Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

6 mýtů o proteinech, kterým možná stále ještě věříte

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 12. 2. 2021 Poprvé publikováno 8. 9. 2020
Aktualizováno 12. 2. 2021
6 mýtů o proteinech, kterým možná stále ještě věříte

Proteiny jsou jedním z nejrozšířenějších doplňků stravy a svým uživatelům poskytují výhody jak ve sportovním prostředí, tak i v běžném životě. I přesto je však kolem nich stále rozšířeno mnoho mýtů, které mohou potenciální zájemce snadno odradit. V dnešním článku najdete 6 největších omylů i s vysvětlením, proč byste jim rozhodně neměli dále věřit. 

6 mýtů o proteinových doplňcích stravy

1. Proteiny jsou jen pro kulturisty

Proteinové doplňky stravy jsou stále často vnímány jako obrovské dózy plné záhadného prášku, vyhrazené pouze vrcholovým sportovcům a kulturistům. Ve skutečnosti jsou však vhodné pro každého, kdo si nedokáže/nestíhá dostatečný příjem bílkovin zajistit z běžné stravy. Proteiny nám pomohou podpořit syntézu svalových bílkovin po tréninku, ale stejně dobře poslouží i jako rychlá svačinka nebo přísada na obohacení oblíbených, ale ne zrovna nutričně vyvážených jídel. 

Proteinové doplňky stravy se (například ve formě tzv. sippingu) využívají i ve zdravotnictví, zejména pokud je potřeba podpořit hojení ran, zotavení po operaci, imunitní funkce nebo zabránit ztrátě svalové hmoty pacienta. 

2. Svaly po nich rostou samy

Proteinovým přípravkům je často přisuzován zázračný efekt v podobě okamžitého nárůstu svalové hmoty. Kéž by to ale ve skutečnosti bylo tak jednoduché. Základním předpokladem pro zvýšení svalové hmoty je totiž v prvé řadě mírně pozitivní kalorická bilance, vyvážený příjem makro a mikroživin a pravidelný stravovací režim. Ačkoliv nám v tomto ohledu mohou proteiny skutečně pomoci, bez kvalitní stravy a silového tréninku jsou samostatně naprosto bezmocné.  

3. Proteiny jsou anabolika

Žijete v domnění, že se z vás kvůli užívání proteinu stane “sypač”? V tom případě mi dovolte vás uklidnit.Proteinové přípravky totiž nesmí obsahovat žádné nepovolené dopingové látky uvedené na listině WADA a jejich kontrolu má na starost Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ceny anabolických steroidů navíc několikanásobně přesahují cenu proteinu. Pro výrobce by tak bylo jakékoliv záměrné přidávání anabolik z ekonomického hlediska naprosto nesmyslné. 

Ve svém proteinu tedy najdete pouze bílkoviny, které se přirozeně vyskytují v běžné stravě, a pravděpodobně i pár potravinářských přídatných látek (viz dále). Jediným rozdílem je, že v proteinovém prášku přijímáte tyto bílkoviny v čistší a koncentrovanější podobě. 

4. Proteiny jsou plné éček, a jsou proto nebezpečné

“Éčka” neboli potravinářské přídatné látky se do potravin přidávají z důvodu zlepšení jejich kvality, barvy, chuti, textury nebo prodloužení trvanlivosti. V proteinech se nejčastěji setkáte např. s lecitinem (E322) nebo guarovou gumou (E412), což je rozpustná vláknina plnící funkci stabilizátoru a zahušťovadla. Všechny tyto látky jsou přísně kontrolovány evropskými i českými kontrolními orgány. Nemůže se tak stát, že by se v potravinách objevilo něco, co by mohlo v běžně konzumovaném množství negativně ovlivnit vaše zdraví. 

Základ našeho jídelníčku by samozřejmě měly tvořit výhradně čerstvé a průmyslově co nejméně zpracované suroviny. Pokud však v proteinu nebo jiných potravinách nějaké to “éčko” čas od času objevíte, není třeba je s hrůzou v očích zahodit zpátky do regálu. 

5. Vysoký příjem bílkovin ničí játra a ledviny

Vysoký příjem bílkovin je často spojován s poškozením ledvin nebo jater. Mnoho studií však poukazuje na to, že pro zdravého člověka je zvýšený příjem bílkovin i z dlouhodobého hlediska bezpečný. Např. Antonio s kolegy sledovali muže konzumující 2,5–3,3 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti po dobu 1 roku, a to bez jakýchkoliv negativních účinků na zdraví (Antonio et al., 2016, Devries et al., 2018, Martin et al., 2005).

Zvýšené riziko poškození ledvin vysokým příjmem bílkovin však platí u osob s již vzniklým ledvinovým onemocněním nebo predispozicemi k těmto chorobám, kde může zvýšený příjem proteinů zhoršit průběh nemoci, a urychlit tak poškození ledvin. Při nastavování bílkovinného příjmu je proto třeba vždy zohlednit svůj zdravotní stav a řídit se doporučeními světových autorit, podle nichž by měli sportovci přijímat 1,2–2 g/kg tělesné hmotnosti (ISSN, ACSM).

6. Proteiny mohou zcela nahradit pestrou stravu

Jak už vyplývá ze samotného názvu, proteinové doplňky stravy mají naši stravu pouze obohacovat a doplňovat. Jako takové nám totiž nejsou schopny poskytnout všechny důležité makro a mikroživiny, které potřebujeme nejen pro optimální sportovní výkon, ale i pro správnou funkci našeho organismu. Vždy je proto potřeba mít nejprve stanovený vhodný jídelníček, který nám zajistí co nejvíce potřebných živin a jehož základ tvoří kvalitní suroviny. 

Teprve pokud zjistíme, že nejsme schopni zajistit si dostatek bílkovin z běžné stravy, chceme podpořit růst svalů po tréninku nebo si ulehčit život, když zrovna nestíháme jíst běžnou stravu, teprve tehdy přichází na řadu proteinové přípravky.

6 mýtů o proteinech, kterým možná stále ještě věříte 

Co si z toho vzít?

Přestože jsou dnes proteinové doplňky stravy velmi rozšířené, stále o nich ještě koluje spousta mýtů. Mezi ty nejrozšířenější patří tvrzení, že proteiny obsahují anabolika, svaly po nich rostou samy nebo že jsou určeny jen a pouze pro kulturisty. Často také můžete slyšet, že vysoký příjem bílkovin vám zničí játra a ledviny, že proteiny jsou plné nebezpečných éček nebo že mohou zcela nahradit pestrou stravu. 

Pokud tedy přemýšlíte o koupi proteinového doplňku stravy a některý z výše zmíněných bodů vám dělal starost, vězte, že veškeré obavy můžete s klidným svědomím hodit za hlavu. Proteiny totiž obsahují kvalitní bílkoviny vyskytující se v běžné stravě (mléko, luštěniny, vejce, obiloviny), pouze v čistší a koncentrovanější podobě, a jsou tak vhodné pro každého, komu jednoduše nestačí množství bílkovin v jeho klasickém jídelníčku. 

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________