Škodí lepek zdraví? 6 otázek o lepku, na které jste se vždycky chtěli zeptat

Komentáře
Škodí lepek zdraví? 6 otázek o lepku, na které jste se vždycky chtěli zeptat
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

S přicházejícím novým rokem možná i vy přemýšlíte o změně životního stylu a cestách, které vás za lepším „já“ a vysněnou postavou dovedou. Možná právě proto vám na mysl přišlo vyřazení lepku. Ten je spolu se sacharidy, tuky či cholesterolem pranýřován za všemožné zdravotní problémy či dáván do souvislosti s kily navíc. Je opravdu lepek takovým problémem a měli bychom se ho vzdát všichni bez rozdílu? Na to si odpovíme v dnešním článku.

Co je to lepek?

Lepek (gluten) je označením pro skupinu bílkovin, která se nachází v pšenici, žitu a ječmenu. Stojí za problémy, které vznikají po konzumaci obilovin. V případě pšenice jde konkrétně o bílkoviny gliadin a glutenin, žito obsahuje hordein, oves avenin a ječmen sekanin. Nejčastěji pak zdravotní komplikace způsobuje pšeničný alfa gliadin.

obrázek z istockphoto.com

Pro koho je lepek problémem?

Lepek znamená problém pro tři skupiny lidí:

  • Pro osoby, které trpí celiakií

  • Pro osoby, které trpí alergií na lepek

  • Pro osoby, které trpí neceliakální přecitlivělostí na lepek

Celiakie

Celiakie je chronické, geneticky podmíněné autoimunitní onemocnění střevní sliznice. Jedná se o celoživotní záležitost, kdy je nutné dodržovat bezlepkovou dietu. Jinak by docházelo k ničení střevní sliznice a tím i sníženému vstřebávání živin. Problémem je také zvýšené riziko lymfomů. Typickými projevy jsou křeče v břiše, průjem, nadýmání nebo únava.

Alergie na lepek

Alergie na lepek je varianta potravinové alergie. Podobně jako např. alergie na jablka nebo ořechy. Zatímco celiakie je chronickou záležitostí,  alergie je akutní reakcí organismu na proniknutý alergen, v tomto případě lepek a jiné bílkoviny pšeničného zrna. Příznaky se projeví za několik minut až hodin po kontaktu s alergenem.

Neceliakální přecitlivělost na lepek

V tomto případě všechny symptomy ukazují na celiakii. Ta ale není prokázána biopsií z tenkého střeva nebo protilátkami z krve, střevo netrpí autoimunitním zánětem. Pozorovat můžeme stejné subjektivní zdravotní obtíže jako v případě výše zmíněné akutní reakce na alergii vyvolanou bílkovinami pšenice. Takže náhlý úbytek energie, zažívací obtíže a třeba i migrény spojené s zejména s konzumací pšenice.

Při diagnostice tedy vyloučíme celiakii a alergii. Následně vyloučíme lepek ze stravy na určitý čas, kdy vymizí zdravotní problémy. Poté provedeme expoziční test vystavení lepkem. Pokud se zdravotní obtíže opět objeví, nezbývá než držet delší dobu bezlepkovou stravu a poté vyzkoušet znovu expoziční test.

Co je tedy pravdy na všech těch mýtech, kterými vás vytrvale bombardují titulky pochybných magazínů? Na to se mrkneme nyní.

6 otázek o lepku, na které jste vždycky chtěli zeptat

1. Zhubnu, když nebudu jíst lepek?

Že někdo ve vašem okolí zhubnul po vyřazení lepku? Nenechte se zmást, příčina je překvapivě jednoduchá. Vyřazení pečiva nebo odmítnutí sladké tečky v podobě dortu po obědě, to vše znamená snížení kalorického příjmu a tím i možný kalorický deficit, který je pro každé hubnutí nezbytný.

  • A jak si jej spočítat? Podrobný návod najdete zde

Věřte, že proto, abyste hubnuli, lepek vyřazovat nemusíte. Kdejaký celiak by totiž za čerstvé křupavé pečivo dal celé jmění. Možná se vám uleví a dojdete k poznání, že hubnout se dá i s lepkem a s o poznání větší radostí.

2. Je bezlepkový jídelníček zdravější?

Pro běžného člověka není. V bezlepkovém sortimentu najdete potraviny zdravé, ale i ty, které by se pravidelně v jídelníčku neměly objevovat u nikoho. Je kobliha zdravá? Jen stěží. Nepřítomnost lepku z koblihy zdravější potravinu neudělá. Stejný případ jsou různé dorty, sušenky a podobně.

