6 mýtů o pečivu, kterým možná věříte i vy

Komentáře
4
6 mýtů o pečivu, kterým možná věříte i vy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jen těžko byste v současném světě výživy hledali kontroverznější potravinu, která je dávána do souvislosti s kily navíc. Vypadá to, že pečivo je původcem všeho zla na světě. Zvlášť tedy pečivo „bílé.“ Proto si raději kupujete to bez lepku a následně máte radost, jak zdravě žijete. Co na tom, že peněženka projevuje radosti o poznání méně, protože život bez lepku se značně prodraží.

Zuby nehty se ale držíte pevných zásad a pečivo odpoledne nebo nedej bože večer vám nesmí přes práh domu. Že vám to zní povědomě? Přečtěte si dnešní článek a zjistěte, co je na tom pravdy.

6 mýtů o pečivu, kterým možná stále věříte

1. Pokud chci zhubnout, musím na pečivo zapomenout

Pravdou je, že hubnutí nebo nabírání stojí na kalorickém deficitu nebo nadbytku. Pokud chcete hubnout, vydané energie musí být více než té přijaté. V této rovnici neexistují žádné potraviny, po kterých se přibírá nebo hubne. Vše je o kvantitě. Toto platí i o pečivu a zastánce této konspirační teorie možná zklamu, ale některým se určitě i uleví. I v době, kdy se snažíte hubnout pečivo svoje místo v jídelníčku může mít.

Vybírejte ho ale s rozumem: raději než po „obyčejném“ rohlíku sáhněte po kvalitním žitném či kváskovém chlebu. Ne že by snad tyto varianty měly méně energie, ale obsahují více zdraví prospěšných látek, jako jsou vitaminy, minerální látky a vláknina, díky které i déle zasytí. Což se při hubnutí obzvlášť hodí.

  • Jak si vybrat opravdu kvalitní pečivo se dočtete zde

2. Cereální = celozrnné

Obě slovíčka začínají na „C“, zní zdravě a laické veřejnosti se často pletou. Liší se ale dramaticky. Dovolte mi v této části článku krátce zabrousit do české legislativy, konkrétně do vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 93/2000 Sb.:

  1. Cereální: cereální znamená, že je výrobek vyrobený z obilovin neboli cereálií. Takže zatracovaný bílý rohlík je vlastně cereální. Stejně jako vychvalovaná kaiserka. Není tajemstvím, že nutričně se vlastně vůbec neliší.

  2. Celozrnné: obsah celozrnné mouky musí být minimálně 80 %.

  3. Vícezrnné: tento termín znamená, že je pečivo vyrobené z více druhů mouky a 5 % výrobku musí být něco jiného než pšeničná nebo žitná mouka. Přidány mohou být např. luštěniny.

  4. Žitné: obsah žitné mouky musí být minimálně 90 %.

  5. Žitno – pšeničné: obsah žitné mouky musí být minimálně 50 % a pšeničné mouky minimálně 10 %.

  6. Pšenično – žitné: zde je to obráceně. Podíl pšeničné mouky musí dosahovat alespoň 50 % a žitné mouky 10 %.

  7. Kváskové pečivo: k jeho výrobě je používán kvásek z žitné mouky. Pečivo tak kyne pomocí oxidu uhličitého, který vzniká právě při zrání kvasu. Liší se tak od chleba kynutého s pomocí droždí.

    obrázek z freepik.com

3. Tmavé = zdravé

První, na co vám při výběru pečiva většinou padne zrak, je jeho barva. Ta však vůbec nic nevypovídá o jeho vhodnosti. Známým faktem je, že pečivo se často dobarvuje karamelem, melasou nebo praženým ječmenem tak, aby vypadalo zdravěji.

Jak se tedy orientovat? Prvním faktorem, který vám napoví, je cena. Pokud narazíte na celozrnně se tvářící housku za tři koruny, nevěřte jí ani nos mezi očima. Celozrnná mouka jakožto vstupní surovina je dražší než ta klasická pšeničná, a proto si za celozrnné pečivo připlatíte. Další možností je pečivo rozlomit, což ale bohužel budete muset otestovat až doma. Celozrnné pečivo obsahuje slupky, zrníčka či otruby. Jak už název napovídá, při jeho výrobě se používají celá zrna, nikoliv jen jeho vnitřní část.

Orientovat se také můžete podle názvu pečiva, kde musí být uvedeno, do jaké kategorie patří: celozrnné se jednoduše bude jmenovat celozrnné a musí splňovat výše uvedené legislativní požadavky. Vícezrnné může být tmavé, ale  celozrnné bohužel není.

