6 případů, kdy potřebujete jíst více bílkovin

9. 8. 2022
Komentáře
6 případů, kdy potřebujete jíst více bílkovin
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Bílkoviny jsou esenciální makroživinou. Musíme je pravidelně přijímat ve formě stravy proto, abychom zůstali zdraví, silní a pohybliví. Pokud tělo nedostává dostatek bílkovin ze stravy, musí sáhnout do vlastních zdrojů – obvykle do aktivní svalové hmoty.

Deficit bílkovin nasměřuje tělo do katabolismu (rozpad svalové hmoty) a takovýto stav není dlouhodobě udržitelný. Vyšší příjem bílkovin je tedy ochranou proti těmto a mnohým dalším procesům, ale navíc nabízí celou řadu (nejen) zdravotních benefitů.

Co se v článku dozvíte?

  • K čemu slouží bílkoviny?
  • Proč jíst víc bílkovin?
  • Kdo potřebuje vyšší příjem bílkovin?
  • Jaké jsou projevy toho, že potřebujete jíst víc bílkovin?

K čemu slouží bílkoviny?

Bílkovině se podílí na většině fyziologických procesů v těle. Za zmínku stojí funkce:

  • strukturální (stavební složka svalů, šlach, vazů, orgánů,…)
  • transportní (krev)
  • enzymatické (pro hladký průběh reakcí v těle)
  • hormonální (inzulin)
  • imunologické (podílí se na optimální funkci imunitního systému)
  • acidobazické (podílí se na stálosti vnitřního prostředí)
  • energetické

obrázek z istockphoto.com

Proč jíst více bílkovin?

Hlavním důvodem je optimální funkce těla. Tím myslím to, že dobře regenerujete po fyzické aktivitě, nejste tím pádem mrzutí a unavení, udržujete nebo zvyšujete množství aktivní svalové hmoty a jste odolní proti častým onemocněním.

Vyšší příjem bílkovin může dokonce přímo ovlivnit kvalitu života u seniorů, snižuje riziko sarkopenie a s tím spojené pády. Při snaze o hubnutí je příjemnou vlastností bílkovin jejich schopnost nasytit, což může zabránit například záchvatům přejídání, nebo časté konzumaci junk food.

Co znamená "více bílkovin"?

Většina světových organizací se shoduje na minimálním množství 0,8 g/kg za den. To představuje 56 g bílkovin denně pro průměrného, sedavým stylem žijícího muže a 46 g bílkovin denně pro ženu. Tato potřeba se však může lišit:

  • Pokud jste průměrný, ne příliš aktivní člověk s normální hmotností těla, postačí příjem 0,8–1,3 g/kg bílkovin denně.
  • Pokud jste fyzicky aktivní a chcete si zachovat svalovou hmotu, může být příjem bílkovin 1,4–1,6 g/kg denně.
  • Pokud chcete zvýšit množství svalové hmoty, může být příjem bílkovin 1,6–2,2 g/kg denně – na tomto rozmezí se shoduje většina studií (Schoenfeld, 2018).

Kdo potřebuje vyšší příjem bílkovin?

Existují skupiny lidí, které jsou přirozeně náchylnější k nedostatečnému příjmu bílkovin. Těmi mohou být:

  1. Senioři – zvýšený příjem bílkovin je prevencí proti osteoporóze (řídnutí kostní tkáně) nebo sarkopenii (poškození kosterního svalstva), zachování svalové hmoty může znamenat nižší riziko pádů, lepší pohyblivost (Gunnars, 2020).
  2. Těhotné ženy – zvýšená potřeba bílkovin je nutná pro správný vývoj a růst tkání. Ideální příjem bílkovin v průběhu těhotenství je v rozmezí 1,2–1,5 g/kg denně.
  3. Sportovci – zvýšený příjem bílkovin pozitivně ovlivňuje regeneraci po tréninku a je nezbytný pro udržení množství aktivní svalové hmoty.
  4. Dospívající – zvýšená potřeba bílkovin je nutná pro správný růst a vývoj v období puberty.

obrázek z gettyimages.com

Jaké jsou důvody toho, že potřebujete jíst víc bílkovin?

V případě nedostatku bílkovin se projevy postupně začnou ukazovat jako zdravotní komplikace. Únava, špatná regenerace, bolestivost svalů a kloubů, náchylnost k častým onemocněním. Nejlepší možnou verzí je předvídat situace, kdy je vyšší příjem potřeba. Které to jsou?