U bezlepkového jídelníčku je také těžší vybalancovat správný poměr makro i mikronutrientů, často chybí tolik důležitá vláknina nebo minerální látky. Při sestavování bezlepkového jídelníčku se primárně zaměřte na ty potraviny, které lepek přirozeně neobsahují, zároveň poskytují podobné spektrum živin jako obiloviny obsahující lepek. Zpestřete si jídelníček quinoou, celozrnnou rýží nebo luštěninami. Průmyslově zpracovaným náhražkám bude lepší se vyhnout.

Bezlepkový jídelníček je navíc často až třikrát dražší a popravdě...méně chutný. Alespoň co se pečiva týče. Lepek totiž těstu dodá charakteristickou strukturu.

obráze z freepik.com

3. Může mi dodržování bezlepkové diety uškodit?

Kromě tolik proklínaného lepku přijímáte s obilovinami i jiné důležité živiny. Příkladem je výše zmíněná vláknina, vitaminy skupiny B, železo nebo některé bílkoviny. Proto by lidé s nově diagnostikovanou celikakií měli věnovat pozornost tomu, aby byl jejich jídelníček pestrý. Vyměnit pečivo za kukuřičné nebo rýžové chlebíčky nestačí. Takové výrobky mají vysoký glykemický index. Některé druhy také obsahují méně vlákniny.

Pokud chcete mít jistotu, že při přechodu na bezlepkový jídelníček budete mít dostatek všech důležitých živin, obraťte se na nutričního terapeuta. Rád vám pomůže a vše vysvětlí.

4. Lepí lepek střeva?

Lepek získal svoje jméno podle lepivosti, ale v těstě. Nikoliv ve střevě. Tato jeho vlastnost se využívá hojně v pekárenském průmyslu. Čím je vyšší obsah lepku v mouce, tím lepší jsou vlastnosti těsta. Lépe se s ním pracuje. Výsledné pečivo je pak nadýchanější, kvalitnější a chutná lépe.

To ale neznamená, že lepek může zalepit naše střeva. Nízké pH v žaludku, trávicí enzymy ze slinivky břišní a povrch sliznice ve střevech si hravě poradí i s lepkem.

5. Roste počet celiaků v populaci?

Osob s diagnostikovanou celiakií je v populaci pořád stejně. V rozvinutých zemích se její prevalence pohybuje kolem 1 %, ačkoliv diagnostikovaných je pouze 20 % z nich. Máte ale pocit, že celiaků je mezi námi více? To proto, že v současné době existují lepší nástroje, jak nemoc odhalit a celkově je tato choroba více v povědomí lékařů. V minulosti tomu tak nebylo.

Podobně se nemění ani obsah lepku v pšenici, jak zní jeden z častých mýtů, že lepku je v pšenici mnohem víc než „tenkrát“. (Kasarda 2013).

obrázek z gettyimages.com

6. Jíme lepku více než v minulosti?

Pravdou je, že se lepek vyskytuje v potravinách, kde byste ho „na první dobrou“ tak úplně nehledali. Jedná se například o méně kvalitní uzeniny nebo dochucovadla, ale tato skutečnost musí být uvedena na obale výrobku. Takové potraviny by ale ve větší míře neměl obsahovat ničí jídelníček.

Pokud tedy váš jídelníček stojí na pevných racionálních základech, nemusíte se lepku bát. Běžnou součástí našich jídelníčků je po staletí.

Co si z toho vzít?

Ani lepek není živinou, na kterou byste si mohli ukázat prstem a říct, že je zodpovědný za vaši nadváhu nebo veškerá onemocnění. V naší populaci je určité procento lidí, kterým lepek způsobuje problémy. Těm nezbyde nic jiného, než se smířit s dodržováním bezlepkové diety.

Pokud ale patříte mezi zdravé jedince, bylo by bláznovství se do bezlepkové diety pouštět dobrovolně. Jakožto zdravému člověku vám žádné benefity nepřinese.

Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Už dlouho mezi námi koluje informace, že lepek je škodlivý. Také patříte mezi ty, kteří ho v dobré víře omezují a odepírají si tak nespočetné množství potravin? Možná nastal čas to přehodnotit.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
5 znaků, že jíte málo vlákniny, a jak je vyřešit
5 znaků, že jíte málo vlákniny, a jak je vyřešit
Cítíte se unavení, na toaletě sedíte půl hodiny a máte problém s hubnutím? Možná máte ve stravě nedostatek vlákniny. Jak tento problém vyřešit a proč?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Prý stačí vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, tomu vysokému se vyhýbat a budeme štíhlí, zdraví a krásní... Ano, zní to opravdu skvěle! Ale bohužel, ani tentokrát to nemáme tak jednoduché a je otázka, do jaké míry si vůbec třeba s glykemickým indexem lámat hlavu.
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?