzarelle light najdeme cca 10 g tuku a energii v hodnotě 195 kcal (819 kJ). Přestože nám výběr nízkotučné verze ušetří cca  g tuku (127 kcal/532 kJ),  množství energie obsažené ve výrobku je stále poměrně významné. I u light produktů je proto třeba všímat si výživových hodnot uvedených na obalu a jejich vhodnost a množství posoudit dle našich osobních cílů a preferencí. 

3. Všechny light výrobky jsou zdravé

Někteří z nás možná žijí v domnění, že light =  zdravý. Některé light výrobky mohou být pro zařazení do našeho jídelníčku opravdu vhodnější, než jejich klasické alternativy (např. sýry do 30 % obsahu tuku). V některých produktech však může snaha o zakrytí horší textury a chuti vést k přidávání nadbytečného množství zahušťovadel, škrobu nebo také cukru. Některé výrobky se pak pro pravidelnou konzumaci nehodí už ze své podstaty. Bílý jogurt s čerstvým ovocem bude zkrátka po nutriční stránce vždy lepší než jogurty ochucené, ať už jsou light či nikoliv. 

4. Od všeho co je “light” bychom naopak měli dát ruce pryč 

Mnoho lidí si naopak myslí, že light výrobky musí být zákonitě nacpané levnými náhražkami, škrobem a zahušťovadly a jsou tak automaticky všechny špatné. Jak již však bylo řečeno výše, často záleží na složení a energetické hodnotě konkrétního výrobku a nemůžeme proto veškeré tyto produkty jednoduše házet do jednoho pytle. 

Kvalitní light výrobky můžeme využít zejména v dietě, kdy s jejich pomocí snížíme množtví přijaté energie na stejný objem jídla. Jedná se např. o nízkotučné sýry, kdy v případě hermelínu figura ušetříme ve srovnání s klasickým hermelínem až 94 kcal (394 kJ) na 100 g. 

5. Light mléčné výrobky obsahují méně bílkovin než jejich klasické varianty

Ani tento mýtus se nezakládá na pravdě a nízkotučné mléčné výrobky reálně obsahují bílkovin dokonce více, než jejich klasické varianty. V mléce a jogurtech se tato odchylka pohybuje maximálně kolem 0,5 g na 100 g výrobku, což je pro nás jako pro spotřebitele prakticky zanedbatelné. Rozdíl je však poměrně významný u sýrů. Zatímco plnotučná variata eidamu (45 %) obsahuje cca 25 g bílkovin na 100 g, u výrobku s 20 %  tuku se jejich obsah vyšplhá až na 32 g. To nám dává rozdíl cca 7 g na 100 g a podobný trend bychom mohli pozorovat i u dalších druhů sýra. 

6. V nízkotučném mléce je méně vápníku než v plnotučném

Vápník je v mléce a mléčných výrobcích vázaný na bílkoviny a obsah tuku tak v jeho konečném množství hraje pramalou roli. V předchozím odstavci jsme si navíc uvedli, že nízkotučné mléčné výrobky většinou obsahují o něco více bílkovin než jejich plnotučné varianty a společně s nimi se tak logicky zvyšuje i obsah vápníku. Z toho vyplývá, že light produkty ve skutečnosti neobsahují vápníku méně, ale naopak více než jejich klasické varianty. Následující tabulka shrnuje obsah bílkovin a vápníku u mléka s různým obsahem tuku. 

          Druh výrobku     Obsah bílkovin (g/100 ml)    Obsah vápníku (mg/100 ml)
       Plnotučné mléko                          3,3                          118
       Polotučné mléko                          3,4                           120
      Odtučněné mléko                          3,5                           122

Zdroj: Food Standards Agency (2002)

Co si z toho vzít?

Light výrobky jsou sice v dnešní době poměrně rozšířené, ale přesto se v souvislosti s nimi stále ještě setkáváme s mnoha mýty. Už dávno však neplatí tvrzení, že tuky obsažené v mléčných výrobcích jsou pro tělo škodlivé, že nízkotučné varianty produktů musí být vždy zdravé nebo že light verze mléčných výrobků obsahují méně bílkovin a vápníku než jejich plnotučné alternativy. Stejně tak není pravda, že všechny light produkty jsou nacpané přemírou zahušťovadel, škrobu a cukru, nebo že jsou naopak dietní a můžeme je proto konzumovat v neomezeném množství. 

U všech takto upravených výrobků je třeba sledovat informace na etiketěa v závislosti na jejich složení, výživových hodnotách a našich osobních cílech a preferencích se rozhodnout, zda je do našeho jídelníčku zařadíme, či nikoliv.
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Jak se vyznat ve světě mléčných výrobků, je nízkotučný mléčný výrobek automaticky špatný? Na všechny palčivé otázky vám dopoví dnešní článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?