  1. Snažíte se snížit energetický příjem – schopnost bílkovin zasytit vám pomůže v boji proti přejídání, nebudete tak zvyšovat energetický příjem za pomoci nekvalitního jídla.
  2. Máte fyzicky náročnou práci nebo silově cvičíte – vyšší fyzické nároky práce, tréninku nesou vyšší potřebu bílkovin pro opravu a růst svalové tkáně.
  3. Jste nadšenec do kardia – chronické kardio cvičení má negativní vliv na množství svalové hmoty.
  4. Očekáváte/prožíváte stresovou situaci – stresové hormony jsou katabolické a podněcují tak rozpad svalové hmoty. Zvýšený příjem bílkovin může mít pozitivní vliv na prevenci katabolických procesů, dokonce také na zmírnění stresu samotného.
  5. Snažíte se o návrat po zranění – zvýšený příjem bílkovin má pozitivní vliv na regeneraci, na hojení popálenin, nebo ran. Zásadní jsou aminokyseliny jako kolagen a arginin.
  6. Jíte převážně rostlinné zdroje bílkovin – rostlinné zdroje bílkovin u veganů a vegetariánů nejsou obvykle plnohodnotné a tak kvalitní, jako živočišné bílkoviny, celkový příjem bílkovin by tedy měl být vyšší a je vhodné jejich zdroje kombinovat.

Doporučení na závěr

Pokud jste někdy a někde zaslechli, že moc bílkovin škodí, zkuste na to zapomenout. Vyšší denní příjem kvalitních bílkovin přináší jak nutriční (nebudete mít hlad), tak zdravotní benefity. Pro doplnění – vyšší příjem kvalitních bílkovin s vysokou biologickou hodnotou (obvykle živočišné zdroje).

Extrémně vysoké příjmy (vyšší než 3 g/kg denně), které mohou klást větší nároky například na funkci ledvin, jsou pro běžného člověka téměř nedosažitelné. Soustřeďte se na kvalitu a pravidelnost příjmu bílkovin, snažte se, aby jich v každém jídle bylo 20–30 g a dopřejte tělu ty nejlepší podmínky pro adaptaci na různé podněty, od tréninku až po stres v práci.

Kolik bílkoviny můžu najednou sníst?
Kolik bílkoviny můžu najednou sníst?
Tuto otázku dostanu téměř pokaždé na svých přednáškách. Bílkoviny hýbou jako makroživina světem kulturistiky a fitness, stejně jako zdravou výživou a výživou fitness sportovců. Co naplat, přeci jen se jedná o hlavní stavební jednotku svalové hmoty.
Jak se hodnotí kvalita bílkovin?
Jak se hodnotí kvalita bílkovin?
Výživoví odborníci hodnotí kvalitu bílkovin v potravinách již více než 100 let. Víte, jaké indexy se běžně používají a jaké jsou současné kritéria kvalitní bílkoviny?
7 nejčastějších otázek a odpovědí o příjmu bílkovin. Dostaň ze svého tréninku maximum
7 nejčastějších otázek a odpovědí o příjmu bílkovin. Dostaň ze svého tréninku maximum
Správně nastavený příjem proteinů je klíčový pro nárůst svalové hmoty i další metabolické pochody. Abyste se vyhnuli všem mýtům a polopravdám, které o příjmu bílkovin kolují, podívejte se pod pokličku těm nejčastějším otázkám.
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Ať jste vegan, vegetarián nebo masožravec, rostlinné bílkoviny se vám určitě nevyhnou! Pojďme si představit 6 kandidátů na jejich nejlepší zdroje a proč bychom je měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.
Anabolismus vs. katabolismus: poznejte, jak rostou vaše svaly
Anabolismus vs. katabolismus: poznejte, jak rostou vaše svaly
Anabolismus a katabolismus jsou pravděpodobně pojmy, které jste už někdy slyšeli. Jak ale souvisí s budováním svalové hmoty?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
3 triky, jak výrazně zvýšit využitelnost rostlinných bílkovin
3 triky, jak výrazně zvýšit využitelnost rostlinných bílkovin
Bílkoviny z rostlinné stravy jsou pro tělo o něco méně využitelné oproti bílkovinám živočišným, a tak se ve výživě hledají různé způsoby, jak tento nedostatek zmírnit. Víte, o jaké triky jde a jak nám pomohou zvýšit nutriční hodnotu rostlinných proteinů?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?