4. Rozpékané pečivo je vždy horší

Takové pečivo musí být v obchodě viditelně označeno názvem „ze zmrazeného polotovaru“ nebo „rozmrazeno.“ Pro supermarkety je velmi praktické, protože zákazníkovi mohou nabídnout „čerstvé“ pečivo v kteroukoliv denní dobu. Rozpékané pečivo vypadá na první pohled stejně: mnohem rychleji ale tvrdne a má kratší trvanlivost. Sami možná víte, že taková včerejší kaiserka není zrovna gurmánským zážitkem.

Tato nepříliš pozitivní vlastnost se ale dá vylepšit: a to pomocí různých emulgátorů, lidově „éček“, případně přidáním malého množství tuku, díky čemuž pečivo tak rychle netvrdne. Nutričně se ale takové pečivo nijak neliší. Nechám na vašem zvážení, zda po takovém pečivu sáhnout. Já osobně si kvalitu pečiva hlídám a jakmile jsem jednou zkusila poctivý chléb z lokální pekárny, jiný už nechci.

obrázek z istockphoto.com

5. Bezlepkové pečivo je skvělou volbou pro všechny

I vy jste se pravděpodobně někdy setkali s tvrzením, že lepek škodí všem bez rozdílu. To by tedy znamenalo, že bezlepkově by měli jíst všichni, tedy i ti zcela zdraví. Pravda je však taková, že pokud netrpíte nesnášenlivostí lepku, nemáte žádný racionální důvod takto jíst.

Faktem také je, že bezlepkové alternativy bývají několikanásobně dražší. Mám navíc vyzkoušené, že i chuť značně pokulhává. Kdysi jsem si omylem ve zdravé výživě koupila bezlepkové bagetky. Vypadaly sice krásně, ale  při placení na mě šly mdloby a ani jejich chuť nebyla nic moc. V bezlepkových výrobcích lepek prostě chybí: běžně totiž pečivu propůjčuje jeho typickou strukturu.

6. Celozrnného pečiva můžu jíst kolik chci a nepřiberu

Tento mýtus vyplývá z obecně panujícího přesvědčení, že zdraví prospěšné potraviny můžete jíst zcela bez omezení, aniž by trpěla vaše postava. Termín „zdravý“ totiž není to stejné jako „dietní“! Více informací se dočtete zde.

Klíčovým faktorem pro hubnutí a přibírání je rovnováha mezi příjmem a výdejem energie, respektive kalorický deficit či nadbytek. Správně vybrané pečivo obsahuje zdraví prospěšné látky a je nutričně hodnotnější a dalo by se říci, že do zdravého životního stylu zapadá lépe. Neznamená to ale, že skvělým BIO celozrnným chlebem z místní pekárny se můžete denně „nacpávat k prasknutí.“ I on má totiž kalorie. Pokud to s ním tedy budete přehánět, může to přispět k tomu, že se rázem ocitnete v kalorickém nadbytku a tím pádem i přiberete. 

Co si z toho vzít?

Pečivo není žádným strašákem, kterého je třeba se vzdávat v honbě za štíhlou postavou nebo zdravým životním stylem. Troufám si říct, že pokud ho budete správně vybírat a nenecháte si zamotat hlavu příslušnou legislativou, v racionálním jídelníčku má svoje pevné místo.

10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pečivo je strašákem moderní doby, může za to, že se nám nedaří hubnout nebo dokonce tloustneme? Poznejte pravdu a naučte se vybrat opravdu kvalitní pečivo.
Jsou rýžové chlebíčky a kaiserky zdravější než bílé rohlíky?
Jsou rýžové chlebíčky a kaiserky zdravější než bílé rohlíky?
Věděli jste, že bílý rohlík možná není až tak špatný a naopak kaiserkám přisuzujeme až příliš dobrého? Uděláme vlastně něco pro své zdraví, když zařadíme do jídelníčku zdravě se tvářící kaiserky místo bílého pečiva?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Někdy si už myslíme, že vážně děláme všechno, co jde, abychom zhubli. Vždyť už si ani tu kaiserku nedáte, protože pečivo se přece nesmí! A ono to stejně nejde dolů. Kde teda může být chyba?
Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Už dlouho mezi námi koluje informace, že lepek je škodlivý. Také patříte mezi ty, kteří ho v dobré víře omezují a odepírají si tak nespočetné množství potravin? Možná nastal čas to přehodnotit.
Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou
Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou
Že je potravina zdravá, ještě neznamená, že jí můžeme sníst, kolik chceme. A co je vlastně zdravá a dietní potravina?
Otazník jménem tmavé pečivo
Otazník jménem tmavé pečivo
Pečivo je velmi spornou potravinou nejen ve fitness světě, ale obecně v lidské výživě. Svůj názor na něj nám prezentuje i Matěj Beneš. Instruktor fitness a trenér kulturistiky z Brna.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!